Wydarzenia polityczne w 2003 roku.
Styczeń
1 stycznia – populistyczny polityk Luiz Inácio Lula da Silva objął urząd prezydenta Brazylii.
5 stycznia – Rolandas Paksas zwyciężył w wyborach prezydenckich na Litwie, jednak jego kadencja została szybko przerwana przez proces impeachmentu.
10 stycznia – powołano komisję śledczą do zbadania afery Rywina.
27 stycznia – zmarł Henryk Jabłoński, historyk i polityk, który pełnił funkcję przewodniczącego Rady Państwa PRL.
Marzec
1 marca – doszło do rozpadu koalicji SLD-PSL.
20 marca – rozpoczęto bombardowanie Bagdadu, co oznaczało początek wojny w Iraku.
23 marca – na Kubie aresztowano 75 dysydentów w ramach tzw. „Czarnej wiosny”.
Kwiecień
16 kwietnia – w Atenach podpisano Traktaty o Przystąpieniu pomiędzy Unią Europejską a Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Polską, Słowacją, Słowenią i Węgrami.
Maj
1 maja – George W. Bush ogłosił, że wojna z Irakiem została wygrana.
Czerwiec
7–8 czerwca – odbyło się ogólnopolskie referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Frekwencja wyniosła 58,85%, a 77,45% głosujących opowiedziało się za przystąpieniem.
11 czerwca – Grzegorz Kołodko, minister finansów Polski, złożył dymisję.
Lipiec
10 lipca – zorganizowano konwent dotyczący przyszłości Europy, który zakończył prace nad projektem Konstytucji Europejskiej.
„Rzeczpospolita” oskarżyła posła Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzeja Jagiełłę o to, że w marcu 2003 roku ostrzegł telefonicznie starostę starachowickiego o planowanej akcji CBŚ przeciwko członkom lokalnego gangu, z którym współpracowali samorządowcy z SLD, powołując się na informacje od wiceszefa MSWiA Zbigniewa Sobotki.
Wrzesień
11 września – w Sztokholmie minister spraw zagranicznych Szwecji Anna Lindh została zaatakowana nożem i zmarła w wyniku odniesionych ran.
Październik
4 października – rozpoczęła się konferencja pomiędzy rządami Unii Europejskiej, której celem było sporządzenie Traktatu Konstytucyjnego UE.
Listopad
2 listopada – w Gruzji odbyły się wybory parlamentarne. Choć sondaże wskazywały na zwycięstwo opozycji, rząd ogłosił inne wyniki.
22 listopada – gruzińscy opozycjoniści zajęli gmach parlamentu w Tbilisi.
23 listopada – doszło do ustąpienia prezydenta Gruzji Edwarda Szewardnadze w wyniku masowych protestów znanych jako rewolucja róż.
Grudzień
4 grudnia – pod Warszawą rozbił się wojskowy śmigłowiec Mi-8, w wypadku ranni zostali między innymi premier Leszek Miller.
10 grudnia – Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Iranka Szirin Ebadi.
13 grudnia – w Iraku schwytano ukrywającego się prezydenta Saddama Husajna.
13/14 grudnia – odbył się szczyt Unii w Brukseli, na którym nie osiągnięto porozumienia w sprawie kontrowersyjnych punktów dotyczących Konstytucji Europejskiej.