2000 w Wojsku Polskim

Kalendarium Wojska Polskiego 2000 – wydarzenia w Wojsku Polskim w roku 2000.

Styczeń

4 stycznia

Rząd zatwierdził „Strategię bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”, która zastąpiła wcześniejszy dokument z 1992 roku.

Do Kosowa wyruszyło 96 żołnierzy z 18 Bielskiego batalionu desantowo-szturmowego, którzy zastąpili żołnierzy kończących swoją zasadniczą służbę wojskową.

18 stycznia

W Orzyszu rozpoczęły się ćwiczenia 3 batalionu pancernego Bundeswehry oraz pododdziałów 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 49 pułku śmigłowców bojowych.

21 stycznia

Grupa lotnicza Sztabu Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO w Europie Środkowej, AIRCENT, odwiedziła 7 pułk lotnictwa bombowo-rozpoznawczego.

28 stycznia

Portugalska Komisja Historii Wojskowości przyznała medal pamiątkowy 5 Pułkowi Artylerii w Porto, który nosił imię Polaków z Serra. Medal został wręczony 5 pułkowi artylerii z Sulechowa.

Biskup polowy gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź przekazał dyplom Benemerenti 18 Bielskiemu batalionowi desantowo-szturmowemu.

31 stycznia

Minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz nadał statuty instytucjom kultury, w tym Centralnej Bibliotece Wojskowej, Domowi Wojska Polskiego, Muzeum Wojska Polskiego oraz Orkiestrze Koncertowej Wojska Polskiego.

Luty

12 lutego

Wprowadzono nowe rozporządzenie dotyczące zasad udzielania odroczeń zasadniczej służby wojskowej oraz zwolnienia żołnierzy przed jej odbyciem, a także regulujące postępowanie organów wojskowych w tych sprawach.

13–15 lutego

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej uczestniczyli w ćwiczeniu dowódczo-sztabowym pod kryptonimem „Centaur Animaux” w Wildflecken, Niemcy.

14 lutego

Minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz został członkiem nowo powołanej rady Stowarzyszenia Euroatlantyckiego, które działało na rzecz rozszerzenia NATO.

14–19 lutego

Oficerowie Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej uczestniczyli w międzynarodowym szkoleniu w Belgii, dotyczącym organizacji i działania obrony przeciwlotniczej.

17–23 lutego

Odbyło się ćwiczenie pod kryptonimem „CRU-SEX 2000” z udziałem wszystkich państw członkowskich NATO, którego tematem była międzynarodowa operacja wsparcia pokoju.

18 lutego

Podpisano umowę o współpracy pomiędzy polską 10 Brygadą Kawalerii Pancernej a 7 Dywizją Pancerną Bundeswehry.

24 lutego

Oficerowie 8 Bałtyckiej Dywizji Obrony Wybrzeża uczestniczyli w ćwiczeniu pod kryptonimem „Quick Repetition 2000” w Danii.

27 lutego

Polska zgodziła się na wysłanie 150 żołnierzy do sektora francuskiego w Mitrovicy, którzy wcześniej stacjonowali w sektorze amerykańskim.

Marzec

1 marca

Ministerstwo Obrony Narodowej zainaugurowało nową strukturę organizacyjną. Gabinet Ministra przekształcił się w Sekretariat MON oraz Gabinet Polityczny MON; Departament Ekonomiczny został zastąpiony przez Departament Socjalny, a Departament Dostaw, Uzbrojenia i Sprzętu Wojskowego przekształcono w Departament Zaopatrzenia Sił Zbrojnych.

2 marca

W związku z kontrowersjami dotyczącymi serialu „Kawaleria powietrzna” Rzecznik Praw Obywatelskich rozpoczął kontrolę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej.

3 marca

Na wodach terytorialnych Danii miały miejsce polsko-duńskie ćwiczenia morskie, w których uczestniczyły ORP „Orkan” oraz ORP „Piorun”.

7 marca

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis zakazujący żołnierzom zawodowym tworzenia i zrzeszania się w związkach zawodowych za zgodny z konstytucją.

W 3 Korpusie Obrony Powietrznej przeprowadzono trening sztabowy dotyczący planowania przyjęcia sojuszniczych sił wzmocnienia w okresie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

8 marca

Do Syrii odleciała grupa 160 żołnierzy batalionu operacyjnego, przeznaczona do służby na Wzgórzach Golan.

10 marca

Sekretarz generalny NATO, George Robertson, stwierdził, że pierwszy rok naszego członkostwa w NATO jest sukcesem politycznym, jednak w kwestii modernizacji wojska oraz integracji z Sojuszem pozostaje wiele do zrobienia.

Do Gdańska zawinęła grupa dziesięciu niemieckich okrętów z 5 eskadry kutrów rakietowych w Kappeln.

10 marca

Lech Falandysz wystosował list otwarty do premiera Jerzego Buzka, prosząc o wyjaśnienie sprawy odwołania byłego szefa jednostki GROM, gen. Sławomira Petelickiego.

13–17 marca

Piloci wyznaczeni do Sił Szybkiego Reagowania NATO szkolili się w Powidzu pod okiem instruktorów lotnictwa Sojuszniczych Sił Powietrznych NATO, AIRNORTH.

14 marca

Minister obrony narodowej zatwierdził etat reprezentacyjnego plutonu kawalerii w strukturach 2 Brygady Obrony Terytorialnej.

15 marca

Na amerykańskiej marynarce wojennej w Norfolk podniesiono polską banderę na przekazanym Polsce amerykańskim okręcie wojennym USS „Clark”.

17 marca

Na poligonie drawskim zakończono ćwiczenie dowódczo-sztabowe Pomorskiego Okręgu Wojskowego pod kryptonimem „Opal 2000”, przygotowane przez sztab.

19 marca

W Kosowie kompania 10 batalionu zmechanizowanego wzięła udział w manewrach NATO pod kryptonimem „Dynamie Response 2000”.

27 marca

W ramach programu „Otwarte przestworza” żołnierze francuscy fotografowali Polskę z pokładu transportowca „Hercules C-130”.

28 marca

Rada Ministrów zgodziła się na wysłanie do kosowskiej Mitrovicy 600-osobowego oddziału wojskowego.

28 marca

W siedzibie ONZ w Nowym Jorku minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz ogłosił, że od 1 czerwca Polska przejmie na rok dowodzenie Wielonarodową Brygadą Szybkiego Reagowania – SHIRBRIG.

ORP „Wodnik” wyruszył w rejs do Brazylii.

Kwiecień

6 kwietnia

W Kosowie 200 żołnierzy polskich, ukraińskich i amerykańskich uczestniczyło w ćwiczeniach pod kryptonimem „Bright Sky”.

7 kwietnia

W sztabie Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Cool Gasket 2000”.

7–11 kwietnia

Okręty podwodne oraz okręt zabezpieczenia „Meersburg” Sił Morskich Niemiec wpływały do Gdańska.

8 kwietnia

Na podstawie rozkazu Komendanta Głównego Straży Granicznej powstała placówka kontrolna SG na bazie zlikwidowanego Granicznego Punktu Kontroli w Gubinie, a jej pierwszym komendantem został mjr Jerzy Dąbrowski.

12 kwietnia

Na poligonie drawskim ćwiczyli żołnierze belgijskiej 1 Brygady Zmechanizowanej z Leopoldsburga.

19 kwietnia

Rozwiązano zespół akrobacyjny „Rombik” z 60 lotniczego pułku szkolnego w Radomiu.

20 kwietnia

Pięćdziesięciu żołnierzy z Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych udało się do Kosowa, aby zastąpić żołnierzy 18 batalionu desantowo-szturmowego.

21 kwietnia

W 17 dywizjonie rakietowym Obrony Powietrznej gościli oficerowie niemieccy, holenderscy, norwescy oraz brytyjscy, a jednostka została włączona w struktury NATO.

29 kwietnia

Płetwonurkowie-minerzy Marynarki Wojennej zajęli się wydobywaniem i unieszkodliwieniem niewybuchów z dna Zatoki Gdańskiej.

Maj

5 maja

Na wodach duńskich zakończono ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „SAREX 2000”, w których uczestniczył polski śmigłowiec Mi-14PS z 2 dywizjonu lotnictwa Marynarki Wojennej.

8–11 maja

Grupa oficerów holenderskich odwiedziła 9 pułk lotnictwa myśliwskiego.

8–22 maja

Na wodach Morza Norweskiego, Cieśnin Duńskich, Bałtyku oraz Zatoki Meklemburskiej odbyły się ćwiczenia sił obrony przeciwminowej, rakietowej oraz lotnictwa pod kryptonimem „Blue Game 2000”, w których uczestniczyły trałowce: ORP „Śniardwy”, ORP „Gopło” oraz niszczyciel min ORP „Mewa”.

12 maja

W Powidzu miało miejsce pierwsze wspólne szkolenie polskich i brytyjskich pilotów, przeprowadzone według procedur NATO, w którym uczestniczyli piloci z 100 eskadry lotnictwa taktycznego Wielkiej Brytanii oraz z 7 eskadry lotnictwa taktycznego Sił Szybkiego Reagowania NATO.

16–25 maja

Na wodach Zatoki Pomorskiej i Meklemburskiej odbyły się ćwiczenia sił trałowo-minowych pod kryptonimem „Baltica 2000”, w których wzięł udział m.in. ORP „Gardno”.

18 maja

Płk pil. Zenon Smutniak przestał dowodzić 2 Brygadą Lotnictwa Taktycznego. Nowym dowódcą brygady został ppłk pil. Jacek Bartoszcze.

18–20 maja

Żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej odwiedzili belgijski 5 pułk zmechanizowany z Leopoldsburga.

18–21 maja

Piloci z 47 pułku śmigłowców szkolnych wzięli udział w międzynarodowych pokazach lotniczych na Węgrzech.

24–26 maja

Polskie zakłady zbrojeniowe przekazały sprzęt dla litewskiej kompanii zmechanizowanej, wchodzącej w skład LITPOLBAT-u.

24 maja–9 czerwca

Na wodach duńskich oraz norweskich odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Cooperative Banners 2000”, w których brały udział polskie okręty z 3 Flotylli Okrętów.

25 maja

21 Rejonowe Warsztaty Techniczne w Rzeszowie otrzymały imię hetmana wielkiego koronnego Mikołaja Kamienieckiego.

Na poligonie drawskim zakończyło szkolenie włoska Brygada Kawalerii „Pozzulo del Friuli”.

26 maja

Na stanowisko dowódcy jednostki specjalnej „GROM” powołano ppłk Romana Polko.

29 maja

W związku z kryzysem rządowym minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz podał się do dymisji, jednak pozostał na stanowisku przez kilka tygodni z powodu wcześniej zaplanowanych spotkań międzynarodowych.

Czerwiec

3–17 czerwca

Okręty polskiej Marynarki Wojennej uczestniczyły w manewrach pod kryptonimem „Baltops 2000”.

10 czerwca

Oficerowie rozwiązanej 5 Kresowej Dywizji Zmechanizowanej założyli Stowarzyszenie Oficerów 5 Dywizji Wojska Polskiego „Kresowiak”, którego pierwszym prezesem został ostatni dowódca dywizji płk Lech Kamiński.

12–16 czerwca

W Akademii Obrony Narodowej przeprowadzono ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Czerwiec 2000”.

13 czerwca

Na lotnisku Okęcie wylądował rosyjski samolot AN-30B13, który w ramach programu „Otwarte przestworza” wykonał lot na trasie o długości 1400 km.

15 czerwca

Prezydent Aleksander Kwaśniewski powołał Bronisława Komorowskiego na stanowisko ministra obrony narodowej.

Do Gdyni przypłynął francuski okręt podwodny Ouessant, który brał udział w ćwiczeniach 19 Flotylli, koncentrując się na wykrywaniu i walce z okrętami podwodnymi.

16 czerwca

Na poligonie w Jaworowie zakończyły się ćwiczenia zgrywające Polsko-Ukraińskiego Batalionu POLUKRBAT, w których uczestniczyli także kanadyjscy instruktorzy z Centrum Międzynarodowych Sił Pokojowych.

19 czerwca

Cztery francuskie samoloty Mirage 2000 z eskadry w Dijon wspólnie z polskimi pilotami 1 eskadry lotnictwa taktycznego trenowały przechwytywanie wrogich samolotów.

Okręt szkolny Marynarki Wojennej ORP „Wodnik” powrócił z ćwiczeń ratowniczych pod kryptonimem „Cooperative Safeguard 2000”.

21 czerwca

Na pokładzie samolotu AWACS ćwiczyli polscy specjaliści z WLOP oraz cywilnej Agencji Ruchu Lotniczego, a celem ćwiczeń było sprawdzenie funkcjonowania systemu łączności obrony przeciwlotniczej oraz możliwości cyfrowego przesyłania danych z samolotu do polskich stanowisk dowodzenia.

22 czerwca

Decyzją papieża Jana Pawła II Kościół Garnizonowy we Wrocławiu otrzymał godność bazyliki mniejszej.

22–26 czerwca

Załoga śmigłowca ratowniczego MW Anakonda brała udział w międzynarodowym spotkaniu lotników ratownictwa morskiego „SAR MEET 2000”.

23 czerwca

W Krakowie zakończyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „HALLEX 2000”.

25 czerwca

W porcie gdyńskim nadano imię ORP Gen. K. Pułaski fregacie rakietowej, która do 15 marca br. pływała pod banderą amerykańską jako USS „Clark”.

26 czerwca

Na stanowisko komendanta Akademii Obrony Narodowej mianowany został gen. dyw. prof. Bolesław Balcerowicz.

26–28 czerwca

Przeprowadzono polsko-brytyjskie ćwiczenia wojskowe, w których ze strony brytyjskiej wzięły udział fregata rakietowa HMS „Shiefield” oraz śmigłowiec „Lynx”, a ze strony polskiej – korweta ORP „Kaszub”, okręt podwodny ORP „Gniewko”, śmigłowiec do zwalczania okrętów podwodnych, samoloty uderzeniowe oraz samolot patrolowy „Bryza”.

26–30 czerwca

W rejonie Morza Północnego w ramach ćwiczeń „SQUADEX” ćwiczyły samoloty Mig-21 bis z 1 dywizjonu lotniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz samoloty „Tornado” z 2 dywizjonu Lotnictwa Sił Morskich z Niemiec.

26 czerwca–2 lipca

Odbyły się polsko-duńsko-niemieckie ćwiczenia pod kryptonimem „BALTIC SWIFT 2000”, w których z polskiej strony uczestniczyły załogi ORP „Piorun” oraz ORP „Grom”.

29–30 czerwca

Na autostradzie pod Goleniowem ćwiczyły eskadry 58 lotniczego pułku szkolnego oraz dwóch dywizjonów Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

30 czerwca

Rozformowano 14 Batalion Dowodzenia im. gen. Juliana Stachiewicza w Przemyślu, a zgodnie z rozkazem o integracji 14 Brygady Zmechanizowanej oraz 21 Brygady Strzelców Podhalańskich powstała nowa jednostka – 14 Brygada Obrony Terytorialnej.

Prezydent Chorwacji Stipe Mesic odwiedził stacjonujący w Orzyszu litewsko-polski batalion LITPOLBAT.

Lipiec

1 lipca

Rozformowana została 14 Brygada Pancerna Ziemi Przemyskiej im. Hetmana Jana Karola Chodkiewicza, a sztandar jednostki przejęła nowo formowana 14 Brygada Obrony Terytorialnej.

3 lipca

Dwa samoloty AN-26 z 13 pułku lotnictwa transportowego wyleciały do Francji na ćwiczenia w ramach współpracy państw Trójkąta Weimarskiego pod hasłem „Pomoc humanitarna drogą powietrzną”.

6–7 lipca

Na wodach Zatoki Kilońskiej miały miejsce polsko-niemieckie manewry sił obrony przeciwminowej.

17 lipca

Okręt transportowo-minowy ORP „Kraków” reprezentował polską banderę na obchodach święta Królewskiej Marynarki Wojennej Belgii.

24 lipca

Komendantem Głównym Żandarmerii Wojskowej przestał być gen. bryg. Alfons Kupis.

25–26 lipca

Po 13 miesiącach służby w Kosowie wrócili do Polski żołnierze 18 batalionu desantowo-szturmowego, zastąpieni przez żołnierzy Polsko-Ukraińskiego Batalionu Sił Pokojowych.

27 lipca

10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie otrzymała imię gen. broni Stanisława Maczka.

Sierpień

1 sierpnia

Na stanowisko Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej wyznaczony został gen. dyw. Jerzy Słowiński.

Z misji pokojowej KFOR do kraju powrócili żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej.

4 sierpnia

Do portu wojennego na Oksywiu wpłynął okręt Marynarki Wojennej Królestwa Norwegii KNM „Horten”.

8–15 sierpnia

ORP „Kraków” odbył rejs nawigacyjno-szkolny, a marynarze wzięli udział w święcie miast hanzeatyckich w Warnemünde.

10–13 sierpnia

Włoski żaglowiec szkolny „Palinuro” był gościem Akademii Marynarki Wojennej.

16 sierpnia

ORP „Kaszub” brał udział w ćwiczeniach w zwalczaniu okrętów podwodnych wspólnie z okrętami francuskimi.

ORP „Iskra” wyruszył w rejs z grupą podchorążych I roku Akademii Marynarki Wojennej.

21 sierpnia

Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej oraz legitymacji Departamentu Infrastruktury MON.

22–24 sierpnia

Żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej gościli w 10 Dywizji Pancernej Bundeswehry.

23 sierpnia

Podpisano umowę o czasowym pobycie żołnierzy polskich w Niemczech oraz niemieckich w Polsce, precyzując, że w ramach ćwiczeń, szkolenia jednostek oraz w akcjach humanitarnych lub ratunkowych, na terenie drugiego państwa może przebywać 3000 żołnierzy, nie dłużej niż 30 dni.

24–27 sierpnia

Orkiestra garnizonowa z Bielska-Białej wzięła udział w festiwalu orkiestr wojskowych w Czechach.

25 sierpnia

ORP „Kaszub” wziął udział w międzynarodowym ćwiczeniu w poszukiwaniach i zwalczaniu okrętów podwodnych.

Wrzesień

4 września

Odbyły się wspólne ćwiczenia marynarzy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz niemieckiej bazy morskiej w Warnemünde.

5–20 września

Na południowym Bałtyku miały miejsce ćwiczenia obrony przeciwminowej, w których uczestniczyły 20 okrętów z Belgii, Danii, Estonii, Francji, Niemiec, Łotwy, Litwy, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Polski, w ramach ćwiczeń p.k. „Open Spirit 2000”.

6 września

Minister Obrony Narodowej zatwierdził wzór odznaki pamiątkowej oraz legitymacji dla:

⇒ Wojskowego Dozoru Technicznego

⇒ 10 Opolskiej Brygady Logistycznej w Opolu

Na poligonie w Wicku Morskim odbyły się ćwiczenia Pomorskiego Okręgu Wojskowego pod kryptonimem „Jantar 2000”.

6–13 września

47 pilotów oraz żołnierzy obsługi naziemnej sił powietrznych Królestwa Holandii odwiedziło 56 pułk śmigłowców bojowych.

8 września

Gen. dyw. Tadeusz Bazydło przestał dowodzić Pomorskim Okręgiem Wojskowym, a jego następcą został gen. dyw. Leszek Chyła.

8–11 września

Do portu wojennego w Świnoujściu wpłynęła grupa 15 okrętów sił morskich Niemiec.

9–10 września

Na lotnisku wojskowym Sadków w Radomiu odbyły się Międzynarodowe Pokazy Lotnicze „Air Show 2000”, w trakcie których zaprezentowano m.in. Su-22, MIG-29, niemieckie Tornada oraz śmigłowce Bo-105.

9–24 września

Żołnierze zawodowi oraz podchorążowie z Wrocławia uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem „Cooperative Best Effort 2000” rozgrywanym w Rumunii.

12–14 września

3 Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej brała udział w ćwiczeniu pod kryptonimem „Szerszeń 2000”.

12–15 września

Oficerowie węgierskiej 25 Brygady Zmechanizowanej odwiedzili 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich, a oficerowie wojsk inżynieryjnych Finlandii złożyli wizytę w 1 Brzeskiej Brygadzie Saperów.

Przeprowadzono doroczne szkolenie księży kapelanów prawosławnego ordynariatu WP.

13 września

W Dowództwie Śląskiego Okręgu Wojskowego zorganizowano „Dzień Niemiecki”.

15 września

5 Kresowej Brygadzie Zmechanizowanej z Gubina wręczono sztandar, ufundowany przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru, kierowany przez burmistrza Gubina Lecha Kiertyczaka, a sztandar wręczył w imieniu prezydenta RP płk Marek Dukaczewski.

W ramach ćwiczenia „Bałtycki Trójkąt 2000” żołnierze duńscy, estońscy, litewscy, łotewscy oraz polscy ćwiczyli w Danii stosowanie procedur NATO w operacjach pokojowych.

16 września

Rozpoczęły się ćwiczenia operacyjnego współdziałania według procedury Passex. Do portu w Gdyni wpłynęło siedem okrętów bojowych Sił Natychmiastowego Reagowania NATO.

17–22 września

Na Krymie odbyły się ćwiczenia pod kryptonimem „Kozacki Step 2000”, w których uczestniczyli żołnierze z Polski, Ukrainy oraz Wielkiej Brytanii.

19–21 września

Dowódca 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej przeprowadził ćwiczenie dowódczo-sztabowe na temat: „Prowadzenie działań obronnych z udziałem układu niemilitarnego”.

Polscy oficerowie przeprowadzili inspekcję CFE w jednej z jednostek wojsk lądowych Moskiewskiego Okręgu Wojskowego.

20 września

Na wodach u wybrzeży Polski pięć fregat oraz krążownik z sześciu państw NATO oraz polskie okręty ćwiczyły m.in. embargo fikcyjnego państwa.

21 września

Żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej szkolili się w ramach ćwiczenia pod kryptonimem „Bałtycka Współpraca 2000”, a żołnierze polsko-litewskiego batalionu LITPOLBAT ćwiczyli na poligonie w Orzyszu.

23 września

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marek Siwieć złożył dymisję z zajmowanego stanowiska.

28 września

Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski powołał gen. Czesława Piątasa na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz awansował go do stopnia generała broni.

Dowódcą Wojsk Lądowych został gen. dyw. Edward Pietrzyk.

29 września

W Wyższej Szkole Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu przebywała delegacja wojsk inżynieryjnych Grecji.

Październik

1–3 października

Stawiacz min Królewskiej MW Danii HDMS „Fyen” oraz polskie okręty transportowo-minowe ORP „Lublin” i ORP „Gniezno” ćwiczyły w stawianiu obronnych zagród minowych oraz ratownictwie morskim w ramach ćwiczenia pod kryptonimem „Passex 2000”.

2 października

Wycofano z eksploatacji ORP „Tukan”, ORP „Ustka” oraz ORP „Oksywie”.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz wręczyła komendantowi Akademii Obrony Narodowej gen. dyw. prof. Bolesławowi Balcerowiczowi sztandar.

Minister Obrony Narodowej zdecydował, że dziewięciu absolwentów WAT, którzy odmówili przyjęcia nominacji oraz stawienia się w jednostkach, będzie mogło odejść z wojska, pod warunkiem, że zgłoszą się do jednostek i złożą podania o zwolnienie ze służby.

3 października

Minister obrony narodowej Bronisław Komorowski ogłosił decyzję o utworzeniu, z dniem 1 stycznia 2001, 3 eskadry lotnictwa taktycznego.

9 października

W Holandii miały miejsce ćwiczenia sztabowe okrętów podwodnych pod kryptonimem „Cooperative Poseidon 2000”, w których uczestniczyli także oficerowie dywizjonu okrętów podwodnych z Gdyni.

9–13 października

Załoga brytyjskiej maszyny „Andover” dokonała oblotu Polski w ramach programu „Open Sky”.

Gen. dyw. Zdzisław Goral został mianowany zastępcą dowódcy Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód.

11 października

Minister obrony narodowej Bronisław Komorowski ogłosił, że Polska sukcesywnie zmniejszy swoje zaangażowanie w siłach pokojowych.

Wiceminister obrony narodowej Bogdan Klich podał się do dymisji.

12 października

Zakończyły się ćwiczenia sił natychmiastowego reagowania NATO IRTFL pod kryptonimem „Adventure Exchange 2000”.

13 października

Na poligonie drawskim rozpoczęło się polsko-amerykańskie ćwiczenie z udziałem ponad 2000 żołnierzy V Korpusu armii USA.

13–27 października

Oficerowie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej uczestniczyli w polsko-niemieckim ćwiczeniu dowódczo-sztabowym „Arcade Fusion”.

14 października

Prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczył nowe nominacje generalskie.

15 października

W Zegrzu Pomorskim, wspólnie z pilotami 9 pułku lotnictwa myśliwskiego, ćwiczyli lotnicy holenderskiej 323 eskadry z Leeuwarden.

19–20 października

W Warszawie odbyło się robocze spotkanie Komitetu Kierującego Wielonarodową Brygadą Szybkiego Rozwinięcia ONZ SHIRBRIG.

20–24 października

W Strausbergu podoficerowie 4 Lubuskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej szkolili się z zakresu problematyki społeczno-wychowawczej.

21 października

Około stu, spośród 120 oficerów Sztabu Generalnego WP, którym w wyniku restrukturyzacji wręczono wypowiedzenia stosunku służbowego, zaskarżyło decyzję MON do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

23–27 października

Na Bałtyku przeprowadzono polsko-niemieckie manewry okrętów rakietowych, w których uczestniczyły ORP „Rolnik” oraz ORP „Górnik”.

26 października

W Waszyngtonie opublikowano raport, z którego wynikało, że Polska mogła wstąpić do NATO w 1993 roku.

Wojskowe Centrum Szkolenia dla Sił Pokojowych ONZ zostało podporządkowane Dowództwu Wojsk Lądowych.

27 października

Minister obrony narodowej Bronisław Komorowski stwierdził, że jego list do sekretarza obrony USA był potwierdzeniem woli kontynuowania rozmów w sprawie propozycji użyczenia używanych samolotów F-16A/B.

Jednostki 2 Korpusu OP wzięły udział w treningu pracy bojowej z użyciem załóg i sprzętu walki radioelektronicznej NATO.

Listopad

1–6 listopada

Żołnierze 22 Karpackiej Brygady Piechoty Górskiej uczestniczyli w szkoleniu 37 Lekkiej Brygady Bundeswehry.

2 listopada

Rozpoczęły się ćwiczenia okrętów państw NATO pod kryptonimem „Passex”, w których brały udział okręty 8 i 9 Flotylli Obrony Wybrzeża oraz jednostki z RFN, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Norwegii i Danii.

2–3 listopada

Na Wzgórzach Golan odbyły się ćwiczenia p.k. „Gopher Hole”, w których uczestniczyli polscy żołnierze, ćwicząc praktyczną znajomość procedur podczas realizacji zadań mandatowych.

3 listopada

5 Kresowa Brygada Zmechanizowana otrzymała sztandar.

Wojewódzki Sztab Wojskowy z Wrocławia nawiązał współpracę z 25 Oddziałem OT Hradec Kralove.

W Świnoujściu na niszczycielu min ORP „Mewa” podniesiono flagę NATO, a okręt został włączony w skład Sojuszniczego Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej Europy Północnej.

9 listopada

Minister obrony narodowej Bronisław Komorowski skierował do ministrów obrony: Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Szwecji listy, w których wyraził zainteresowanie używanymi myśliwcami oraz oczekiwał ofert.

12 listopada

Na poligonie drawskim rozpoczęły się ćwiczenia Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód pod kryptonimem „Kryształowy Orzeł 2000”.

15 listopada

Na Węgrzech oficerowie Marynarki Wojennej uczestniczyli w międzynarodowym ćwiczeniu logistycznym pod kryptonimem „Cooperative Support 2000”.

16 listopada

Na wodach odbyło się wodowanie okrętu wsparcia logistycznego ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”.

17 listopada

Uruchomiono strony internetowe „Polski Zbrojnej”, „Żołnierza Polskiego” oraz „Przeglądu Obrony Cywilnej”.

Płetwonurkowie 12 dywizjonu trałowców wydobywali z dna toru wodnego Szczecin-Świnoujście pociski z czasów II wojny światowej.

20 listopada

Podpisano kontrakt z amerykańską firmą Unitronex na dostawę dziewięciu radarów MSTAR dla Wojska Polskiego.

21–22 listopada

Oficerowie Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze wzięli udział w ćwiczeniach pod kryptonimem „Zimiza II”, przeprowadzonych w 85 Obwodowym Dowództwie Obrony we Frankfurcie nad Odrą.

22 listopada–11 grudnia

W cieśninach bałtyckich oraz na Bałtyku Południowym odbywało się międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem „Baltic Porpoise 2000”, w którym Polską MW reprezentował m.in. ORP „Orzeł”. Załogi doskonaliły elementy manewrowania, patrolowania akwenów oraz uzupełniania zapasów.

24 listopada

Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód, gen. broni Henrik Ekmann, zameldował prezydentowi Aleksandrowi Kwaśniewskiemu oraz przedstawicielom resortów obrony Danii, Polski i RFN o osiągnięciu gotowości do udziału w operacjach bojowych na terenach państw NATO.

W Świętoszowie powitano żołnierzy 10 bz 10 Brygady Kawalerii Pancernej, którzy powrócili do kraju po wypełnieniu misji w Kosowie.

Rząd RP złożył deklarację, że Polska jest gotowa wydelegować jedną brygadę do sił szybkiego reagowania UE, wzmocnioną o wsparcie lotnicze oraz morskie.

25 listopada

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymała nowy samolot patrolowo-rozpoznawczy PZL M-28 Bryza IR oraz maszynę patrolową strefy ekonomicznej i ochrony ekologicznej PZL M-28 z systemami obserwacji Ericsson.

27 listopada

Żołnierze holenderskiej 11 Brygady Aeromobilnej gościli w 6 Brygadzie Desantowo-Szturmowej.

Grudzień

2 grudnia

Szef Dow

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!