Kalendarium Wojska Polskiego 2002 – ta strona dokumentuje wydarzenia związane z Wojskiem Polskim w roku 2002.
Styczeń
W ramach reorganizacji Straży Granicznej połączono strażnice w Strzegowie i Polanowicach, tworząc nową strażnicę w Polanowicach, której dowódcą został mjr Janusz Potoczny.
1 stycznia
Utworzono Centrum Operacji Powietrznych w Warszawie.
2 stycznia
Szef Sztabu Generalnego WP postanowił o udzieleniu pomocy wojskowej regionom kraju zagrożonym atakiem zimy.
5 stycznia
Premier Leszek Miller zatwierdził nowy statut Ministerstwa Obrony Narodowej, wprowadzając nowe zarządy: Zasobów Osobowych (P-1) i Wsparcia (P-7), likwidując trzy departamenty zagraniczne oraz tworząc Departament Współpracy Międzynarodowej. Połączono również departamenty Kadr i Szkolnictwa Wojskowego w jeden. W strukturze resortu pozostały dwa biura: Prasy i Informacji oraz Ochrony Informacji Niejawnych.
10–11 stycznia
Delegacja Korpusu Szybkiego Reagowania NATO (ARRC) przybyła do 10 Brygady Kawalerii Pancernej w celu oceny jej gotowości do zadań ARRC.
17 stycznia
W Warszawie uruchomiono pierwszy ośrodek dowodzenia i naprowadzania obrony powietrznej, który spełniał wszystkie wymagania NATO, a jego podstawą był system „Dunaj”.
21 stycznia
Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński powołał Kolegium Dowódców Sił Zbrojnych RP jako organ doradczy dla ministra.
29 stycznia
Ministrowie obrony Polski i Niemiec podpisali w Berlinie umowę na przekazanie Polsce 128 czołgów Leopard 2A4 oraz 23 samolotów MiG-29.
Rząd RP złożył wniosek do prezydenta o rozszerzenie użycia polskiego kontyngentu w operacji antyterrorystycznej „Trwała Wolność” o Kuwejt i Bahrajn.
Luty
1 lutego
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło „telefon zaufania”.
6 lutego
Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej oraz legitymacji Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia.
7 lutego
Okręt podwodny ORP „Orzeł” wypłynął do Wielkiej Brytanii na ćwiczenia pod nazwą „Joint Maritime Course”.
12 lutego
23 Baza Lotnicza Wojska Lotniczego i Obrony Powietrznej otrzymała sprzęt od rządu USA w ramach programu „Foreign Military Sales”.
17 lutego
Dowódca Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej Sił SFOR w Bośni i Hercegowinie, płk Franciszek Kochanowski, przekazał obowiązki i sztandar jednostki Duńczykowi – płk. Agnerowi Rokosowi.
22 lutego
Część polska Litewsko-Polskiego Batalionu Sił Pokojowych oraz czołgiści i artylerzyści 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wzięli udział w ćwiczeniu pod nazwą „Planowanie i prowadzenie działań opóźniających i zaczepnych w pasie działania brygady”.
24 lutego
W Sennelager grupa operacyjna 4 pułku przeciwlotniczego uczestniczyła w ćwiczeniu pod kryptonimem „Arcade Guard”.
26 lutego
Żołnierze Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych, przygotowujący się do misji w Kosowie, udali się do centrum szkolenia amerykańskiej 1 Dywizji Piechoty w Niemczech.
Marzec
1–15 marca
Na polskich poligonach, lotniskach i w południowym Bałtyku odbyły się ćwiczenia strategiczne pod nazwą „Strong Resolve 2002”, w których uczestniczyło około 15 000 żołnierzy z 27 państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju.
4–8 marca
W Centrum Szkolenia Taktyki pod Wilnem odbył się trening LIPOLBAT pod nazwą „Grunwald Wild 2002”.
6 marca
Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej i legitymacji dla:
- 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką – Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. gen. bryg. prof. Mariana Garlickiego w Krakowie.
- 2 Brzeskiego batalionu ratownictwa inżynieryjnego.
13 marca
W Ośrodku Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych pożegnano XVII zmianę Polskiego Kontyngentu UNDOF, która była wystawiona przez 1 Korpus Zmechanizowany.
16–22 marca
Polski kontyngent wojskowy został przerzucony do Afganistanu, a sprzęt przetransportowały ukraińskie samoloty transportowe Rusłan.
23 marca
Żołnierze polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie rozpoczęli rozbudowę bazy Bagram oraz rozminowanie terenu.
26 marca
Dwa nowe samoloty transportowe M28 Bryza 1 weszły do służby w 13 eskadrze lotnictwa transportowego w Balicach.
Kwiecień
1 kwietnia
Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało działalność w nowych strukturach. Nowe jednostki organizacyjne przejęły zadania departamentów Nauki i Szkolnictwa Wojskowego, Systemu Obronnego, Departamentu ds. Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, Bezpieczeństwa Międzynarodowego oraz Biura Skarg i Interwencji. Część kompetencji przekazał również Sztab Generalny WP, który utworzył Generalny Zarząd Wsparcia P-7, obejmujący trzy szefostwa: Obrony Terytorialnej, Inżynierii Wojskowej oraz Obrony przed Bronią Masowego Rażenia.
2 kwietnia
W Dowództwie Marynarki Wojennej podsumowano rok szkoleniowy. Przodującym dywizjonem okrętów została Grupa Okrętów Rozpoznawczych z Gdyni.
3 kwietnia
Gen. dyw. Ryszard Olszewski został nowym dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, zastępując gen. broni Andrzeja Dulębę, który przeszedł do rezerwy.
10 kwietnia
W ośrodku szkolenia Bundeswehry w Akwizgranie rozpoczęły się praktyczne zajęcia dla czołgistów i specjalistów uzbrojenia czołgu Leopard 2.
18–26 kwietnia
Na wodach południowego Bałtyku odbyły się ćwiczenia ratownictwa morskiego pod nazwą „Sarex 2002”, w których uczestniczyły: okręt ratowniczy ORP „Bolko”, śmigłowiec „Anakonda” oraz dyżurne siły ratownicze Marynarki Wojennej.
19 kwietnia
Niszczyciele min ORP „Flaming” i ORP „Czajka” wzięły udział w ćwiczeniu pod nazwą „Blue Game 2002”.
22 kwietnia
Po rozformowaniu 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej, nazwę wyróżniającą „Karpacka” przejęła 22 Brygada Piechoty Górskiej Obrony Terytorialnej, która także przyjęła odznakę pamiątkową 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej.
30 kwietnia
Rozformowano 8 Ośrodek Szkolenia Specjalistów Czołgowych.
Maj
7 maja
Szef Generalnego Zarządu Planowania Strategicznego Sztabu Generalnego WP, gen. dyw. Mieczysław Cieniuch, poinformował, że zgodnie z „Planem przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2001-2006”, z 71 garnizonów zaplanowanych do likwidacji, do tej pory rozwiązano 16, a kolejne 36 przestanie istnieć do końca roku.
7–15 maja
W Opolu odbyły się ćwiczenia sztabowe 10 Brygady Logistycznej pod nazwą „Maj 2002”.
13–15 maja
W Hotelu Radisson SAS w Szczecinie miały miejsce międzynarodowe ćwiczenia cywilno-wojskowe w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych pod nazwą „Pomerania 2002”, w których uczestniczyły grupy reagowania kryzysowego z USA oraz państw bałtyckich: Polski, Danii, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Szwecji. Delegacje Ukrainy, Czech i Słowacji uczestniczyły jako obserwatorzy. Celem ćwiczeń było wypracowanie wspólnych działań cywilno-wojskowych w sytuacjach katastrofalnych.
13–16 maja
W Wojewódzkim Sztabie Wojskowym we Wrocławiu odbywała praktykę grupa oficerów Bundeswehry z 76 VBK Drezno.
15 maja
W Akademii Obrony Narodowej nadano tytuł doktora honoris causa prof. dr. Zbigniewowi Brzezińskiemu.
20 maja
Gen. bryg. Mieczysław Bieniek objął stanowisko zastępcy dowódcy tureckiego 3 Korpusu Reagowania w Stambule.
25 maja
21 Baza Lotnicza otrzymała sztandar.
31 maja
Biskup polowy gen. bryg. Sławoj Leszek Głódź odwołał z urzędu proboszcza parafii wojskowej pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dominikanina ojca kpt. Edwarda Olecha, co skutkowało likwidacją parafii wojskowej w Gubinie.
Czerwiec
4 czerwca
W Porcie Wojennym MW w Gdyni Oksywiu podniesiono banderę i nadano imię okrętowi podwodnemu ORP „Sokół”. Matką chrzestną została Grażyna Zemke.
7 czerwca
Na terenie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zakończono szkolenie obronne kierowniczej kadry TVP S.A., które dotyczyło roli telewizji publicznej w systemie obronnym kraju.
8 czerwca
Zespół akrobacyjny „Biało-Czerwone Iskry” z 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie oraz An-26 z 13 eskadry lotnictwa transportowego w Krakowie wzięli udział w Międzynarodowych Pokazach Lotniczych w Vaerloese w Danii.
10 czerwca
6 batalion dowodzenia w Krakowie otrzymał imię generała broni Józefa Kuropieski. W Bazie Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęło się międzynarodowe ćwiczenie pod nazwą „Baltops 2002”, którym dowodził kontradmirał Kevin Cosgriff.
13 czerwca
Na terenie 2 Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe Pomorskiego Okręgu Wojskowego pod nazwą „Topaz – 2002”. Celem szkolenia było doskonalenie dowództwa POW oraz wojewódzkich sztabów wojskowych i brygad OT w realizacji zadań na rzecz własnych wojsk i sojuszniczych, wspólnie z pozamilitarnymi ogniwami obronnymi.
W rejonie odpowiedzialności AIRNORTH (Polska, Dania, Niemcy) trwały ćwiczenia sił powietrznych NATO pod nazwą „Clean Hunter 2002”. Polską stronę reprezentowały: 40 eskadra lotnictwa taktycznego, 78 pułk rakietowy Obrony Powietrznej, 41 dywizjon rakietowy OP oraz 25 dywizjon rakietowy OP.
17 czerwca
Delegacja brytyjskiej 7 Brygady Przeciwlotniczej odwiedziła 4 pułk przeciwlotniczy.
27 czerwca
W 5 Kresowym batalionie saperów amerykańscy instruktorzy przeprowadzili szkolenie „Mil to mil”.
Lipiec
3 lipca
Na Bałtyku Południowym rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia obrony przeciwminowej pod nazwą „Baltica 2002”. Ćwiczenia dotyczyły poszukiwania, wykrywania i niszczenia min morskich przy użyciu stacji hydrolokacyjnych oraz trałów kontaktowych i niekontaktowych. Polską Marynarkę Wojenną reprezentowały ORP „Gniezno” oraz trałowce ORP „Jamno”, ORP „Sarbsko” i ORP „Necko”.
8 lipca
Do późnych godzin nocnych żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej usuwali skutki wichury na drodze prowadzącej z Orzysza do Bemowa Piskiego oraz w terenach zabudowanych garnizonu Orzysz.
10 lipca
Okręt ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki” wypłynął w rejon Zatoki Perskiej, wchodząc w skład bojowej grupy wsparcia logistycznego 5 Floty Stanów Zjednoczonych, biorącej udział w operacji antyterrorystycznej pod nazwą „Trwała wolność”.
16 lipca
Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej oraz legitymacji dla:
- 3 Batalionu Zabezpieczenia Dowództwa Wojsk Lądowych.
- 21 Bazy Lotniczej w Świdwinie.
- 32 Bazy Lotniczej w Łasku.
- 8 batalionu radiotechnicznego w Lipowcu.
- 1 Dywizjonu Szwoleżerów Marszałka Józefa Piłsudskiego w Leźnicy Wielkiej.
- Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Bydgoszczy.
- 22 Bazy Lotniczej w Malborku.
- 1 Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie.
- Ośrodka Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach.
- Ustanowił doroczne święto Centrum Szkolenia Obrony Przeciwlotniczej im. Romualda Traugutta w Koszalinie.
18–21 lipca
Samolot patrolowy RP M-28 „Bryza” 1R z 3 dywizjonu lotniczego reprezentował Polskę podczas największych na świecie pokazów lotniczych „Royal International Air Tattoo 2002”, które odbyły się w angielskiej bazie lotniczej RAF w Cattesmore.
26 lipca
W wyniku przetargu ogłoszonego pod koniec 2001 roku na przeciwpancerny pocisk kierowany bliskiego zasięgu dla Wojsk Lądowych, wybrano pocisk NT-S izraelskiej firmy Rafael.
Sierpień
2 sierpnia
Na terenie 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pożegnano VII zmianę żołnierzy polsko-ukraińskiego batalionu Sił Stabilizujących KFOR. W tym czasie PKW KFOR w Kosowie liczył 480 żołnierzy, w tym 60 oficerów, 34 chorążych, 104 podoficerów, 282 żołnierzy służby zasadniczej oraz 2 osoby cywilne.
9 sierpnia
Gen. broni Edward Pietrzyk wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec dowódcy 12 Dywizji Zmechanizowanej płk. Ryszarda Chwastka. Powodem była publikacja przez pułkownika „Listu otwartego do kadry zawodowej Wojska Polskiego”, w którym wystosował zarzuty wobec ministra obrony narodowej oraz generałów zajmujących kierownicze stanowiska w Siłach Zbrojnych RP. Minister obrony narodowej polecił wstrzymać wykonanie wcześniejszej decyzji kadrowej wyznaczającej płk. R. Chwastka na stanowisko szefa Zarządu Planowania Operacyjnego w Dowództwie Wojsk Lądowych. Obowiązki dowódcy 12 DZ powierzono płk. Piotrowi Czerwińskiemu.
16 sierpnia
W Gdyni-Oksywiu odbyła się uroczystość podniesienia bandery wojennej oraz chrztu okrętu podwodnego ORP „Sęp”, który został przekazany Marynarce Wojennej przez rząd Norwegii.
18 sierpnia
W Doboju dotychczasowy dowódca Nordycko-Polskiej Grupy Bojowej płk Agner Rokos przekazał obowiązki swojemu następcy, płk. Tadeuszowi Sapierzyńskiemu.
20 sierpnia
Do dyspozycji cywilnych organów kryzysowych wydzielono siły i środki w garnizonach: Kłodzko, Krosno Odrzańskie, Brzeg, Głogów oraz Wrocław. W gotowości do akcji przeciwpowodziowej pozostawało kilka tysięcy żołnierzy, samochodów, łodzi desantowych, pływających transporterów samobieżnych i sprzętu specjalistycznego.
28 sierpnia
Na terenie ośrodka szkolenia poligonowego w Ustce trwały ćwiczenia dowódczo-sztabowe wojsk obrony przeciwlotniczej 2 Korpusu Zmechanizowanego oraz jednostek Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej oraz Marynarki Wojennej pod nazwą „Mercury 2002”. Odbyły się strzelania bojowe rakietami Kub, Osa i Grom.
Wrzesień
4 września
Na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, Ośrodek Szkolenia na potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach przejął sztandar, dziedzictwo tradycji, imię patrona (gen. broni Władysław Sikorski) oraz doroczne Święto (6 września) od Wojskowego Centrum Szkolenia dla potrzeb Sił Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
6 września
Gen. bryg. Andrzej Muth objął obowiązki rektora Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
7–8 września
W Radomiu odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show 2002”.
9 września
Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński oraz minister obrony Republiki Litewskiej Linas Linkevicius omawiali kwestie bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim oraz aktualny stan i perspektywy współpracy wojskowej, w tym wykorzystania polsko-litewskiego batalionu sił pokojowych LITPOLBAT w misjach NATO.
16 września
W Świętoszowie miała miejsce uroczystość przekazania 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej pierwszej partii niemieckich czołgów Leopard 2 A4.
19 września
Na terenie 10 Brygady Logistycznej pożegnano zmianę żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego stacjonującego w Afganistanie. Druga zmiana zabrała m.in. kontenery mieszkalne.
20 września
Przy Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód utworzono Biuro Łącznikowe Państw Bałtyckich, w którym pracować będą oficerowie z Litwy, Łotwy i Estonii. Głównym zadaniem biura będzie współpraca w organizacji ćwiczeń w ramach wspólnych operacji reagowania kryzysowego oraz intensyfikacja działań trzech państw nadbałtyckich mających na celu integrację z NATO.
23–24 września
W Gdyni Babich Dołach oraz na południowym Bałtyku trwały polsko-niemieckie ćwiczenia lotnictwa morskiego, w których uczestniczyły samoloty uderzeniowe MW MiG-21 bis oraz niemieckie samoloty typu Tornado z 2 eskadry lotnictwa morskiego. Celem szkolenia było m.in. doskonalenie walki powietrznej oraz zwalczanie celów nawodnych.
29 września
Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim odbyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe polsko-litewskiego batalionu LITPOLBAT pod nazwą „Wiatr Grunwaldu”. Kierownictwo ćwiczenia sprawowali oficerowie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz litewskiej Brygady Zmotoryzowanej „Żelazny Wilk”.
30 września
Zgodnie z postanowieniami Traktatu o Otwartych Przestworzach (OPEN SKIES), zespół inspekcyjny Sił Powietrznych Ukrainy na samolocie obserwacyjnym AN-3OB wykonał lot obserwacyjny nad terytorium Polski.
Październik
1 października
Po zakończeniu półrocznej służby w ramach operacji pokojowej „Enduring Freedom”, do kraju powróciła pierwsza grupa żołnierzy I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
3 października
Na lotnisku 8 Bazy Lotniczej podsekretarz stanu w MON ds. społecznych Piotr Urbankowski przekazał sztandar 13 Eskadrze Lotnictwa Transportowego im. ppłk. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego. W Gliwicach, na placu Krakowskim, podsekretarz stanu w MON ds. społecznych wręczył sztandar 23 Brygadzie Obrony Terytorialnej, która otrzymała nazwę wyróżniającą „Śląska”.
4 października
10 Opolska Brygada Logistyczna otrzymała imię płk. Piotra Wysockiego.
11 października
W Centrum Szkoleniowo-Kondycyjnym Wojskowego Instytutu Łączności zakończyła się XI Międzynarodowa Wojskowa Konferencja Telekomunikacji i Informatyki – NATO Regional Conference on Military Communications and Information Systems (RCMCIS 2002).
Niszczyciel min ORP „Mewa” został włączony w skład stałego Zespołu Obrony Przeciwminowej NATO MCM FORNORTH. Na okręcie podniesiono flagę NATO, a na kadłubie odsłonięto znak rozpoznawczy MCM FORNOTRH.
W Centrum Operacji Morskich Dowództwa Marynarki Wojennej zakończyło się ćwiczenie dowódczo-sztabowe Sił Morskich NATO pod nazwą „Bright Future”, które miało na celu doskonalenie współdziałania wojska z jednostkami cywilnymi podczas kontroli żeglugi statków w rejonach konfliktów.
W rejonie Zatoki Pomorskiej trwały polsko-duńskie ćwiczenia w zakresie obrony przeciwminowej.
15 października
W Skutorowej na Wisłoce saperzy z 12 Ośrodka Przechowywania Sprzętu z Niska zbudowali most.
18 października
Na poligonach drawskim i wędrzyńskim odbyły się polsko-amerykańskie ćwiczenia V Korpusu Armii Stanów Zjednoczonych pod nazwą „Victory Strike III”, mające na celu wzmocnienie zdolności operacyjnych jednostek lotniczych korpusu. W ćwiczeniach użyto nowego śmigłowca Apache Longbow.
Na poligonie w Jaworowie pod Lwowem zakończyło się ćwiczenie pod nazwą „Cooperative Adventure Exchange 2002”. Polskę reprezentowały: wzmocniona kompania szturmowa z 18 batalionu desantowo-szturmowego, sekcja zabezpieczenia logistycznego, grupa operacyjna z 23 Śląskiej Brygady Artylerii oraz grupa operacyjna Jednostki Ogólnego Wsparcia Współpracy Cywilno-wojskowej z Kielc.
28 października
Przy nadbrzeżu skweru Kościuszki w Gdyni odbyła się uroczystość nadania imienia nowej fregacie MW, ORP „Gen. T. Kościuszko”. Matką chrzestną jednostki została Aleksandra Miller.
31 października
Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński podpisał rozporządzenie dotyczące przeniesienia do rezerwy części poborowych bez odbycia zasadniczej służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego.
Listopad
11 listopada
Rozpoczęły się ćwiczenia 1 batalionu czołgów 10 BKPanc oraz batalionu z 7 Dywizji Pancernej Bundeswehry.
18 listopada
W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych omawiano systemowe rozwiązania dotyczące kształcenia kadr oficerskich, w tym absolwentów wyższych uczelni cywilnych. W WSOWL zdecydowano kształcić kandydatów na oficerów – absolwentów szkół średnich, którzy w ciągu 4,5-letnich studiów uzyskają tytuł magistra. Ten model będzie realizowany we współpracy z cywilnymi uczelniami wrocławskimi. WSOWL będzie również kształcić w cyklu rocznym kandydatów na oficerów – absolwentów szkół wyższych.
19 listopada
Przeprowadzono Strategiczną Grę Obronną pod nazwą „Kierownictwo 2002”, w której udział wzięli prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, premier Leszek Miller, minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński oraz pozostali konstytucyjni ministrowie, a także prezesi Najwyższej Izby Kontroli i Narodowego Banku Polskiego, kierownicy urzędów centralnych oraz wojewodowie. Podczas ćwiczenia oceniono aktualny stan bezpieczeństwa państwa oraz wypracowano główne kierunki realizacji polityczno-strategicznej dyrektywy obronnej.
Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej oraz legitymacji dla:
- Archiwum Marynarki Wojennej im. kmdr Bohdana Wrońskiego w Gdyni.
- 1 Kujawsko-Pomorskiego batalionu dowodzenia Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy.
- Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach oraz podległych Wojskowych Komend Uzupełnień w: Kielcach Śródmieściu, Kielcach Bukówce, Busku Zdroju, Sandomierzu i Starachowicach.
- 100 batalionu łączności Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu „Północny Wschód”.
- 6 batalionu medycznego w Braniewie.
- Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu.
- ORP „Gen. K. Pułaski”.
- 3 Ośrodka Szkolenia Kierowców w Ostrowie Wielkopolskim.
- 3 batalionu ratownictwa inżynieryjnego w Nisku.
- 9 Rejonowej Bazy Materiałowej w Warszawie.
- 8 Rejonu Obserwacji i Łączności 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
- Proporczyka na beret 4 batalionu ratownictwa inżynieryjnego w Głogowie.
- Proporczyków na beret pododdziałów 6 Brygady Kawalerii Pancernej im. gen. bryg. Konstantego Plisowskiego w Stargardzie Szczecińskim.
- Przejęcia dziedzictwa tradycji, nadania nazwy wyróżniającej oraz ustanowienia dorocznego Święta 4 batalionu czołgów 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie.
- Przejęcia dziedzictwa tradycji, nadania nazwy wyróżniającej oraz ustanowienia dorocznego Święta 1 Batalionu Dowodzenia Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy.
23 listopada
Podczas spotkania w Wilnie prezydent Litwy Valdas Adamkus podziękował Aleksandrowi Kwaśniewskiemu za aktywny udział Polski w wspieraniu starań Litwy o przystąpienie do NATO.
25 listopada
Na poligonie drawskim odbył się pokaz strzelania bojowego przeciwpancernymi pociskami kierowanymi „Spike”. Wystrzelony pocisk precyzyjnie trafił czołg T-55 z odległości 2,5 km, generując w jego wnętrzu wysokie ciśnienie i temperaturę.
Polska podpisała wraz z 91 państwami w Hadze (Holandia) porozumienie o nierozprzestrzenianiu rakiet balistycznych.
26 listopada
W Dowództwie Marynarki Wojennej przebywał dowódca Floty Zjednoczonego Królestwa Brytanii i Irlandii Północnej, kierujący także Połączonymi Siłami Zbrojnymi NATO na Bałtyku Wschodnim i Siłami Morskimi NATO w Europie Północnej, sir admirał Jonathon Band. Admirał odwiedził 3 Flotyllę Okrętów, Akademię Marynarki Wojennej oraz Brygadę Lotnictwa Marynarki Wojennej.
27 listopada
Dowódca WLOP gen. broni Ryszard Olszewski wizytował 2 Brygadę Radiotechniczną oraz Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy.
28 listopada
Delegacja 11 Dywizji Kawalerii Pancernej przebywała w 13 Dywizji Grenadierów Pancernych Bundeswehry w Lipsku.
Grudzień
3 grudnia
Odbyło się dwudniowe posiedzenie Komitetu Wojskowego NATO, w którym brał udział szef sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Czesław Piątas.
4 grudnia
Minister obrony narodowej Jerzy Szmajdziński przedstawił sejmowej Komisji Obrony Narodowej program Armia 2003-2008.
9 grudnia
Na posiedzeniu niejawnym Wojskowy Sąd Garnizonowy w Szczecinie ukarał płk. Ryszarda Chwastka ostrzeżeniem o niepełnej przydatności do służby.
10 grudnia
Utworzono Wojskowy Instytut Medyczny oraz Centralną Przychodnię Lekarską w Warszawie.
Rząd RP podjął decyzję o przedłużeniu polskich misji wojskowych w Bośni i Hercegowinie na 2003 rok, uczestniczących w operacji pod nazwą „Allied Harmony”.
12 grudnia
Zakończyły się manewry Stałego Zespołu Sił Natychmiastowego Reagowania NATO (MCM FORNORTH) na Morzu Bałtyckim, w których udział wziął niszczyciel min ORP Mewa z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.
27 grudnia
Ogłoszono wyniki przetargu na samolot wielozadaniowy dla Sił Zbrojnych RP. Do przetargu zgłoszone zostały: amerykański F-16 w najnowszej wersji C/D Block 50/52, szwedzko-brytyjski Gripen oraz francuski Mirage 2000-5 Mk2. Otwarcie ofert miało miejsce 13 listopada 2002 roku, a komisja przetargowa wybrała amerykański samolot F-16 C/D Block 50/52.
28 grudnia
Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej oraz legitymacji Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
Przypisy
Bibliografia
Dariusz Faszcza, Jan Pałgan: Kalendarium pomorza militarnego. W: Andrzej Aksamitowski, Dariusz Faszcza: Pomorze militarne. Wokół zagadnień polityki i obronności na Pomorzu Zachodnim w polskim 70-leciu. Szczecin: Szczecińskie Towarzystwo „Pogranicze”, Zakład Badań nad Konfliktami i Pokojem US, Zakład Operacji Pokojowych i Reagowania Kryzysowego US, 2017, s. 323. ISBN 978-83-64629-60-0.
Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej, Gubińskie Towarzystwo Kultury: Kalendarium Gubina 1945-2009. Zielona Góra: Gubin Urząd Miejski [Drukarnia Aprint], 2010, s. 335-348. ISBN 978-83-927655-6-1.
Krystyna Piwowarska. Kronika – przegląd wydarzeń. „Przegląd Historyczno-Wojskowy”. 2, 3. 4, s. 214-229, 223-233, 181-190, 2002. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona. ISSN 1640-6281.
Krystyna Piwowarska. Kronika – przegląd wydarzeń. „Przegląd Historyczno-Wojskowy”. 1, s. 277-291, 2003. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona. ISSN 1640-6281.