Wydarzenia polityczne w 2008 roku
Styczeń
1 stycznia:
Cypr i Malta dołączyły do strefy euro, stając się częścią 12 państw starej unii oraz Słowenii, która przeszła na euro 1 stycznia 2007 roku.
Słowenia, jako pierwszy nowy członek, objęła półroczne przewodnictwo w UE.
5 stycznia:
W Łodzi miał miejsce kongres założycielski partii Polska Lewica, na którym Leszek Miller został wybrany na jej przewodniczącego.
W Gruzji odbyły się przedterminowe wybory prezydenckie. Zgodnie z oficjalnymi wynikami ogłoszonymi przez Centralną Komisję Wyborczą, prezydent Micheil Saakaszwili zdobył 53,38% głosów. Opozycja gruzińska oskarżyła rząd o sfałszowanie wyników. Gruzini wzięli również udział w dwóch referendach, w których 72,5% opowiedziało się za przystąpieniem Gruzji do NATO, a 69,8% za przeprowadzeniem kolejnych wyborów parlamentarnych wiosną.
6 stycznia – wiele tysięcy Gruzinów protestowało przeciwko wynikom wyborów prezydenckich.
9 stycznia – parlament Kosowa zaakceptował byłego lidera kosowskiej partyzantki Hashima Thaçiego na stanowisko premiera oraz zatwierdził skład jego rządu.
12 stycznia – w Republice Chińskiej odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała opozycyjna partia Kuomintang (51,2%), zdobywając 81 z 113 miejsc w parlamencie. Demokratyczna Partia Postępowej zdobyła 36,9% głosów, co przyniosło jej 27 miejsc, a mniejsi sojusznicy Kuomintangu uzyskali 5 miejsc.
21 stycznia – Rzeczpospolita opublikowała artykuł autorstwa Mariusza Kowalewskiego zatytułowany „Skandal w magistracie”, w którym zawarto oskarżenia wobec Czesława Jerzego Małkowskiego o molestowanie podległych mu urzędniczek oraz gwałt na jednej z nich. To wydarzenie rozpoczęło seks aferę w Urzędzie Miasta w Olsztynie.
28 stycznia – zmarł Suharto, indonezyjski polityk i były prezydent Indonezji, który sprawował władzę w latach 1967–1998.
Luty
5 lutego – zmarł Stefan Meller, były minister spraw zagranicznych w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
17 lutego – parlament Kosowa jednogłośnie przyjął deklarację niepodległości od Serbii (109 głosów za, 0 przeciw). W sesji nie uczestniczyło jedenastu przedstawicieli mniejszości narodowych, w tym Serbowie. Przewodniczący parlamentu Jakup Krasniqi ogłosił, że Kosowo jest „niepodległym, suwerennym i demokratycznym państwem”. Władze Serbii natychmiast zapowiedziały, że nie uznają tej decyzji.
19 lutego – Fidel Castro zrezygnował z funkcji prezydenta Kuby.
26 lutego – Rada Ministrów podjęła decyzję o uznaniu niepodległości Kosowa, co uczyniło Polskę jednym z 10 krajów UE (w tym Niemcy, Francja i Wielka Brytania), które uznały tę niepodległość.
Marzec
2 marca – odbyły się wybory prezydenckie w Rosji. Wygrał je Dmitrij Miedwiediew (70,28%), wspierany przez Władimira Putina. Lider Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Giennadij Ziuganow uzyskał 17,72% głosów, a przywódca nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski – 9,34%. Frekwencja wyniosła 69,78%.
7 marca – Abchazja, separatystyczna republika w Gruzji, zwróciła się do społeczności międzynarodowej o uznanie jej niepodległości, powołując się na precedens Kosowa.
11 maja – w rocznicę powstania tybetańskiego z 1959 roku Dalajlama skrytykował Pekin za „wzrastający ucisk ludu tybetańskiego” oraz „niewyobrażalne deptanie praw ludzkich”.
16 maja – w Lhasie stłumiono pokojowe protesty Tybetańczyków, w wyniku czego według danych z Tybetu i Indii zginęło 80 osób.
Kwiecień
3 kwietnia – podczas drugiego dnia szczytu NATO, przywódcy Sojuszu ogłosili, że Ukraina i Gruzja będą nowymi członkami. Decyzję tę skrytykował wiceminister spraw zagranicznych Rosji, określając ją jako „wielki strategiczny błąd”.
9 kwietnia – prezydent Polski Lech Kaczyński podpisał ustawę umożliwiającą ratyfikację traktatu lizbońskiego.
15 kwietnia – kongres prokremlowskiej partii Jedna Rosja wybrał ustępującego prezydenta Władimira Putina na przewodniczącego ugrupowania.
25 kwietnia – wybory parlamentarne w Nepalu wygrała partia Maoistów, zdobywając 36% głosów.
Maj
7 maja – nowo wybrany prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, został zaprzysiężony jako trzeci prezydent w historii Rosji. W swoim inauguracyjnym przemówieniu podkreślił znaczenie dalszego rozwoju swobód obywatelskich i gospodarczych.
12 maja – zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna, która w czasie II wojny światowej uratowała około 2500 żydowskich dzieci, będąca kandydatką do Pokojowej Nagrody Nobla.
28 maja – w Nepalu zniesiono monarchię.
31 maja – Grzegorz Napieralski został nowym przewodniczącym Sojuszu Lewicy Demokratycznej, zdobywając 231 głosów, podczas gdy dotychczasowy przewodniczący Wojciech Olejniczak uzyskał 210 głosów.
Czerwiec
12 czerwca – Irlandczycy w referendum opowiedzieli się przeciw przyjęciu traktatu lizbońskiego. Oficjalne dane komisji wyborczej wskazały, że za przyjęciem głosowało 46,6%, a przeciw 53,4%, przy frekwencji wynoszącej 53,1%.
23 czerwca – w nakładzie 4 tysięcy egzemplarzy ukazała się kontrowersyjna książka historyków IPN Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka pt. „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, sugerująca, że Lech Wałęsa był agentem SB zarejestrowanym jako TW „Bolek”.
Lipiec
2 lipca – minister obrony Kolumbii Juan Manuel Santos ogłosił uwolnienie porwanej byłej kandydatki na prezydenta Kolumbii Íngrid Betancourt.
13 lipca – w wypadku samochodowym zginął Bronisław Geremek, eurodeputowany i były minister spraw zagranicznych.
22 lipca – aresztowano wodza bośniackich Serbów Radovana Karadžicia.
Sierpień
3 sierpnia – minister obrony narodowej Bogdan Klich ogłosił, że od października przyszłego roku w polskich koszarach nie będzie już żołnierzy zasadniczej służby wojskowej.
7 sierpnia – wybuchła wojna w Osetii Południowej, konflikt zbrojny między Gruzją a Osetią Południową, Abchazją i Rosją.
8 sierpnia:
- Gruzjńskie wojska wkroczyły do Cchinwali, stolicy separatystycznej Osetii Południowej.
- O godzinie 9 trzy rosyjskie myśliwce Su-24 zaatakowały Gruzję, a tego samego dnia do Osetii Południowej przybyło rosyjskie wsparcie wojskowe.
12 sierpnia – prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili zaakceptował francuską propozycję pokoju z Rosją.
15 sierpnia – Micheil Saakaszwili podpisał porozumienie o zawieszeniu broni między Gruzją a Rosją.
16 sierpnia – wojna w Osetii Południowej dobiegła końca.
18 sierpnia – prezydent Pakistanu Pervez Musharraf złożył rezygnację.
20 sierpnia – minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski oraz amerykańska sekretarz stanu Condoleezza Rice podpisali umowę o budowie tarczy antyrakietowej w Polsce.
26 sierpnia – Rosja uznała niepodległość Abchazji i Osetii Południowej.
Wrzesień
19 września – prezydent RPA Thabo Mbeki podał się do dymisji.
23 września – Tarō Asō został nowym premierem Japonii.
Październik
4 października – zakończyła się polska misja w Iraku.
10 października – Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Martti Ahtisaari.
11 października – zmarł Jörg Haider, austriacki polityk.
12 października – wybory parlamentarne na Litwie wygrało prawicowe ugrupowanie Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci pod przewodnictwem Andriusa Kubiliusa.
Listopad
4 listopada – w Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał demokratyczny kandydat Barack Obama, zdobywając 52,9% głosów, pokonując republikanina Johna McCaina.
8 listopada – zmarł Mieczysław Rakowski, były premier Polski, ostatni I sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, historyk i dziennikarz.
16 listopada – rząd Iraku przyjął Pakt Bezpieczeństwa, który zapewniał wycofanie amerykańskich żołnierzy z Iraku do końca 2011 roku.
23 listopada – w Gruzji miał miejsce incydent z udziałem prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego. Podczas wizyty w Gruzji, w kolumnie samochodowej z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, doszło do strzelaniny.
Grudzień
1–12 grudnia – w Poznaniu miała miejsce Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu.
27 grudnia – w Gazie rozpoczęła się ofensywa wojsk Izraela, w wyniku której zginęło około 300 Palestyńczyków, głównie działaczy Hamasu.