2 korony czechosłowackie (1947)

2 korony

2 korony (cz. i słow. 2 koruny) to czechosłowacka moneta o nominale 2 koron, która została wyemitowana w 1947 roku i wycofana w 1953 roku. Projekt obu stron tej monety powstał dzięki rzeźbiarzowi Josefowi Wagnerowi.

Wzór

Na awersie w centralnej części umieszczono godło państwowe Czechosłowacji, przedstawiające heraldycznego lwa wspiętego w koronie z podwójnym ogonem. Na jego piersi widoczny jest herb Słowacji – podwójny krzyż na trójwzgórzu. Poniżej znajduje się rok bicia, zapisany zewnętrznie, a wzdłuż otoku umieszczono inskrypcję „REPUBLIKA ČESKOSLOVENSKÁ”, zapisaną wewnętrznie.

Rewers przedstawia portret „Janosika w stroju z epoki” – mężczyznę zwróconego w lewo, w kapeluszu z wywiniętym rondem, z włosami splecionymi w warkocze. W miejscu krzyżowania się rzemieni odzienia znajduje się inicjał autora, „W”. W prawej części monety zapisano jej nominał cyfrą arabską, „2”.

Nakład

Podstawą do emisji monet dwukoronowych było zarządzenie Ministra Finansów z dnia 21 maja 1947 r., chociaż w praktyce monety zaczęto produkować już od lutego tego samego roku. W rozporządzeniu określono wzór stempla oraz wymiary monet. Monety miały być wykonane z ważących 6 g (166,6 sztuk z 1 kg surowca) krążków miedzioniklowych (80% miedzi, 20% niklu). Po wybiciu ich średnica wynosiła 23,5 mm.

Monety dwukoronowe bito jedynie przez dwa lata: 1947 i 1948. W tym okresie wytworzono łącznie 40 476 000 sztuk. Monety weszły do obrotu 27 maja 1947 r., niemal równocześnie z wycofaniem niklowych monet o nominale 5 Kčs. Denominacja monet dwukoronowych, jak i wszystkich innych wówczas w obiegu, miała miejsce wraz z reformą walutową, która weszła w życie w 1953 roku.

Wersje próbne

Po demonetyzacji dwukoronówek w 1953 roku wykorzystano dotychczasowe stemple z 1948 roku do produkcji próbnych serii technologicznych na potrzeby emisji nowych monet. Według różnych źródeł, monety te były wykonywane z brązalu (stop miedzi, glinu i innych metali, np. manganu) lub z miedzi i manganu (w proporcjach 83:17). Istnieje przypuszczenie, że celem tych prób było ustalenie odpowiedniego stopu dla monet z 1957 roku o nominale 1 Kčs. Niektóre źródła sugerują, że mogło powstać nawet około 10 mln takich monet, jednak najprawdopodobniej większość z nich została ponownie przetopiona.

Zobacz też

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!