Kalendarium Wojska Polskiego 2003 – wydarzenia w Wojsku Polskim w roku 2003.
Styczeń
1 stycznia
15 Sieradzka Brygada Radioliniowo-Kablowa została przemianowana na 15 Sieradzka Brygada Wsparcia Dowodzenia.
8 stycznia
W Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych odbyło się szkolenie specjalistyczne dla służb systemu poszukiwania i ratownictwa statków powietrznych SAREX-03.
10 stycznia
Gen. bryg. Franciszek Gągor został mianowany przez sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana na dowódcę misji obserwacyjnej UNIKOM, która operowała na granicy iracko-kuwejckiej.
14 stycznia
W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach przeprowadzono ćwiczenie dotyczące planowania obrony aglomeracji miejsko-przemysłowej, w którym uczestniczyli przedstawiciele policji, Straży Granicznej, Wojskowej Komendy Transportu, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Śląskiego Okręgu Wojskowego.
15 stycznia
Rozpoczęto drugi etap treningu sztabowego w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej pod kryptonimem „Karpaty-03”.
Na Morzu Bałtyckim zainaugurowano ćwiczenia w ramach Partnerstwa dla Pokoju, w których uczestniczyły okręty ORP Flaming, ORP Gopło i ORP Wdzydze.
Oficerowie Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego akredytowani w Polsce zapoznali się z zadaniami jednostek malborskich (22 Baza Lotnicza, 42 elt oraz 1 elt).
17 stycznia
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Armii Czerwonej w Warszawie oddano hołd poległym w walkach o stolicę w styczniu 1945 roku.
19 stycznia
Delegacja kadry dydaktycznej Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych odwiedziła Królewską Akademię Wojskową w Bredzie.
21 stycznia
Podpisano „Program przebudowy i modernizacji technicznych Sił Zbrojnych na lata 2003-2008”.
22 stycznia
Delegacja 37 Brygady Lekkiej Piechoty Bundeswehry z Frankenberga odwiedziła 15 Wielkopolską Brygadę Kawalerii Pancernej.
27 stycznia
Grupa oficerów z 10 Brygady Kawalerii Pancernej wzięła udział w ćwiczeniu 7 Dywizji Pancernej Bundeswehry w Düsseldorfie.
28 stycznia
Portal internetowy MON przeszedł modernizację, wzbogacając treść oraz dodając wortal WP, który informował o sprawach socjalnych, szkolnictwie wojskowym oraz ofercie kulturalnej, sportowej i turystycznej.
31 stycznia
ORP „Orzeł” oraz ORP „Generał Kazimierz Pułaski” wyruszyły w morze w ramach ćwiczenia pod kryptonimem PASSEX-03, współpracując z okrętami Sił Natychmiastowego Reagowania NATO STANAVFORLAND.
Połączono strażnicę w Gubinie z Granicznymi Placówkami Kontrolnymi w Gubinie i Gubinku.
Luty
3–9 lutego
Na Bałtyku odbywały się ćwiczenia Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, podczas których trenowano osłonę szlaków komunikacyjnych przed atakami okrętów podwodnych oraz lotnictwa morskiego, a także prowadzenie operacji pokojowych oraz bojowe strzelania artyleryjskie do celów nawodnych.
4–6 lutego
Delegacja holenderskiej 11 Brygady Aeromobilnej odwiedziła garnizony 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.
5–6 lutego
Dowódcy pododdziałów 11 batalionu walki radioelektronicznej uczestniczyli w kursie instruktorsko-metodycznym, który poświęcony był m.in. wypracowaniu modelu szkolenia oraz kształtowaniu dyscypliny.
6 lutego
Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, gen. broni Zygmunt Sadowski, przekazał akty współpracy batalionom łączności Brygady Wsparcia Dowodzenia. Dokumenty wymienili dowódcy niemieckiego 610 batalionu łączności z Rendsburga, duńskiego z Friderici oraz polskiego z Wałcza.
6 lutego
Zły stan techniczny oraz nieopłacalność dalszej eksploatacji spowodowały, że na ORP „Puck” i ORP „Darłowo” opuszczono bandery.
9 lutego
Zespół Sił Natychmiastowego Reagowania zakończył tygodniowe ćwiczenia na Bałtyku, których tematem była „Operacja pokojowa w rejonie objętym kryzysem”.
11 lutego
W Wojskowym Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji w Warszawie, czołgi T-72M oraz PT-91A, a także pojazd zabezpieczenia technicznego WZT-3M, jako pierwsze typy sprzętu bojowego Wojska Polskiego, otrzymały natowskie numery magazynowe.
12 lutego
Attaché obrony akredytowani w Warszawie odwiedzili 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich oraz zapoznali się z metodami szkolenia żołnierzy przygotowującymi się do pełnienia misji pokojowych.
13–17 lutego
W 1 Mazurskiej Brygadzie Artylerii przeprowadzono szkolenie rezerwy połączone z treningiem sztabowym pod kryptonimem „Srebrny Dąb 2003”.
14 lutego
Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzory odznak pamiątkowych dla:
- 9 Warmińskiego pułku rozpoznawczego w Lidzbarku Warmińskim,
- 2 Hrubieszowskiego pułku rozpoznawczego w Hrubieszowie,
- 14 batalionu usuwania zniszczeń lotniskowych,
- wojskowych jednostek organizacyjnych prokuratury,
- 1 Bazy Materiałowo-Technicznej w Toruniu,
- 2 Bazy Lotniczej w Bydgoszczy.
Nakazał również dziedziczenie tradycji przez 2 dywizjon 152 mm ahs „Dana” 23 Śląskiej Brygady Artylerii w Bolesławcu oraz ustanowił doroczne Święto 1 Eskadry Lotnictwa Taktycznego „Warszawa” im. gen. bryg. pil. Stefana Pawlikowskiego w Mińsku Mazowieckim.
15 lutego
W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Katowicach przeprowadzono szkolenie instruktażowo-metodyczne na temat „Zasady i kryteria oceny terenowych organów administracji wojskowej w ramach kontroli gotowości bojowej i mobilizacyjnej”.
17 lutego
Prezydent Aleksander Kwaśniewski podpisał ustawę o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia, która zlikwidowała „kasę branżową”.
Przed Sądem Wojskowym w Gdyni rozpoczął się proces w sprawie kradzieży kilkudziesięciu pocisków przeciwpancernych oraz przeciwlotniczych, kilkuset granatów i ponad 10 tysięcy naboi z magazynów Marynarki Wojennej, gdzie 65 osobom postawiono zarzuty kradzieży.
26 lutego
Ministrowie obrony Polski i Łotwy podpisali deklarację o przekazaniu łotewskiej armii z nadwyżek Wojska Polskiego sprzętu wojskowego, uzbrojenia oraz amunicji.
28 lutego
Ukończono etap badań państwowych samobieżnego systemu przeciwlotniczego „Loara”.
Marzec
3 marca
Żołnierze Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego zastąpili przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu. Zaprzysiężenie warty odbywać się będzie codziennie o 8:50.
4 marca
Komisja Akredytacyjna Uczelni Technicznych przyznała Akademii Marynarki Wojennej certyfikat jakości kształcenia.
Na bazie 1 dywizjonu artylerii samobieżnej przeprowadzono trening kierowania ogniem 16 Pomorskiego Pułku Artylerii.
Podczas pełnienia służby w ramach PKW Macedonia zginęło dwóch żołnierzy z 1 Pułku Specjalnego z Lublińca: plut. Paweł Legencki oraz plut. Piotr Mikułowski, a dwóch innych zostało rannych. W wyniku rutynowego patrolu, samochód marki Honker, którym jechali, najechał na minę przeciwpancerną.
5 marca
W dowództwie 1 Korpusu Zmechanizowanego rozmawiano z oficerami dowództw Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód ze Szczecina oraz 1 Niemiecko-Holenderskiego Korpusu z Münster.
5–7 marca
W rejonie przygranicznym Polski i Niemiec odbyło się ćwiczenie pod kryptonimem „Wysoka Woda – Zima IV”. W szkoleniu wzięli udział oficerowie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego z Zielonej Góry oraz 85 Obwodowego Dowództwa Obrony z Frankfurtu n. Odrą, a także przedstawiciele jednostek pozamilitarnych województwa lubuskiego oraz landu Brandenburgii.
11 marca
Gośćmi pograniczników z przejścia granicznego w Gubinku było 20 funkcjonariuszy granicznych z Litwy oraz Azerbejdżanu, którzy uczestniczyli w kursie oficerskim w Kętrzynie.
12 marca
W Centrum Konferencyjnym MON odbyła się doroczna odprawa kierowniczej kadry resortu oraz sił zbrojnych.
17 marca
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, na wniosek Rady Ministrów, podjął decyzję o udziale Polski w koalicji antyirackiej. Polski kontyngent wojskowy mógł liczyć maksymalnie 200 żołnierzy, w tym 56-osobowy pododdział jednostki GROM, 74-osobowy wzmocniony pluton likwidacji skażeń z 4 Pułku Chemicznego oraz okręt logistyczny ORP „Kontradmirał X. Czernicki”.
21 marca
W związku z rozpadem koalicji SLD-PSL-UP, premier Leszek Miller powołał Macieja Górskiego na stanowisko podsekretarza stanu ds. społecznych w MON.
Minister obrony narodowej polecił wytypować lotniska wojskowe, które w najbliższych 15 latach wojsko udostępni cywilom.
31 marca
Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał płk. Ryszarda Chwastka za winnego złamania rozkazu i skazał go na karę roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata, 3 tys. zł grzywny oraz obniżenie stopnia do podpułkownika.
Kwiecień
1 kwietnia
Rada Ministrów zaakceptowała wniosek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w operacji „Display Deterrence” w okresie od 4 kwietnia do 30 września 2003 roku.
Holenderska 11 Brygada Aeromobilna ćwiczyła w ośrodkach szkolenia poligonowego Wojsk Lądowych w Żaganiu oraz Wędrzynie. W ćwiczeniach pod kryptonimem „Polish Falcon 2003” uczestniczyły również pododdziały 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.
2–11 kwietnia
Trwały ćwiczenia pod kryptonimem „Donośna Surma 2003”. Brały w nich udział oddziały bezpośrednio podporządkowane dowódcy 1 Korpusu Zmechanizowanego oraz 18 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, w tym 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana.
3 kwietnia
Polski Kontyngent Wojskowy w byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii zakończył swoją działalność w ramach operacji NATO „Alied Harmony” i rozpoczął wykonywanie zadań w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej „Concordia”.
4 kwietnia
Podczas lotów na poligonie w Drawsku Pomorskim pilot śmigłowca Mi-24D z 49 Pułku Śmigłowców Bojowych, wykonując manewr osłonowy, zszedł za nisko, uderzając łopatami wirnika nośnego w samochód terenowy. W wyniku katastrofy zginęły 3 osoby: technik pokładowy st. chor. sztab. Stanisław Berdzik, st. plut. Tomasz Kłosowski oraz st. plut. ndt. Wojciech Lewicki, a 6 innych zostało ciężko rannych.
10 kwietnia
Premier RP Leszek Miller ogłosił, że Stany Zjednoczone zaprosiły Polskę do udziału w konferencji dotyczącej odbudowy Iraku. Prezydent USA George Bush podziękował prezydentowi RP Aleksandrowi Kwaśniewskiemu za udział polskich żołnierzy w operacji zbrojnej w Iraku.
9 pułk rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego otrzymał nazwę wyróżniającą „Warmiński”.
W Drawsku Pomorskim zakończyły się ćwiczenia Wojsk Lądowych pod kryptonimem „Donośna Surma 2003”, w których uczestniczyło około 5000 żołnierzy z 1 Korpusu Zmechanizowanego, 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, 1 Pułku Specjalnego Komandosów, 49 Pułku Śmigłowców Bojowych, 4 Pułku Chemicznego, 5 Pułku Inżynieryjnego, wspieranych przez kadrę z 1 Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych.
11 kwietnia
W Kuala Lumpur, PHZ Bumar podpisał kontrakt na dostawę do Malezji 48 czołgów PT-91M oraz sprzętu i usług o wartości 368 min dolarów.
14 kwietnia
Dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Edward Pietrzyk wyróżnił tytułem Wzorowy Pododdział Wojsk Lądowych: 1 batalion zmechanizowany SHIRBRIG (12 BZ), 1 batalion chemiczny (4 Pułk Chemiczny) oraz 3 Batalion Rozpoznawczy.
15 kwietnia
Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich podpisały kontrakt na dostawę kołowych transporterów opancerzonych AMV, opracowanych przez fińską firmę Patria Vehicles Oy. W latach 2003–2013 planowano dostarczyć 690 wozów dla Wojsk Lądowych.
Niszczyciel min ORP „Czajka” z 9. Flotylli Obrony Wybrzeża wszedł w skład stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH.
17 kwietnia
Komendantem Wojskowej Akademii Technicznej został gen. bryg. prof. dr hab. inż. Bogusław Smólski. Dotychczasowy komendant, gen. dyw. prof. dr hab. inż. Andrzej Ameljańczyk, przeszedł na stanowisko szefa logistyki Wojsk Lądowych.
18 kwietnia
W Dęblinie podpisano trzy umowy związane z zakupem 48 myśliwców F-16 dla polskich sił zbrojnych: finansową, handlową oraz offsetową. Ta ostatnia przewiduje 48 projektów offsetowych o wartości 6 miliardów dolarów.
22 kwietnia
Podsekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. społecznych Maciej Górski wręczył dowódcy 43 batalionu saperów Marynarki Wojennej sztandar.
28 kwietnia
Na wodach cieśnin bałtyckich i Bałtyku Południowym odbywały się manewry państw NATO pod kryptonimem „Blue Game 2003”. Polską Marynarkę Wojenną reprezentowały ORP „Mewa” oraz ORP „Czajka” z 9 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz ORP Poznań z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
Maj
5–10 maja
Trwało ćwiczenie dowódczo-sztabowe 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej pod kryptonimem „Gryf 2003”. Było to pierwsze ćwiczenie, w którym pod polskim dowództwem znalazły się jednostki z innych krajów NATO.
13 maja
Dowódca Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej gen. dyw. Ryszard Olszewski poinformował o dostosowaniu zasad zarządzania polską przestrzenią powietrzną do wymogów NATO oraz Unii Europejskiej.
17 maja
Zakończono opracowywanie struktury kontyngentu polskiego w Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe w Iraku. Liczebność kontyngentu ustalono na około 2500 żołnierzy, a dowództwo i sztab dywizji sformowano na bazie 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.
21 maja
Prezes Rady Ministrów Leszek Miller spotkał się z grupą komandosów GROM, którzy zakończyli misję w Iraku. W rejonie Zatoki Perskiej pozostał nadal Polski Kontyngent Wojskowy liczący około 150 żołnierzy.
22–23 maja
W siedzibie Dowództwa Wojsk Lądowych odbyła się konferencja dotycząca skompletowania Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe.
28 maja
Prezydent Aleksander Kwaśniewski, wraz z wojskowymi przedstawicielami innych państw NATO, wizytował Dowództwo Marynarki Wojennej.
W Dowództwie Marynarki Wojennej przebywał także prezydent Republiki Tadżykistanu Emamala Rahmanow.
31 maja
Prezydent USA George W. Bush, podczas wizyty w Polsce, podziękował polskim żołnierzom za trud włożony w służbę w Iraku.
1 Warszawska Dywizja Zmechanizowana otrzymała sztandar ufundowany przez koło Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego działające przy 1 DZ.
Czerwiec
Likwidacji uległa strażnica Żytowań, a rejon jej działania przejęła Graniczny Punkt Kontrolny Gubin.
2 czerwca
Rozpoczęły się polsko-szwedzkie manewry Crown Eagle 2003, w których udział wzięły: ORP „Sokół” oraz ORP „Lech”.
zatwierdzono plan wsparcia technicznego dla Polski jako dowodzącego siłami stabilizacyjnymi w jednej z czterech stref w Iraku.
Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński przebywał w Centrum Szkolenia Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.
Premier Polski Leszek Miller oraz premier Danii Anders Rasmussen gościli w siedzibie sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie.
W Świdwinie rozpoczęły się polsko-francuskie ćwiczenia pod kryptonimem Chopin-2003, w których uczestniczyła 40 Eskadra Lotnictwa Taktycznego oraz piloci Jaguarów z francuskich sił powietrznych.
W polskiej strefie odpowiedzialności w Bośni i Hercegowinie zakończono akcję zbierania nielegalnie posiadanej broni oraz materiałów wybuchowych pod kryptonimem „Active Harvest”.
3 czerwca
Rada Ministrów zaakceptowała wniosek prezydenta RP o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w międzynarodowych siłach stabilizacyjnych w Iraku.
Rozpoczął wizytę dowódca królewskich Sił Powietrznych Norwegii gen. mjr. Tomas Colin Archer, który spotkał się z zastępcą szefa Sztabu Generalnego gen. dyw. Lechem Konopką oraz wizytował Centrum Operacji Powietrznych, 33 Bazę Lotnictwa Transportowego oraz Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych.
4 czerwca
Sztandar ufundowany przez mieszkańców powiatu brzeskiego został wręczony dowódcy 2 batalionu ratownictwa inżynieryjnego.
Rozpoczęła się dwudniowa wizyta komendanta Korpusu Piechoty Morskiej gen. Michaela W. Hangee w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni.
Rząd RP zaakceptował użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
6 czerwca
Szkole Podstawowej nr 3 w Złocieńcu nadano imię Żołnierza Polskiego.
Podsekretarz stanu Ministerstwa Obrony Narodowej Maciej Górski podpisał porozumienie o współpracy z Jeleniogórskim Stowarzyszeniem Żołnierzy Radiotechników „Radar”.
Na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim oraz lotnisku w Mirosławcu rozpoczęły się ćwiczenia pod kryptonimem „Immediate Response”, podczas których sprawdzano systemy dowodzenia z wykorzystaniem wsparcia komputerowego. W szkoleniu uczestniczyła 6 Brygada Desantowo-Szturmowa oraz Siły do Zadań Specjalnych Europy Południowej. Ćwiczeniem kierował dowódca SETAF – gen. dyw. Thomas R. Turner.
7 czerwca
Polski pluton chemiczny stacjonujący w Jordanii przegrupował się do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
8 czerwca
Biskup polowy Wojska Polskiego gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź poświęcił kościół garnizonowy pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Świdwinie.
9 czerwca
Do Iraku wyleciała Grupa Przygotowawcza Polskiego Kontyngentu Wojskowego pod dowództwem ppłk. Janusza Adamczaka.
11 czerwca
26 oficerów i podoficerów z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej odleciało do Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.
21 czerwca
Na Litwie zakończyło się międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem „Amber Hope 2003”, w którym Wojsko Polskie reprezentowane było przez pododdziały 15 BZ.
24 czerwca
W Berlinie podpisano dokument dotyczący przejęcia od Luftwaffe, za symboliczną kwotę 1 euro, 23 myśliwców MiG-29.
W Berlinie sygnowano umowę o współpracy logistycznej z Niemcami, która zapewni zdolność operacyjną przekazanych Polsce 128 czołgów Leopard-2 A4.
26 czerwca
Odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych z żołnierzami rezerwy Bundeswehry, pochodzącymi z Wisselhörede.
29 czerwca
Ustalono skład Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe, przewidując, że w jej szeregach będzie około 9,5 tys. żołnierzy z 15 krajów, podzielonych na 3 brygady – hiszpańską, polską i ukraińską oraz 12 batalionów operacyjnych. Trzon polskiego kontyngentu miały stanowić pododdziały sformowane na bazie 12 Brygady Zmechanizowanej, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 5 Pułku Inżynieryjnego, 10 Brygady Logistycznej, 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Szpitala Misji Pokojowych. Polscy żołnierze mieli być wysyłani „na ochotnika” i służyć przez 6 miesięcy w Iraku.
Lipiec
2 lipca
1 batalion remontowy otrzymał nazwę wyróżniającą „Łomżyński”.
5 lipca
W Gdańsku odbyła się promocja absolwentów Wojskowego Liceum Muzycznego im. Karola Kurpińskiego, której przewodniczył zastępca dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego gen. bryg. Zenon Werner.
7 lipca
Okręt wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” uczestniczył w akcji ratunkowej, ratując tonący kuwejcki kuter rybacki.
Do bazy w Babilonie przybył dowódca polskiej dywizji sił stabilizacyjnych gen. dyw. Andrzej Tyszkiewicz z 250-osobową grupą inicjatywną, której zadaniem było przygotowanie warunków stacjonowania dla sił głównych, zaplanowanych na połowę lipca.
7–8 lipca
Dowództwo niemieckiej 31 Brygady Powietrznodesantowej złożyło wizytę w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej.
Do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie trafiła kolejna partia sprzętu bojowego z Niemiec.
9 lipca
Gen. broni dr Józef Flis przejął obowiązki komendanta-rektora Akademii Obrony Narodowej od gen. dyw. prof. dr. hab. Bolesława Balcerowicza.
Attaché obrony Królestwa Niderlandów płk Marinus Kamphuis wizytował Centrum Szkolenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Koszalinie oraz Centralny Poligon Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej w Ustce.
Na Pomorzu trwały wspierane komputerowo ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Immediate Response 2003” z udziałem ponad dwustu polskich i amerykańskich żołnierzy.
10 lipca
Minister Obrony Narodowej:
- Zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej Wojskowego Ośrodka Farmacji i Techniki Medycznej w Celestynowie.
- Nadał imię mjr. Bolesława Waligóry i zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie.
W Warszawie spotkali się ministrowie obrony narodowej Polski i Uzbekistanu: Jerzy Szmajdziński oraz Kadiri Gułamow. Uzbecki minister zaproponował udostępnienie podhalańczykom wysokogórskich poligonów w Uzbekistanie.
10–12 lipca
Delegacja 15 Wielkopolskiej Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczyła w szkoleniu 37 Lekkiej Brygady Piechoty we Frankenbergu.
11 lipca
Sejm uchwalił ustawę o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2003 r. nr 179, poz. 1750).
Gen. dyw. Mieczysław Cieniuch awansował ze stanowiska szefa Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego na I zastępcę szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Kadm. Tomasz Mathea, po powrocie z podyplomowych studiów operacyjno-strategicznych w waszyngtońskim Uniwersytecie Obrony, awansował na szefa Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego.
12 lipca
Fregata rakietowa ORP „Generał Kazimierz Pułaski” uczestniczyła w ćwiczeniach okrętów wchodzących w skład Sił Natychmiastowego Reagowania NATO, operując z brytyjskiej bazy morskiej w Plymouth.
14 lipca
Na poligonie na Ukrainie trwały manewry wojskowe pod kryptonimem „Tarcza Pokoju 2003”, przeprowadzone w ramach Partnerstwa dla Pokoju, w których uczestniczyło ponad 1000 żołnierzy z 23 krajów, w tym z Polski.
14–18 lipca
Oficerowie wrocławskiego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego odbyli praktykę dowódczo-sztabową w 76 VBK w Dreźnie.
W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym i 11 Rejonowej Bazie Materiałowej w Olsztynie przeprowadzono ćwiczenie dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Słoneczny Topaz 2003”, doskonaląc procedury pracy sztabów i dowództw w czasie pokoju oraz kryzysu.
15 lipca
Admirał Robert Natter (dowódca US NAVY – dowódca US NAVY na Atlantyk) złożył dwudniową wizytę w Centrum Operacji Morskich, 3 Flotylli Okrętów, Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.
17 lipca
Rozpoczęła się czterodniowa wizyta fregaty indyjskiej „Trishul” w Gdyni.
Podpisano porozumienie o współpracy między MON a TVP3, dotyczące informowania o przemianach zachodzących w Siłach Zbrojnych RP i NATO, które podpisał wiceminister ds. społecznych Maciej Górski oraz dyrektor Oddziału Telewizji Polskiej w Warszawie Ryszard Pacławski.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, poborowi z wykształceniem podstawowym, skazani za przestępstwo lub mający na utrzymaniu rodzinę, nie będą wcielani do wojska, lecz przenoszeni do rezerwy.
18 lipca
Wizytował albański minister obrony narodowej Pandeli Majko, spotykając się z Jerzym Szmajdzińskim, co zakończyło się podpisaniem porozumienia dotyczącego współpracy w dziedzinie obronności.
Odwiedził Dowódca Marynarki Wojennej Republiki Indonezji admirał Bernard Kent, spotykając się z adm. Ryszardem Łukasikiem oraz odwiedzając Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej, 3. Flotyllę Okrętów oraz zakłady przemysłowe na Wybrzeżu, pracujące na rzecz polskiej MW.
Uroczyste przekazanie pamiątek po żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, które przypłynęły z Wielkiej Brytanii żaglowcem MW ORP „Iskra”.
26 lipca
Wylot pierwszej grupy Polskiego Kontyngentu Wojskowego SFOR do Bośni.
28 lipca
Uruchomiono nowy numer wojskowego telefonu zaufania.
31 lipca
Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej przestał być gen. dyw. Jerzy Słowiński.
Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych potwierdziła udział Wojskowych Służb Informacyjnych w nielegalnym handlu bronią w latach 1993–1997.
Sierpień
Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej został gen. dyw. Bogusław Pacek.
W Moskwie, na zaproszenie Organizacji Weteranów Wojny i Służby Wojskowej, przebywała grupa lotników WLOP, którzy odsłonili pomnik 1 plm upamiętniający jego stacjonowanie na lotnisku w Grigoriewskoje.
1–5 sierpnia
Dowódca Wielonarodowej Dywizji Centrum-Południe generał dywizji Andrzej Tyszkiewicz w obecności przedstawicieli Dowództwa Wielonarodowych Połączonych Sił Zadaniowych 7 – generała dywizji Keitha Staldera oraz generała dywizji Roberta Williamsa otworzył ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Common Thrust”, podczas których ćwiczono procedury działania, w tym wykorzystanie lotnictwa oraz zaangażowanie sił szybkiego reagowania.
4 sierpnia
Odleciała druga grupa Polskiego Kontyngentu Wojskowego SFOR do Bośni.
5 sierpnia
Rozpoczęła się XII pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę, w której udział wzięło 2500 żołnierzy i pracowników wojska.
10 sierpnia
Cały polski kontyngent, mający uczestniczyć w stabilizacji powojennego Iraku, przebył nad Zatoką Perską. Na pokładach amerykańskich samolotów odleciało do Kuwejtu 2000 polskich żołnierzy oraz ponad 200 żołnierzy z innych narodowości. Po aklimatyzacji personel Wielonarodowej Dywizji Centralno-Południowej przemieścił się do koszar w pięciu prowincjach środkowego Iraku.
W Kuwejcie przetransportowano pierwszy konwój sił głównych, liczący 144 polskich żołnierzy.
Po przybyciu do Kuwejtu wyczarterowanego kontenerowca MV Lince z polskim sprzętem wojskowym rozpoczęto jego rozładunek.
13 sierpnia
Gen. dyw. Franciszek Gągor objął dowództwo nad siłami UNDOF.
14 sierpnia
Ministrowie obrony narodowej Polski i Ukrainy, Jerzy Szmajdziński oraz Jewhen Marczuk, podpisali protokół do bilateralnego porozumienia o współpracy wojskowej dotyczącego współpracy 13 eskadry lotnictwa transportowego z 243 mieszanym pułkiem lotnictwa transportowego ze Lwowa.
Rozpoczęła się czterodniowa wizyta delegacji 1 Brygady Zmechanizowanej Bundeswehry z Hildesheim w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej.
15 sierpnia
Podczas uroczystości obchodów Święta Wojska Polskiego awanse na stopnie generalskie otrzymali:
- Na stopień generała broni: gen. dyw. Mieczysław Cieniuch.
- Na stopień admirała floty: wadm. Jędrzej Czajkowski.
- Na stopień generała dywizji: gen. bryg. Tadeusz Bałachowicz, Andrzej Baran, Andrzej Ekiert, Franciszek Gągor, Roman Iwaszkiewicz, Krzysztof Juniec, Ryszard Lackner, Marian Mainda, Lech Majewski, Piotr Makarewicz, Marek Samarcew.
- Na stopień wiceadmirała: kadm. Marek Brągoszewski, Tomasz Mathea.
- Na stopień generała brygady: płk Stanisław Babiak, Piotr Czerwiński, Zygmunt Duleba, Ryszard Gruszka, Michał Jackiewicz, Kazimierz Jaklewicz, Roman Kiecha, Janusz Lalka, Paweł Nowak, Marek Ojrzanowski, Bogusław Pacek, Janusz Palus, Edward Pawlica, Romuald Ratajczak, Henryk Skarżyński, Krzysztof Szymański, Andrzej Szymonik, Jerzy Zatoński.
16 sierpnia
ORP „Flaming” wszedł w skład sił obrony NATO MCM FORNORTH, gdzie operował na Atlantyku, Morzu Bałtyckim oraz w cieśninach bałtyckich; do portu macierzystego powrócił 5 października.
16–25 sierpnia
13 eskadra lotnictwa transportowego otrzymała pierwsze samoloty CASA C-295M. Łącznie hiszpański koncern miał przekazać 8 samolotów wraz z kompletnym zestawem logistycznym.
18 sierpnia
Do kraju powrócili żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego „Jordania”, którzy zajmowali się badaniem próbek dostarczanych przez armię amerykańską i stanowili odwód na wypadek użycia broni chemicznej.
Zakończył się przerzut do Iraku, do prowincji Wasit w polskiej strefie odpowiedzialności, ukraińskiego kontyngentu złożonego z 1651 żołnierzy. Dowódca kontyngentu gen. bryg. Anatolij Sobora został zastępcą dowódcy WDCP.
19 sierpnia
W Wieku Morskim trwały ćwiczenia pododdziałów przeciwlotniczych 12 oraz 16 Dywizji Zmechanizowanych pod kryptonimem