Wydarzenia polityczne w 2006 roku.
Styczeń
7 stycznia – Zyta Gilowska została mianowana na stanowiska wiceprezesa Rady Ministrów oraz ministra finansów w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
9 stycznia – Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, w towarzystwie innych przedstawicieli kierownictwa resortu, zaprezentował w Katowicach projekt ustawy o sądach 24-godzinnych.
10 stycznia – Parlament Ukrainy przegłosował dymisję rządu Jurija Jechanurowa, krytykując nowy kontrakt gazowy z Rosją. Za odwołaniem głosowało 250 deputowanych, w tym zwolennicy Julii Tymoszenko, komuniści, prorosyjska partia Wiktora Janukowycza oraz Blok Ludowy.
11 stycznia – Konflikt dotyczący harmonogramu prac nad budżetem państwa oraz odmowa wicemarszałka Sejmu Marka Kotlinowskiego (Liga Polskich Rodzin) w przekazaniu prowadzenia obrad marszałkowi Markowi Jurkowi (Prawo i Sprawiedliwość) doprowadziły do kryzysu parlamentarnego.
13 stycznia – Platforma Obywatelska powołała „gabinet cieni”, na czele którego stanął Jan Maria Rokita.
15 stycznia:
- W Finlandii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, w której do drugiej tury przeszli Tarja Halonen i Sauli Niinistö.
- Michelle Bachelet wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Chile, stając się pierwszą kobietą na tym stanowisku.
- Shejk Sad al-Abd Allah as-Salim as-Sabah, królewicz i syn Abdallaha III, został emirem Kuwejtu.
22 stycznia – W Republice Zielonego Przylądka odbyły się wybory parlamentarne, które wygrała Afrykańska Partia dla Niepodległości, zdobywając 52,28% głosów i 41 mandatów. Frekwencja wyniosła 54%.
23 stycznia – Prawicowy polityk i były premier Portugalii, Aníbal Cavaco Silva, ogłoszono zwycięzcą wyborów prezydenckich.
24 stycznia – Sejm Polski przyjął budżet państwa na 2006 rok, z deficytem wynoszącym 30,54 mld zł. Premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział, że rząd zamierza zreformować niekorzystne przepisy przyjęte przez Sejm w trakcie prac w Senacie. Za uchwałą głosowało 269 posłów, 180 było przeciwnych, a 2 wstrzymało się od głosu. Poparcie dla budżetu wyrazili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony, Ligi Polskich Rodzin oraz PSL, natomiast przeciwko opowiedziały się Platforma Obywatelska i SLD.
25 stycznia – W Autonomii Palestyńskiej odbyły się wybory parlamentarne, które wygrał Hamas, zdobywając 74 na 132 mandaty, wyprzedzając umiarkowany al-Fatah, który uzyskał 45 miejsc.
27 stycznia – Janusz Kochanowski z Prawa i Sprawiedliwości został wybrany kandydatem Sejmu na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.
30 stycznia – Prezydent Polski Lech Kaczyński powołał Elżbietę Kruk oraz Wojciecha Dziomdziorę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Luty
2 lutego – Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony oraz Ligi Polskich Rodzin podpisali tzw. pakt stabilizacyjny na rok.
5 lutego – W Kostaryce odbyły się wybory prezydenckie, w których głównymi kandydatami byli Óscar Arias Sánchez z Partii Wyzwolenia Narodowego oraz Otton Solis z centrolewicowej Partii Działania Obywatelskiego. Wybory miały miejsce w kontekście skandalu korupcyjnego dotyczącego byłych prezydentów.
8 lutego – Porozumienie w Trypolisie zakończyło półtoramiesięczny konflikt między Czadem a Sudanem.
9 lutego – W trakcie wizyty w Waszyngtonie Prezydent RP Lech Kaczyński spotkał się z Prezydentem USA George’em W. Bushem.
12 lutego – W wyborach prezydenckich w Republice Zielonego Przylądka na stanowisku prezydenta pozostał Pedro Pires, zdobywając w I turze 50,98% głosów.
15 lutego – Wojciech Jasiński, przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, otrzymał nominację na ministra skarbu od prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
16 lutego – Wobec protestów przeciwników René Préval ogłoszono zwycięzcą wyborów prezydenckich na Haiti bez przeprowadzania drugiej rundy.
Marzec
4 marca – Janusz Onyszkiewicz został przewodniczącym Partii Demokratycznej – demokraci.pl.
12 marca – Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości złożyli projekt uchwały w Sejmie o powołaniu komisji śledczej, mającej zbadać działalność NBP, KNB oraz GINB w latach 1989–2006.
14 marca – Francuski kontrakt pierwszego zatrudnienia stał się przyczyną zamieszek w wielu miastach Francji, a największe protesty miały miejsce w Paryżu, gdzie manifestowało 4300 studentów i licealistów. Jacques Chirac, przebywający w Berlinie, wyraził pełne poparcie dla projektu ustawy dotyczącej tego kontraktu oraz dla polityki prowadzonej przez premiera Francji, Dominique’a de Villepin.
19 marca – Na Białorusi zakończyły się wybory prezydenckie, w których według rządowych źródeł wygrał Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 82,6% głosów przy frekwencji wynoszącej 92,6%. Opozycja oskarżyła władze o fałszerstwa wyborcze. Wieczorem na Placu Październikowym w Mińsku odbył się wiec protestacyjny z udziałem około 10 tys. osób.
20 marca – OBWE w swoim raporcie uznała wyniki wyborów prezydenckich na Białorusi za sfałszowane. Grupa młodych opozycjonistów spędziła noc z 19 na 20 marca na Placu Październikowym w Mińsku, rozbijając kilkanaście namiotów. Wieczorem odbyła się kolejna demonstracja, w której uczestniczyło 5 tysięcy osób.
21 marca – Protesty opozycji trwały na Placu Październikowym w Mińsku.
22 marca – Organizacja terrorystyczna ETA ogłosiła trwałe zawieszenie broni, wyrzekając się przemocy w celu umożliwienia negocjacji z rządem hiszpańskim w sprawie zwiększenia autonomii Kraju Basków.
23 marca:
- Trwały demonstracje we Francji przeciwko contrat première embauche, nowej umowie o pracę uznawanej przez protestującą młodzież i związki zawodowe za zbyt liberalną. W Paryżu doszło do podpaleń samochodów i plądrowania sklepów. Premier Dominique de Villepin wyraził swoje zaangażowanie w projekt ustawy w liście do związków zawodowych, proponując rozmowy. Związki zawodowe zadeklarowały gotowość do pertraktacji, które miały rozpocząć się 24 marca.
- Trybunał Konstytucyjny uznał zaskarżone przez Rzecznika Praw Obywatelskich przepisy w ustawie medialnej PiS za niezgodne z Konstytucją RP, usuwając je. Ustawa została jednak podtrzymana pomimo wątpliwości co do trybu jej uchwalenia. Uchylono przepis dotyczący powołania przewodniczącej KRRiT (Elżbiety Kruk) oraz uznano za niezgodne z prawem uprzywilejowanie nadawców „społecznych” względem „komercyjnych”.
24 marca:
- Białoruski Specnaz aresztował brutalnie około 200 uczestników dżinsowej rewolucji w Mińsku.
- Prezydent Korei Południowej, Roh Moo-hyun, desygnował na premiera posłankę Han Myung-sook.
- Posłanka Ligi Polskiej Rodzin Ewa Sowińska została, przy wsparciu posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Samoobrony, Rzecznikiem Praw Dziecka.
25 marca – Władze białoruskie stłumiły z użyciem siły demonstracje w centrum Mińska. Alaksandr Kazulin, kandydat na prezydenta w ostatnich wyborach na Białorusi, został aresztowany.
26 marca – Na Ukrainie odbyły się wybory parlamentarne. Zgodnie z exit polls, największą liczbę głosów, czyli 32,14%, zdobyła Partia Regionów, byłego premiera Janukowycza. Ugrupowania skłóconych liderów pomarańczowej rewolucji otrzymały odpowiednio 22,29% głosów dla Bloku Julii Tymoszenko oraz 13,95% dla Bloku Nasza Ukraina wspierającego prezydenta Juszczenkę.
29 marca – Premier Kazimierz Marcinkiewicz przedstawił rządowy projekt zmian w Kodeksie karnym, wprowadzający stałe dyżury w sądach, pozwalające karać chuliganów ujętych na gorącym uczynku w ciągu 24 godzin od popełnienia czynu.
Kwiecień
9 kwietnia – Pierwszą turę wyborów parlamentarnych na Węgrzech wygrała rządząca koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej oraz Związku Wolnych Demokratów. Po raz pierwszy od wprowadzenia demokracji na Węgrzech, siły rządzące mogą utrzymać się u władzy. Druga tura wyborów zaplanowana była na 23 kwietnia. Wyniki: Węgierska Partia Socjalistyczna – 43,21%, Fidesz – Węgierski Związek Obywatelski (chadecja) – 42,03%, Związek Wolnych Demokratów – 6,50%, Węgierskie Forum Demokratyczne – 5,04%.
10 kwietnia – Zakończyły się dwudniowe włoskie wybory parlamentarne. Lewicowa Unia kierowana przez Romano Prodiego zdobyła 49,80% głosów, a prawicowy Dom Wolności premiera Berlusconiego przegrał, zdobywając 49,73% (różnica wyniosła 25.224 głosów).
13 kwietnia – Prezydencka Nasza Ukraina, Socjalistyczna Partia Ukrainy oraz zwycięska partia Julii Tymoszenko podpisały porozumienie o utworzeniu koalicji w nowym ukraińskim parlamencie. Szefem rządu ma zostać Julia Tymoszenko.
19 kwietnia – Włoski Sąd Kasacyjny potwierdził zwycięstwo w wyborach lewicowej Unii kierowanej przez Romano Prodiego.
23 kwietnia – Rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna powtórzyła sukces z pierwszej tury wyborów parlamentarnych, zdobywając w drugiej turze wystarczającą liczbę głosów do utworzenia rządu w koalicji ze Związkiem Wolnych Demokratów. To pierwszy przypadek zwycięstwa rządzącej koalicji na Węgrzech po przemianach demokratycznych.
27 kwietnia – PiS, Samoobrona i NKP podpisały umowę o zawiązaniu koalicji rządowej. Według obliczeń, do większości w Sejmie brakowało tym klubom 13 posłów.
28 kwietnia – Minister spraw zagranicznych Stefan Meller podał się do dymisji.
29 kwietnia:
- Na przewodniczącego włoskiego parlamentu wybrany został Fausto Bertinotti, lider partii komunistycznej, która wchodzi w skład Unii kierowanej przez Romano Prodiego.
- Silvio Berlusconi, po trzech tygodniach protestów, ostatecznie ogłosił rezygnację ze stanowiska premiera Włoch w przeciągu tygodnia.
Maj
2 maja – Premier Włoch Silvio Berlusconi złożył na ręce prezydenta Carlo Azeglio Ciampiego dymisję swojego rządu, co było konsekwencją porażki jego centroprawicowego bloku w wyborach parlamentarnych z 9 i 10 kwietnia.
3 maja – Lech Kaczyński odznaczył Orderem Orła Białego Annę Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdę oraz abp. Ignacego Tokarczuka. Prezydent wręczył także odznaczenia państwowe wielu innym byłym działaczom opozycji. Uznanie dla „najzacniejszych i sławnych” ma być początkiem przywracania tradycji oraz odnowy kraju.
5 maja – Andrzej Lepper i Roman Giertych zostali powołani na stanowiska wicepremiera oraz ministra (odpowiednio rolnictwa i edukacji) w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza.
10 maja:
Prezydent Lech Kaczyński powołał Annę Fotygę na nowego szefa resortu spraw zagranicznych, odwołując Stefana Mellera z tego stanowiska.
12 maja – Sejm zdecydował o powołaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Za powołaniem głosowało 354 posłów, przeciw było 43, a 20 wstrzymało się od głosu. Przeciw ustawie głosowało jedynie SLD. Wśród posłów, którzy wstrzymali się od głosu, znalazło się 12 z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz kilku z PO i SLD.
13 maja:
- Na nowego przewodniczącego niemieckiej SPD wybrany został Kurt Beck.
- Nowym liderem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej został Jiří Paroubek, który jako jedyny kandydat zdobył 92% głosów.
20 maja – Parlament iracki zatwierdził skład nowego rządu, przedstawiony przez desygnowanego na premiera Nuriego al-Malikiego, jednego z przywódców szyickiej partii Dawa (Zew Islamu).
21 maja – Mieszkańcy 650-tysięcznej Czarnogóry głosowali w referendum, w którym decydowali, czy chcą pozostać w luźnym związku z Serbią, czy dążyć do niepodległości.
22 maja – Ogłoszono wyniki referendum w Czarnogórze – 55,4% głosów było za usamodzielnieniem się kraju, a frekwencja wyniosła 86,3%.
23 maja – Rząd przyjął program naprawy finansów opieki zdrowotnej, opracowany przez ministra zdrowia Zbigniewa Religi, zakładający zwiększenie środków na opiekę zdrowotną o 15 mld zł w ciągu trzech najbliższych lat.
24 maja – Sejm uchwalił ustawę, która m.in. określa sposób likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, planując, że WSI przestaną istnieć 30 września, a 1 października rozpoczną działalność nowe służby – Służba Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) oraz Służba Wywiadu Wojskowego (SWW).
Czerwiec
1 czerwca – Prezydent Litwy Valdas Adamkus przyjął dymisję premiera Algirdasa Brazauskasa.
3 czerwca – Parlament Czarnogóry proklamował niepodległość kraju na specjalnej sesji.
18 czerwca – W wyborach parlamentarnych na Słowacji zwyciężyła opozycyjna partia socjaldemokratyczna Kierunek – Socjalna Demokracja, zdobywając 30,2% głosów, przy frekwencji wynoszącej 53,79%.
21 czerwca:
- „Pomarańczowe ugrupowania” w ukraińskim parlamencie uzgodniły treść umowy koalicyjnej. Według Julii Tymoszenko, powołanie „pomarańczowej koalicji” jest możliwe.
- W Wiedniu odbył się szczyt UE–USA, na którym omawiano kwestie takie jak zamknięcie więzienia w Guantánamo, pomoc finansowa dla Palestyńczyków, sytuację w Iraku oraz irański program atomowy.
24 czerwca – Lech Kaczyński odwołał Zytę Gilowską z funkcji wicepremiera oraz ministra finansów, powołując na to stanowisko Pawła Wojciechowskiego.
26 czerwca – Premier Timoru Wschodniego, Marí Alkatiri, zrezygnował z pełnionej funkcji.
28 czerwca – Po odłączeniu się od Serbii i ogłoszeniu niepodległości, Czarnogóra stała się 192. państwem członkowskim ONZ. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych jednomyślnie zaakceptowało przyjęcie Czarnogóry do ONZ.
30 czerwca – Premier Holandii Jan Peter Balkenende podał swój rząd do dymisji, co było skutkiem rozpadu centroprawicowej koalicji po skandalu azylowym związanym z posłanką Ayaan Hirsi Ali.
Lipiec
2 lipca – W Meksyku odbyły się wybory prezydenckie oraz parlamentarne.
6 lipca:
- Partia Regionów zakończyła dziewięciodniową blokadę Rady Najwyższej Ukrainy. Wiktor Janukowycz ogłosił, że spełnione zostały praktycznie wszystkie wymagania jego ugrupowania.
- Ołeksandr Moroz z Socjalistycznej Partii Ukrainy został wybrany na przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy z poparciem Partii Regionów, co doprowadziło do rozpadu tzw. „pomarańczowej koalicji”.
9 lipca – Nowym ministrem finansów został Stanisław Kluza, dotychczasowy wiceminister finansów i były główny ekonomista banku BGŻ.
12 lipca – Marek Kuchciński został szefem klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.
14 lipca – Prezydent Lech Kaczyński zaprzysiągł rząd Jarosława Kaczyńskiego. Uroczystość miała miejsce w Pałacu Prezydenckim, gdzie dokonano zaprzysiężenia nowego rządu. Po ceremonii odbyło się pierwsze posiedzenie rządu Jarosława Kaczyńskiego, podczas którego omawiano bieżące tematy oraz wstępne plany działania.
19 lipca – Po wygłoszeniu przez Jarosława Kaczyńskiego exposé, Sejm udzielił wotum zaufania nowemu gabinetowi. Głosowało 445 posłów, a bezwzględna liczba głosów wynosiła 223. Za przyjęciem wotum zaufania opowiedziało się 240 posłów, 205 było przeciwnych, nikt się nie wstrzymał. Wotum zaufania udzielili posłowie Prawa i Sprawiedliwości, Samoobrony oraz Ligi Polskich Rodzin, natomiast przeciwko głosowały kluby PO, SLD i Polskiego Stronnictwa Ludowego.
30 lipca – W Demokratycznej Republice Konga odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich oraz parlamentarnych.
Sierpień
3 sierpnia:
- Premier Jarosław Kaczyński powołał Mariusza Kamińskiego na szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
- Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko desygnował na premiera lidera Partii Regionów – Wiktora Janukowycza.
4 sierpnia – Wiktor Janukowycz został zatwierdzony na stanowisku premiera Ukrainy, uzyskując poparcie 271 z 450 deputowanych.
21 sierpnia – Romano Prodi oświadczył, że Włochy, wraz ze swoim kontyngentem wojskowym, chcą stanąć na czele operacji pokojowych ONZ w południowym Libanie.
Wrzesień
8 września – Sejm uchwalił ustawę zmieniającą Konstytucję, która dopuszcza ekstradycję obywatela polskiego.
14 września – Premier Jarosław Kaczyński spotkał się z Dickiem Cheneyem oraz prezydentem Stanów Zjednoczonych George’em W. Bushem.
19 września:
- W nocy doszło do protestów na Węgrzech po ujawnieniu kontrowersyjnej wypowiedzi premiera Ferenca Gyurcsánya, w której przyznał się do okłamywania wyborców. Protesty przerodziły się w zamieszki, w których rannych zostało ponad 200 osób.
- W Tajlandii miało miejsce zamach stanu, a premier przebywający w Nowym Jorku ogłosił stan wyjątkowy.
20 września – Ali Abd Allah Salih, prezydent Jemenu, został wybrany na kolejną siedmioletnią kadencję z poparciem 77,17%. Opozycja oskarżyła rządzących o fałszerstwa. W dniu wyborów odnotowano przypadki śmiertelne. Tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe.
21 września – Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zwróci się do prezydenta z wnioskiem o odwołanie wicepremiera Andrzeja Leppera, którego postępowanie nazwał „warcholstwem”. Lepper odpowiedział zarzutem „chamstwa” premierowi.
22 września:
- Lech Kaczyński odwołał Andrzeja Leppera ze stanowiska wicepremiera oraz ministra rolnictwa, a Stanisława Kluzę ze stanowiska ministra finansów. Nowym ministrem finansów została Zyta Gilowska.
- Rozpadła się koalicja PiS – LPR – Samoobrona.
26 września:
- W programie TVN „Teraz my!” zaprezentowano potajemnie nagrany film, w którym posłanka Samoobrony Renata Beger negocjuje z posłem Prawa i Sprawiedliwości Adamem Lipińskim przejście do PiS w zamian za korzyści osobiste dla siebie oraz innych posłów Samoobrony. Ministrowie PiS-u Lipiński i Wojciech Mojzesowicz zgodzili się na załatwienie Beger stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa oraz oferowali inne korzyści, takie jak czasowe zabezpieczenie finansowe posłów przez fundusz Sejmowy w razie egzekucji weksli czy zatrudnienie krewnych posłanki. Lipiński w niejasny sposób proponował także pomoc w sprawie sądowej Beger dotyczącej sfałszowania podpisów na listach wyborczych. Żądanie natychmiastowego stanowiska zostało później odrzucone przez premiera. Sprawa, nazywana „aferą taśmową”, wywołała duże poruszenie w mediach iśród polityków.
- Na stanowisku premiera Japonii odchodzącego Jun’ichirō Koizumiego zastąpił jego współpracownik Shinzō Abe.
27 września – Gruzińskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło aresztowanie czterech rosyjskich oficerów oraz ponad dziesięciu obywateli Gruzji pod zarzutem szpiegostwa. Afera zaostrzyła stosunki między Moskwą a Tbilisi, które oskarżyło Rosję o wspieranie separatystów z Abchazji i Osetii Południowej. Rosjanie zażądali uwolnienia aresztowanych oficerów oraz ogłosili „kontynuację antyrosyjskiego kursu Gruzji”.
Październik
3 października – Rosja wstrzymała połączenia drogowe, lotnicze, kolejowe, morskie oraz pocztowe z Gruzją.
7 października – W wyborach parlamentarnych na Łotwie zwyciężyła rządząca koalicja centroprawicowa, z premierem Aigarsem Kalvitisem na czele.
9 października – Południowy Koreańczyk Ban Ki-moon został rekomendowany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na stanowisko sekretarza generalnego ONZ.
13 października:
- Pokojową Nagrodę Nobla otrzymał Muhammad Yunus.
- Zgromadzenie Ogólne ONZ zatwierdziło Ban Ki-moona na stanowisku sekretarza generalnego ONZ.
14 października:
- W odpowiedzi na przeprowadzone 9 października 2006 roku testy z bronią jądrową, ONZ nałożyła sankcje na Koreę Północną.
- Rząd w Chartumie zawarł ugodę z przywódcami Frontu Wschodniego, co zakończyło jedną z trzech rebelii w Sudanie.
16 października – Andrzej Lepper ponownie objął stanowisko wicepremiera oraz ministra rolnictwa w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
22 października – Pierwszą turę wyborów prezydenckich w Bułgarii wygrał obecny prezydent, socjalista Georgi Pyrwanow, zdobywając 64% głosów. Frekwencja wyniosła 42,1%, co wymusiło ogłoszenie drugiej tury wyborów.
25 października – Premier Etiopii Meles Zenawi ogłosił, że jego kraj znajduje się w stanie faktycznej wojny z somalijskimi „talibami”, czyli z Unią Trybunałów Islamskich.
27 października – Wojciech Hermeliński, Maria Gintowt-Jankowicz oraz Marek Kotlinowski zostali wybrani przez Sejm do składu Trybunału Konstytucyjnego, zastępując Marka Safjana, Teresę Dębowską-Romanowską oraz Mariana Zdyba.
29 października:
- W drugiej turze wyborów prezydenckich w Bułgarii zwyciężył dotychczasowy prezydent, socjalista Georgi Pyrwanow, pokonując nacjonalistę Wolena Siderowa znaczną różnicą głosów.
- W Demokratycznej Republice Konga odbyła się druga tura wyborów prezydenckich oraz parlamentarnych.
- W drugiej turze wyborów prezydenckich w Brazylii Luiz da Silva (61 lat) pozostał na swoim stanowisku, zdobywając 60,83% głosów.
Listopad
1 listopada – W Wiedniu powstała Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych, największe światowe zrzeszenie związków zawodowych, skupiające 306 organizacji z 154 krajów i reprezentujące 168 mln ludzi.
3 listopada – Republikanin Robert Ney ustąpił z Izby Reprezentantów po przyznaniu się do winy w sprawie korupcji, krzywoprzysięstwa i działania w zmowie, związanej z skandalem dotyczącym indiańskich kasyn i lobbysty Jacka Abramoffa.
5 listopada – Saddam Husajn został skazany na karę śmierci przez powieszenie.
8 listopada – Amerykański sekretarz obrony Donald Rumsfeld podał się do dymisji, a nowym szefem Pentagonu został nominowany Robert Gates.
12 listopada:
- W Osetii Południowej miało miejsce referendum, w którym głosujący opowiedzieli się za uzyskaniem niezależności od Gruzji. Stany Zjednoczone, Gruzja, NATO, OBWE, Unia Europejska oraz Rada Europy ogłosiły, że nie uznają referendum ani jego wyników.
- W Polsce odbyły się wybory samorządowe oraz pierwsza tura wyborów bezpośrednich prezydentów, burmistrzów i wójtów.
13 listopada – Lech Kaczyński podpisał ustawę lustracyjną, zapowiadając jednocześnie, że w ciągu trzech tygodni wniesie nowelizację tej ustawy.
16 listopada – Ségolène Royal zwyciężyła w wyborach na kandydata francuskiej Partii Socjalistycznej na prezydenta Francji, a wybory odbędą się w przyszłym roku.
23 listopada:
- W wyborach parlamentarnych w Holandii wygrała dotychczas rządząca partia CDA Jana Peter Balkenende, jednak żadna z dwóch partii nie była w stanie stworzyć większości w parlamencie.
- Pomimo nacisków Komisji Europejskiej oraz partnerów w UE, Polska nie zgodziła się na przyjęcie unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego porozumienia UE-Rosja.
Grudzień
4 grudnia – W reportażu w „Dużym Formacie”, dodatku do Gazety Wyborczej, była radna Samoobrony Aneta Krawczyk relacjonowała, że otrzymała pracę na stanowisku dyrektora biura poselskiego w zamian za usługi seksualne świadczone Stanisławowi Łyżwińskiemu i Andrzejowi Lepperowi.
10 grudnia – Igor Smirnow został ponownie wybrany na prezydenta separatystycznego Naddniestrza, zdobywając 82,3% głosów (jego rywale Nadieżda Bondarjenko z 8,54% oraz Adriej Safonow z 6,51%).
14 grudnia:
- Pomimo zwycięstwa Partii Demokratycznej w wyborach do Senatu w listopadzie 2006 (kiedy zdobyli większość 51-49 głosów w nadchodzącym Kongresie), kontrola nad izbą wyższą Kongresu wisi na włosku z powodu stanu zdrowia senatora Tima Johnsona (D-Dakota Południowa), który doznał poważnego wylewu. Jeśli Johnson umrze lub nie wróci do pracy, republikański gubernator Dakoty Pd. Mike Rounds będzie musiał mianować na jego miejsce nowego senatora, najpewniej wyznaczając swojego partyjnego kolegę, co dałoby republikanom, mimo wyniku wyborów, większość 50 na 50 (głos rozstrzygający wówczas należy do wiceprezydenta).
- Ban Ki-moon został oficjalnie zaprzysiężony na sekretarza generalnego ONZ.
16 grudnia – Mahmud Abbas ogłosił, wbrew premierowi, przedterminowe wybory w Autonomii Palestyńskiej.
23 grudnia – Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję nakładającą sankcje na Iran z powodu programu atomowego tego kraju. Dokument żądał od Teheranu wstrzymania wszelkich prac nad wzbogacaniem uranu, nie przewidując jednak użycia siły.
29 grudnia – Somalijskie wojska rządowe, wspierane przez siły etiopskie, zajęły stolicę kraju, Mogadiszu. Islamiści poddali miasto bez walki.
Zmarli
1 stycznia:
- Charles Orlando Porter, amerykański polityk
- Mohammed Haneef Ramay, pakistański polityk
2 stycznia – George William Mackey, bahamski polityk
3 stycznia – Sir William Jake Skate, były premier i gubernator generalny Papui-Nowej Gwinei
4 stycznia – Maktum ibn Raszid Al Maktum, emir Dubaju, premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich
5 stycznia:
- Merlyn Rees, brytyjski polityk
- Rachel Squire, brytyjska działaczka polityczna
6 stycznia – Stanley Tupper, amerykański polityk
13 stycznia – Geoffrey Donald Chisholm, australijski polityk
15 stycznia – Jaber Al-Ahmad Al-Jaber Al-Sabah, emir Kuwejtu
18 stycznia:
- Pierre-Joël Bonté, francuski polityk
- Harold Collier, amerykański polityk, członek Partii Republikańskiej
21 stycznia – Ibrahim Rugova, przywódca kosowskich Albańczyków, prezydent Kosowa
23 stycznia – Virginia Smith, amerykańska działaczka polityczna
24 stycznia – Schafik Handal, salwadorski polityk
25 stycznia – Sudharmono, były wiceprezydent Indonezji
27 stycznia – Johannes Rau, były prezydent Niemiec.
31 stycznia – Ruairí Brugha, irlandzki polityk
1 lutego:
- Samuel Goddard, amerykański polityk
- Jean-Philippe Maitre, szwajcarski polityk
2 lutego – Mizanur Rahman Chowdhury, były premier Bangladeszu
4 lutego – Osvaldo Serra Van-Dúnem, angolski polityk
15 lutego:
- Sun Yun-suan, były premier Republiki Chińskiej (Tajwanu)
- Josip Vrhovec, polityk byłej Jugosławii
20 lutego – Luca Cossioni, włoski polityk
21 lutego – Mirko Marjanović, były premier Serbii
22 lutego – Sinnathamby Rajaratnam, singapurski polityk
23 lutego – Said Mohamed Djohar, były prezydent Komorów
28 lutego – Hugh McCartney, brytyjski polityk
1 marca – Pierre Pasquini, polityk francuski
3 marca – Richard Vander Veen, polityk amerykański
5 marca – Milan Babić, były przywódca chorwackich Serbów
7 marca:
- Jean-Claude Zwahlen, polityk szwajcarski
- John Joseph McFall, polityk amerykański
10 marca – John Profumo, polityk brytyjski, bohater skandalu obyczajowo-szpiegowskiego
11 marca – Slobodan Milošević, były prezydent Jugosławii
14 marca:
- Hamish Gray, polityk brytyjski
- Lennart Meri, były prezydent Estonii
15 marca – Georgios Rallis, były premier Grecji
19 marca – Golap Borbora, polityk indyjski
22 marca – James Chikerema, polityk Zimbabwe
23 marca – Noël Josèphe, polityk francuski
24 marca – John Glenn Beall, polityk amerykański
26 marca:
- Anil Biswas, komunistyczny polityk indyjski
- David Cunliffe-Lister, polityk brytyjski, arystokrata
28 marca:
- Bansi Lal, polityk indyjski
- Caspar Weinberger, polityk amerykański, były sekretarz obrony
30 marca – George Leslie Brown, polityk amerykański
1 kwietnia – In Tam, polityk kambodżański
2 kwietnia – Anthony Beaumont-Dark, polityk brytyjski
4 kwietnia – Witold Gładkowski, polityk polski, były senator
9 kwietnia – Georges Rawiri, były minister spraw zagranicznych Gabonu
10 kwietnia:
- Mohammed Fitouri, polityk tunezyjski
- Bonaya Godana, polityk kenijski
14 kwietnia:
- Mahmut Bakalli, polityk Kosowa
- Raúl Alberto Quijano, argentyński polityk, były minister spraw zagranicznych
16 kwietnia – Daniel Schaefer, polityk amerykański
17 kwietnia – Elford Albin Cederberg, polityk amerykański
22 kwietnia:
- Jobie Nutarak, polityk kanadyjski
- Satyadeow Sawh, polityk Gujany
23 kwietnia – Ghatar Baba, polityk malezyjski
25 kwietnia – Peter Law, polityk brytyjski
27 kwietnia – Alexander Buel Trowbridge, polityk amerykański
29 kwietnia – Włodzimierz Nieporęt, polski polityk
1 maja – Ed Casey, polityk australijski
3 maja – Pramod Mahajan, polityk indyjski
7 maja – Jocelyn Simon, polityk i prawnik brytyjski
11 maja – Michael O’Leary, polityk irlandzki
12 maja:
- Husajn Mazik, polityk libijski
- Gillespie Montgomery, polityk amerykański
14 maja – Giancarlo Matteotti, polityk włoski
15 maja – Chic Hecht, polityk amerykański
16 maja – André Labarrère, polityk francuski
17 maja – Eric Forth, polityk brytyjski
18 maja – Michael O’Riordan, polityk irlandzki
19 maja – Jicchak Ben Aharon, polityk izraelski, działacz Izraelskiej Partii Pracy
20 maja – Yohanna Madaki, wojskowy i polityk