20 halerzy czechosłowackich (1972)

20 halerzy

20 halerzy (cz. 20 haléřů, słow. 20 halierov) to czechosłowacka moneta o nominale 20 halerzy, która była bita w latach 1972–1990 i pozostawała w obiegu do roku 1993. Projekt tej monety stworzył rzeźbiarz i medalier František David.

Wzór

Na awersie monety, w centralnej części, umieszczono stylizowany herb Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Przedstawia on czeskiego lwa z podwójnym ogonem, znajdującego się na tarczy w kształcie husyckiej pawęży. Na piersi lwa znajduje się mniejsza tarcza z symbolem watry, który reprezentuje Słowaków, na tle sylwetki tatrzańskiego szczytu Krywań. Poniżej znajduje się rok bicia monety. Wzdłuż krawędzi monety umieszczono nazwę kraju („ČESKOSLOVENSKÁ SOCIALISTICKÁ REPUBLIKA”), która zajmuje boki oraz dolną część monety.

Rewers monety ukazuje dużą wartość nominalną zapisaną arabskimi cyframi, umieszczoną pod pięcioramienną gwiazdą. Cyfry częściowo na siebie nachodzą oraz na dolnej części znajduje się mniejsza litera „h”, oznaczająca walutę. Poniżej cyfry „2”, przy lewej krawędzi, umieszczono mały inicjał „D”, sygnujący projektanta Františka Davida.

Nakład

Podstawą prawną do emisji monet o nominale 20 halerzy było zarządzenie Ministra Finansów z dnia 24 sierpnia 1972 r.. W dokumencie tym zawarto zarówno wzór nowej monety, jak i jej parametry fizyczne. Przewidziano, że monety będą bite z krążków o masie 2,6 g (±2%), wykonanych z mosiądzu (stop miedzi – 79%, cynku – 20% oraz 1% niklu). Wskazano również, że rant monet ma być ząbkowany, a ich średnica wynosi 19,5 mm. Grubość monet wynosiła około 1,2 mm.

Monety, które były bite w mennicy w Kremnicy, po raz pierwszy wyemitowano 1 października 1972 r., zastępując w praktyce nominały 25 halerzy z lat 1953 i 1962, które wycofano pod koniec 1972 roku. Nowe serie monet o nominale 20 halerzy produkowano corocznie przez następne 19 lat, osiągając łączną liczbę ponad 600 mln sztuk.

Monety wzoru z 1972 roku pozostały w obiegu aż do czasu rozpadu Czechosłowacji i zostały poddane denominacji oddzielnie w Czechach i na Słowacji, jednocześnie z nowymi monetami z 1991 roku – odpowiednio na koniec lipca i listopada 1993 roku.

Zobacz też

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!