2 złote polskie (1816–1820)

2 złote polskie (1816–1820)

Moneta o nominale dwuzłotowym, pochodząca z okresu autonomii Królestwa Kongresowego, została wprowadzona na podstawie ukazu cara Aleksandra I z dnia 1 grudnia 1815 roku. Produkowana była w srebrze w latach 1816–1820, w systemie monetarnym opartym na grzywnie kolońskiej. Moneta ta nie miała otoku, co spowodowało, że została zastąpiona nową wersją dwuzłotówki z lat 1819–1825, która już posiadała otok. Z obiegu została wycofana 1 maja 1847 roku.

Moneta była bita bez otoku, co było typowe dla wszystkich pierwszych emisji Królestwa Polskiego z okresu autonomii.

Awers

Na awersie monety znajduje się prawe popiersie cara Aleksandra I, a wokół umieszczony jest napis.

Rewers

Rewers zdobi średni herb Królestwa Kongresowego, czyli orzeł rosyjsko-polski – dwugłowy orzeł z trzema koronami, z jedną dużą pośrodku i dwiema mniejszymi na głowach. W prawej łapie orzeł dzierży miecz i berło, a w lewej jabłko królewskie. Na piersi, na tle gronostajowego płaszcza, znajduje się tarcza herbowa z polskim orłem. Po obu stronach dużej korony widnieje rok bicia: „18 16″, „18 17″, „18 18″, „18 19″ lub „18 20″. Na dole, po bokach ogona orła, umieszczony jest znak intendenta mennicy warszawskiej – I.B. (Jakuba Benika), a wokół znajduje się napis.

Opis

Moneta była produkowana w mennicy w Warszawie, z srebra próby 593, na krążku o średnicy 26 mm i masie 9,09 grama, z rantem skośnie ząbkowanym, bez otoku. Z danych mennicy wynika, że w latach 1816–1820 w obiegu znalazło się 7 009 279 sztuk dwuzłotówek. W latach 1819 i 1820 bito dwa typy dwuzłotówek:

  • bez otoku, z rantem skośnie ząbkowanym oraz
  • z otokiem, rant pionowo ząbkowanym.

Mennica raportowała jedynie ilość monet konkretnego nominału, nie wskazując ich typu. Dwuzłotówki z otokiem z 1819 roku są dość rzadkie, co sugeruje, że ten typ nie miał znaczącego wpływu na całkowitą liczbę dwuzłotówek wprowadzonych do obiegu w latach 1816–1820. W przypadku rocznika 1820 monety bez otoku spotyka się jedynie nieznacznie rzadziej niż monety z otokiem.

Stopień rzadkości poszczególnych roczników przedstawia tabela:

Moneta była bita w czasie panowania Aleksandra I, przez co w numizmatyce rosyjskiej zaliczana jest do kategorii monet tego cara.

Dwuzłotówka była produkowana na starych maszynach menniczych, które zaczęły działać jeszcze w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Maszyny te nie umożliwiały emisji monet z wystającym obrzeżem (otokiem), które miało na celu zmniejszenie ścierania się rysunków na monetach w codziennym obiegu. W odpowiedzi na pismo Namiestnika Królestwa Polskiego z 9 kwietnia 1818 roku, zawierające prośbę o zgodę na:

  • bicie monet z napisem „z miedzi krajowej” oraz
  • srebrnych 10-złotówek, które nie były uwzględnione w akcie prawnym z 1 grudnia 1815 roku,

król-cesarz Aleksander I wyraził zgodę, pod warunkiem, że będą one bite przez Mennicę Królewską w Warszawie „w formie cylindrycznej, z wykonaniem obrzeża monet prostopadłego do płaszczyzny krążka”. Aby spełnić wymagania administracji petersburskiej, konieczne było sprowadzenie parowych maszyn menniczych z stolicy Cesarstwa Rosyjskiego, które miały zostać zainstalowane w nowo budowanym gmachu mennicy. Wprowadzenie w 1819 roku różnych nominałów z otokiem związane było z uruchomieniem petersburskich automatów. Monety z otokiem i prostopadle ząbkowanym rantem z 1818 roku miały charakter próbny i były bardzo nieliczne. Na przełomie XX i XXI wieku znane są egzemplarze dwuzłotówek z datą 1818, które zostały wybite z otokiem; autorzy katalogów nie są zgodni co do tego, czy powinny mieć status monet próbnych, czy też ewentualnie nowego bicia.

Zobacz też

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!