2 Brygada Artylerii Haubic

2 Pomorska Brygada Artylerii Haubic (2 BAH) to związek taktyczny artylerii ludowego Wojska Polskiego.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Brygada została utworzona w rejonie Sum i Buhrynia na podstawie rozkazu nr 001 od dowódcy 1 Armii Polskiej w ZSRR w dniu 1 kwietnia 1944 roku. W listopadzie 1944 roku w Sumach żołnierze brygady złożyli przysięgę. 19 lutego 1945 roku Naczelny Dowódca Armii Czerwonej nadał brygadzie nazwę wyróżniającą „Warszawska”, a 4 maja 1945 roku – „Pomorska”.

30 kwietnia 1945 roku brygada została włączona do 5 Dywizji Artylerii.

W październiku brygada została rozformowana. Na jej bazie powstał 73 pułk artylerii haubic. Z nadwyżek stanu osobowego i sprzętu, pozostałych po likwidacji brygady, utworzono 90 pułk artylerii haubic.

Dowódca

płk Kazimierz Wikienitiew

Skład

W skład 2 Brygady Artylerii Haubic wchodziły:

  • dowództwo 2 Brygady Artylerii Haubic
  • 7 pułk artylerii haubic
  • 8 pułk artylerii haubic
  • 9 pułk artylerii haubic
  • park artyleryjski 2 Brygady Artylerii Haubic

Stan etatowy wynosił 2036 żołnierzy, w tym 237 oficerów, 572 podoficerów i 1227 szeregowców.

Sprzęt:

  • 122 mm haubice – 60
  • rusznice przeciwpancerne – 60
  • karabiny maszynowe – 30
  • samochody – 240

Działania bojowe

Pierwsze starcie brygada stoczyła w lipcu 1944 roku, wspierając natarcie wojsk radzieckich nad Turią i Bugiem. Na początku sierpnia brała udział w walkach o uchwycenie przyczółków na Wiśle pod Puławami. We wrześniu uczestniczyła w walkach na przyczółku warecko-magnuszewskim, a następnie w rejonie Karczewa i Międzylesia. Na początku stycznia 1945 roku brygada wspierała działania radzieckich sił nad Wisłą, a potem uczestniczyła w operacji warszawskiej, a także w walkach o Wał Pomorski, Kołobrzeg i w obronie wybrzeża Bałtyku. 27 kwietnia 1945 roku brygada została wprowadzona do walk o Berlin, wspierając oddziały 1 Armii WP na trasie od Odry do Kanału Hohenzollernów. Uczestniczyła również w wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Sachsenhausen-Oranienburg.

Podczas walk o Berlin artylerzyści brygady walczyli na pierwszej linii, a szczególnie wyróżniły się 5 i 2 bateria 7 pułku artylerii haubic. W ostatnim dniu walk o Berlin niektóre oddziały brygady dotarły do Tiergartenu, inne znalazły się nad Szprewą, w okolicach stacji kolejowej Bellevue oraz przed pałacem o tej samej nazwie. Brygada do końca wspierała radzieckie i polskie oddziały, które nacierały w rejonie Reichstagu i Bramy Brandenburskiej. Po kapitulacji miasta artylerzyści zawieszali na tych obiektach biało-czerwone flagi, aby upamiętnić swój udział w szturmie.

Po zakończeniu walk o Berlin brygada przeszła 70-kilometrowy marsz do wsi Klessin, położonej na zachód od Friesack, wracając do 1 Armii WP.

Za wzorowe wykonywanie zadań bojowych w Berlinie brygada otrzymała Krzyż Grunwaldu II klasy.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

Kazimierz Kaczmarek: Oni szturmowali Berlin. Warszawa: Książka i Wiedza, 1980.

Jerzy Kajetanowicz: Polskie wojska lądowe 1945-1960. Skład bojowy, struktury organizacyjne i uzbrojenie. Toruń; Łysomice: Europejskie Centrum Edukacyjne, 2005. ISBN 83-88089-67-6.

Kazimierz Sobczak (red.): Encyklopedia II wojny światowej. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1975.

Władysław Ways: Regularne jednostki ludowego Wojska Polskiego. Formowanie, działania bojowe, organizacja i uzbrojenie, metryki jednostek artylerii, Cz. II. Warszawa: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1967.

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!