2 Brzeski Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego im. gen. bryg. Mieczysława Dąbkowskiego (2 bratinż) – to jednostka inżynieryjna, która miała swoją siedzibę w Brzegu i podlegała dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego. Batalion został rozwiązany 31 grudnia 2011 roku.
Historia
Batalion został utworzony 11 lutego 1999 roku na podstawie Rozkazu Szefa Sztabu Generalnego Nr PF-15/Org. z tego samego dnia, który nakazał sformowanie batalionu ratownictwa inżynieryjnego w Brzegu.
Była to specjalistyczna jednostka wojsk inżynieryjnych, stworzona w celu niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe. Batalion był odpowiedzialny za ewakuację ludności z obszarów dotkniętych powodziami oraz dostarczanie zaopatrzenia do tych miejsc. W jego wyposażeniu znajdował się ciężki sprzęt inżynieryjny, który umożliwiał prowadzenie prac związanych z likwidacją osuwisk ziemnych na szlakach komunikacyjnych. Dzięki posiadanym mostom, batalion mógł również tymczasowo odbudować zniszczone przejścia mostowe w miejscach, gdzie występowały wąskie przeszkody wodne i inne utrudnienia terenowe. W strukturze batalionu funkcjonowały pododdziały logistyczne, które zabezpieczały jego działalność w zakresie remontów sprzętu, dostarczania zaopatrzenia oraz udzielania pomocy medycznej osobom poszkodowanym.
14 czerwca 2003 roku odbyła się uroczystość przed ratuszem miejskim, podczas której batalion otrzymał sztandar wojskowy ufundowany przez mieszkańców ziemi brzeskiej. Zgodnie z decyzją nr 92/MON z 10 kwietnia 2003 roku, batalionowi nadano wyróżniającą nazwę „brzeski”.
W 2005 roku batalion został uhonorowany przechodnim proporcem oraz tytułem „Wzorowy pododdział Wojsk Lądowych” jako forma uznania jego osiągnięć.
W październiku 2006 roku batalion uczestniczył w ćwiczeniach wojskowych pod kryptonimem MERKURY 06.
W 2008 roku do batalionu dołączyły dwie kompanie ratownictwa inżynieryjnego z 22 Brygady Piechoty Górskiej w Kłodzku.
W lipcu 2009 roku, na wniosek burmistrza Lewina Brzeskiego, batalion został zaangażowany w usuwanie zatoru rzecznego pod mostem kolejowym na trasie Wrocław – Opole.
W lutym 2010 roku batalion zajął się likwidacją skutków intensywnych opadów śniegu w rejonie Zawiercia.
W kwietniu 2011 roku, na podstawie Rozkazu Dowódcy 1 Brzeskiej Brygady Saperów nr Z-8/11 z dnia 26 kwietnia 2011 roku, podjęto decyzję o przekształceniu 1 Brygady Saperów w 1 Pułk Saperów oraz o rozformowaniu 2 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego.
Wyposażenie
W skład wyposażenia batalionu wchodziły:
- samobieżne transportery pływające PTS-M
- łodzie saperskie z silnikami zaburtowymi
- mosty towarzyszące BLG-67
Tradycje
Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej, 2 Batalion Ratownictwa Inżynieryjnego w Brzegu:
- dziedziczy tradycje następujących jednostek:
- 21 batalion saperów 10 Dywizji Piechoty
- 56 batalion ratownictwa terenowego
Batalion posiadał własną odznakę pamiątkową, która została nadana na mocy decyzji nr 51/MON z 6 marca 2002 roku. Z kolei decyzją nr 92/MON z 10 kwietnia 2003 roku nadano mu imię patrona – gen. bryg. Mieczysława Dąbkowskiego. Batalion obchodził coroczne Święto 11 lutego.
Dowódcy
ppłk Czesław Drozd – od lutego 1999 do lipca 2006 roku.
ppłk Adam Przygoda – od lipca 2006 do 2009 roku.
kpt. Jacek Obierzyński – p.o. od 11 lutego 2009 do 1 grudnia 2009 roku.
ppłk Robert Wójcicki – od 1 grudnia 2009 do 31 grudnia 2011 roku.
Oficerowie
kpt. Jacek Obierzyński – szef sztabu batalionu.
Przypisy
Bibliografia