200 Czechosłowacki Lekki Pułk Przeciwlotniczy – Wschód
200 Czechosłowacki Lekki Pułk Przeciwlotniczy – Wschód (cz. 200. československý lehký protiletadlový pluk – Východní, ang. 200th Czechoslovak Light Anti-Aircraft Regiment – East) to czechosłowacka jednostka wojskowa, która współdziałała z brytyjskimi siłami podczas II wojny światowej.
Pułk został utworzony 21 kwietnia 1942 roku na podstawie 11 Czechosłowackiego Batalionu Piechoty – Wschód, który od marca był podporządkowany brytyjskiej 4 Brygadzie Przeciwlotniczej w Hajfie. Dowództwo nad Pułkiem objął płk Karel Klapálek, były dowódca 11 Batalionu Piechoty. W skład jednostki wchodziły dowództwo, trzy bataliony (z których każdy składał się z czterech kompanii), pluton łączności oraz sekcja remontowa. Dzięki proklamacji czechosłowackiego rządu emigracyjnego z siedzibą w Londynie z 29 stycznia 1942 roku, która zachęcała Czechów i Słowaków z zagranicy do zgłaszania się do oddziałów czechosłowackich, liczba żołnierzy w Pułku wzrosła do ponad 1,5 tys. ludzi. Proces szkolenia jednostki oraz jej wyposażania w działa przeciwlotnicze przebiegał jednak wolno.
Dopiero 21 lipca Pułk osiągnął gotowość bojową, przejmując odpowiedzialność za obronę przeciwlotniczą portu w Hajfie oraz rafinerii ropy naftowej, a także portu w Beirucie. W grudniu jednostka została podporządkowana brytyjskiej 17 Brygadzie Piechoty i przeniesiona do Tobruku, gdzie stacjonowała do 23 lipca 1943 roku. Następnie Pułk został przetransportowany drogą morską do Wielkiej Brytanii, przybywając do Liverpoolu 11 sierpnia. Żołnierze czechosłowaccy zostali umieszczeni w obozie w Colchesterze, gdzie utworzono z nich 1 Czechosłowacką Brygadę Piechoty, która 1 września 1943 roku została przekształcona w 1 Czechosłowacką Brygadę Pancerną.
Linki zewnętrzne
Muzeum