2012: Koniec świata
2012: Koniec świata (ang. 2012: Doomsday) to katastroficzny film science-fiction wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych i wyreżyserowany przez Nicka Everharta. Fabuła opiera się na podobnym pomyśle, co blockbuster 2012 w reżyserii Rolanda Emmericha, co sprawia, że film ten jest postrzegany jako mockbuster.
Obsada
- Cliff De Young jako sejsmolog Lloyd
- Dale Midkiff jako dr Frank Richards
- Ami Dolenz jako Susan
- Danae Nason jako Sarah
- Joshua Lee jako Alex
- Sara Tomko jako Wakanna
- Caroline Amiguet jako dr Trish Lane
- Shirley Raun jako pani Reed
- Louis Graham jako dr Ian Hunter
- i inni
Opis fabuły
Film przedstawia ostatnie chwile dnia 21 grudnia 2012 roku, który według Kalendarza Majów kończy ziemski kalendarz, przy czym w nowoczesnym ujęciu jest to dzień Sądu Ostatecznego.
Akcja toczy się w Stanach Zjednoczonych oraz Meksyku. Dzięki paranormalnym wizjom i osobistym objawieniom, kilka postaci zmierza w kierunku piramidy schodkowej, znanej jako Świątynia Wojowników, zlokalizowanej w ruinach Chichén Itzá.
Jednym z bohaterów jest archeolog Frank Richards, który odkrył kilka godzin wcześniej w skalnej grocie w Meksyku chrześcijański krzyż z postacią Jezusa Chrystusa. W grocie znajdował się także wyryty napis, stworzony przez Majów, informujący, że krzyż ma być dostarczony w ostatnim dniu Kalendarza Majów do Chichén Itzá. Datowanie znaleziska, przypisywane do trzeciego wieku n.e., sugerowało, że przedstawiciele chrześcijaństwa byli obecni w Meksyku znacznie wcześniej niż Krzysztof Kolumb.
Napis w grocie wskazywał również, że osoba, która go sporządziła, miała świadomość, że miasto Chichén Itzá powstanie dopiero za około 150 lat. Archeolog poczuł się powołany do roli posłańca i postanowił udać się do ruin miasta Majów.
Inne postacie, które również zostały skierowane boską wolą do ruin, to: ciężarna kobieta, sanitariuszka z San Diego, będąca agnostyczką, oraz wolontariuszka pomagająca biednym w Meksyku wraz z jej ojcem, sejsmologiem z Baltimore. W zgodzie z religijnym przesłaniem przekazanym w filmie, które dotyczy ostatniego dnia ziemskiego kalendarza, Ziemia ma ulec przebiegunowaniu, zatrzymać swój ruch obrotowy i zacząć się obracać w przeciwnym kierunku. Oceany wystąpią z brzegów, zalewając kontynenty, a trzęsienia ziemi spowodują dalsze zniszczenia. W filmie pojawiają się także biblijne cytaty związane z tym wydarzeniem. Zdarzają się tajemnicze zniknięcia osób, które deklarowały głęboką wiarę w Boga, co świadkowie interpretują jako wniebowzięcia. Osoby umierające zapewniają, że wierzą w Boga i spokojnie odchodzą. Film nie ukazuje masowych scen śmierci niewierzących.
Po dotarciu do piramidy Majów, archeolog używa chrześcijańskiego krzyża, aby aktywować mechanizm, który odkrywa kamienny ołtarz. W chwili, gdy ruch wirowy Ziemi całkowicie ustaje, ciężarna Meksykanka rodzi dziecko na ołtarzu, a sanitariuszka przyjmuje poród, podczas gdy wolontariuszka z ojcem inicjują modlitwę chrześcijańską. Ocaleni w piramidzie nie są jedynymi, którzy przetrwali podczas przebiegunowania Ziemi. Osobiste objawienia ocalałych zapewniają ich, że są wybrańcami Chrystusa, a ich zadaniem jest dotarcie do innych uratowanych na Ziemi i świadectwo, że ten Sąd Ostateczny nie był ostateczny i że życie na Ziemi będzie mogło rozpocząć się na nowo, jak po Potopie. Film kończy się cytatem z Biblii, który odnosi się do zadań apostołów.