1Ł119 Niebo-SWU

1Ł119 Niebo-SWU

1Ł119 Niebo-SWU (ros. 1Л119 Небо-СВУ) to rosyjski radar trójwspółrzędny, który służy do monitorowania przestrzeni powietrznej oraz wykrywania i określania współrzędnych różnych nowoczesnych obiektów powietrznych na dużych wysokościach, w tym samolotów strategicznych i taktycznych, nawet tych o obniżonej wykrywalności.

Historia

Radar został stworzony przez Naukowo-Badawczy Instytut Inżynierii Radiowej w Niżnym Nowogrodzie (ros. Нижегородский научно-исследовательский институт радиотехники – ННИИРТ) jako następca radaru Nebo-SW. Produkcja tego systemu odbywa się w Zakładach Mechanicznych w Uljanowsku. Głównym konstruktorem radaru był Włodzimierz Stiepanowicz Gagauz, a w zespole konstrukcyjnym pracowali także: W. S. Kaniengisier, W. W. Maslennikow, B. I. Gafanowicz, W. N. Kowrowskij, W. W. Łożkariew, W. N. Poleżajew, Ł. A. Pronczatowa, Je. A. Riabow, Je. A. Smirnow oraz Je. I. Chachin.

Radar został wprowadzony na wyposażenie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w 2001 roku. Systemy Niebo-SWU są w stanie wykrywać samoloty bojowe, takie jak F-22, B-2, F-35 oraz rakiety powietrzne typu ASALM. Dzięki zastosowaniu fal o dużej długości i niskiej częstotliwości, radar ma zdolność wykrywania samolotów lub innych obiektów powietrznych o skutecznej powierzchni odbicia 0,1 m² z odległości do 100 km. Rozwiązania zastosowane w radzie pozwalają na wstępną lokalizację celów dla radarów kontroli ognia, takich jak systemy S-300 i S-400. Stacja radarowa została zaprezentowana podczas forum Armia-2017. W jej skład wchodzi antena umieszczona na naczepie CzMZAP 9907.2, która jest holowana przez pojazd Ural-44202, oraz agregat prądotwórczy zamontowany na podwoziu pojazdu Ural-532361. Obsługa radaru dysponuje sprzętem umożliwiającym cyfrowe przetwarzanie sygnałów radarowych oraz elastyczne dostosowanie działania systemu do zakłóceń ze strony przeciwnika. Kontener obsługi zawiera miejsca wypoczynkowe, co umożliwia rotację załogi i zapewnia ciągłą operacyjność radaru, nawet w warunkach polowych.

Radar był używany przez armię rosyjską podczas agresji na Ukrainę. W kwietniu 2023 roku jeden egzemplarz tego radaru został zniszczony przez Siły Zbrojne Ukrainy.

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!