2 Front Dalekowschodni

2 Front Dalekowschodni

2 Front Dalekowschodni (ros. 2-й Дальневосточный фронт) to związek operacyjno-strategiczny Armii Czerwonej, który miał kompetencje zarówno administracyjne, jak i operacyjne na terytorium Dalekiego Wschodu ZSRR. Działał w trakcie wojny z Japonią w 1945 roku, w czasie II wojny światowej.

Charakterystyka

Front został utworzony 2 sierpnia 1945 roku z już istniejącego Frontu Dalekowschodniego. Na jego czele stanął gen. armii Maksim Purkajew. W skład frontu wchodziły: 2., 15. i 16 Armia, 5 Samodzielny Korpus Piechoty, Kamczacki Rejon Obrony oraz 10 Armia Lotnicza. Obszar jego działania obejmował linię: Błagowieszczeńsk, Babstowo, Woskrieszienskoje w bezpośredniej konfrontacji z japońską Armią Kwantuńską, a także rejon Sowietskaja Gawań na północnym Sachalinie. Front uczestniczył w operacji kwantuńskiej oraz w wyzwoleniu północnej Korei w okresie od 9 sierpnia do 2 września 1945 roku. Jego 56 Korpus Piechoty oraz 16 Armia (pod dowództwem gen. L. Czeremisowa) we współpracy z Flotą Oceanu Spokojnego przeprowadziły operację sachalińską w dniach 11–25 sierpnia. W dniach od 18 sierpnia do 1 września, siły Kamczackiego Rejonu Obrony oraz oddziały Pietropawłowskiej Bazy Morskiej przeprowadziły operację desantową na Wyspy Kurylskie. Oba te działania były skierowane przeciwko 5 Frontowi japońskiemu.

Na podstawie frontu, 10 września 1945 roku, powstał Dalekowschodni Okręg Wojskowy.

Dowódcy frontu

gen. armii Maksim Purkajew

Struktura organizacyjna

  • 2 Armia
  • 15 Armia
  • 16 Armia
  • 5 Samodzielny Korpus Piechoty
  • 10 Armia Lotnicza

Przypisy

Bibliografia

Jerzy Bordziłowski (red.): Mała encyklopedia wojskowa (A–J). T. I. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967.

Kazimierz Sobczak (red.): Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975.

Rodion Malinowski (red.): Klęska Armii Kwantuńskiej. Warszawa: Wydawnictwo MON, 1968.

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!