2 guldeny gdańskie 1923

2 guldeny gdańskie z 1923 roku to moneta o nominale dwuguldenowym, która weszła do obiegu 18 grudnia 1923 roku. Wprowadzenie jej do użytku następowało po tym, jak 20 listopada 1923 roku sejm i senat Wolnego Miasta Gdańska ustanowili nową walutę – guldena gdańskiego, odpowiadającego stu fenigom gdańskim. Moneta ta została wycofana z obiegu na mocy rozporządzenia Senatu Wolnego Miasta Gdańska z dnia 1 kwietnia 1932 roku, które wydano 18 grudnia 1931 roku.

Awers

W centralnej części awersu znajduje się herb Gdańska, który jest podtrzymywany przez dwa lwy. Nad herbem umieszczono gwiazdę, a pod nim oraz lwami znajduje się linia łamana, pod którą widnieje rok „19 23”.

Rewers

Na rewersie monety przedstawiono statek żaglowy – kogę. Nad nim znajduje się gwiazda, z lewej strony łodzi umieszczono nominał 2, a z prawej strony widnieje napis w dwóch wierszach „Gul / den”. Poniżej znajduje się kolejny napis w dwóch wierszach „Freie Stadt / Danzig”, co oznacza „Wolne Miasto Gdańsk” w języku polskim.

Rant

Na rancie monety można znaleźć wklęsły napis: „NEC*TEMERE*NEC*TIMIDE*”, co w tłumaczeniu oznacza „ani lekkomyślnie, ani bojaźliwie”.

Nakład

Moneta została wybita w mennicy w Utrechcie przy użyciu odwróconego stempla, z materiału srebrnego o próbie 750. Średnica monety wynosi 26 mm, a jej masa to 9,8 gramów. Autorem projektu był F. Fischer. Całkowity nakład monety wyniósł 1 250 000 sztuk.

W obiegu można spotkać również egzemplarze wybite stemplem lustrzanym.

Opis

Projekt tej monety jest podobny do wzorów srebrnych pół- i guldenówek gdańskich z 1923 roku.

W obiegu została ona zastąpiona przez srebrną dwuguldenówkę gdańską z 1932 roku, która miała obniżoną próbę kruszcu.

Zobacz też

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!