20 koron czechosłowackich (1933)

20 koron

20 koron (cz. 20 korun, słow. 20 korún) to czechosłowacka moneta o nominale 20 koron, która została wyemitowana w 1934 roku i ostatecznie wycofana w 1953 roku. Projekt obydwu stron monety stworzył Jaroslav Horejec.

Wzór

Na awersie monety, w centralnej części, umieszczono średni herb państwowy – tarczę czwórdzielną w krzyż z polem sercowym. Górne narożniki tego pola niemal dotykają krawędzi monety. W polu pierwszym znajduje się herb Słowacji – podwójny krzyż na trójwzgórzu; w polu drugim – herb Rusi Podkarpackiej (pole dwudzielne w słup, w prawej części z siedmioma poziomymi pasami, w lewej – niedźwiedź wspięty); w polu trzecim – herb Moraw (orzeł w koronie z barwami w szachownicę); w polu czwartym – herb Śląska (orzeł w koronie z przepaską na skrzydłach oraz krzyżem na piersi). W polu sercowym umieszczono herb Czech – wspiętego lwa w koronie, mającego podwójny ogon. Na awersie znalazła się również wewnętrzna legenda, która zawierała rok bicia w górnej części monety oraz inskrypcję „REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ” (zaczynając od prawej strony); obie części były oddzielone rogami tarczy herbowej. Wzdłuż krawędzi monety zastosowano wypukłe zdobienie (— • —), a wewnątrz napisu dodano standardowe perełkowanie. Pustą przestrzeń po lewej i prawej stronie tarczy wypełniono liśćmi lipy.

Na rewersie, obok dekoracyjnego perełkowania identycznego jak na awersie, przedstawiono trzy postacie mężczyzn, które podają sobie dłonie. Każda z postaci trzyma atrybut związany z inną profesją: robotnik po lewej stronie ma młot (symbolizujący przemysł), chłop w środku trzyma pług (symbolizujący rolnictwo), a Merkury po prawej stronie dzierży kaduceusz (symbolizujący handel). Po lewej stronie monety widnieje nominał zapisany cyframi arabskimi („20”), natomiast po prawej stronie znajduje się oznaczenie „”. Poniżej umieszczono niewielki znak autora, czyli inicjały „J H”.

Nakład

Podstawą do wprowadzenia monet o nominale dwudziestu koron była ustawa z 9 czerwca 1932 roku dotycząca nowej emisji drobnych pieniędzy. Przewidziała ona bicie nowych monet z ważących 12 g srebrnych krążków o próbie 700 (70% srebra i 30% miedzi). W ustawie określono także średnicę (32 mm) oraz ogólny zarys wzoru nowej monety. Szczegółowy opis został zawarty w rządowym rozporządzeniu z 12 marca 1934 roku. W tym samym akcie prawnym opisano również dekoracyjny rant monet, który był gładki z wklęsłymi żłobieniami w kształcie naprzemiennych krzyżyków i fal (〜 × 〜). Monety o nominale 20 Kč bito jedynie przez dwa lata: w 1933 i 1934 roku, a ich łączny nakład wyniósł 5 560 000 sztuk. Monet tych wprowadzono do obiegu 22 marca 1934 roku.

Moneta dwudziestokoronowa w czasie II wojny światowej nie została wycofana z obiegu, zarówno w Protektoracie Czech i Moraw, jak i na Słowacji. Można zatem przypuszczać, że formalna demonetyzacja miała miejsce na podstawie dekretu o odnowieniu czechosłowackiej waluty z października 1945 roku, wraz z reformą walutową w 1953 roku.

Zobacz też

czechosłowackie monety obiegowe

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!