Kometa Borrelly’ego
Kometa Borrelly’ego (oficjalnie znana jako 19P/Borrelly) to niewielka kometa krótkookresowa, która należy do rodziny komet Jowisza. Jest określana jako „najciemniejszy obiekt Układu Słonecznego”.
Odkrycie
Kometa Borrelly’ego została odkryta przez Alfonsa Borrelly’ego 28 grudnia 1904 roku. Po przeprowadzeniu kilku wstępnych obserwacji, Borrelly zdołał określić, że jest to kometa o krótkim okresie obiegu i skutecznie przewidział jej powrót w 1911 roku.
Orbita komety
Kometa porusza się po eliptycznej orbicie o mimośrodzie wynoszącym 0,626. Peryhelium znajduje się w odległości 1,349 jednostek astronomicznych (j.a.) od Słońca, natomiast aphelium oddalone jest o 5,855 j.a. Od momentu odkrycia, na pełny obieg wokół Słońca potrzebuje około 6,84 lat, a nachylenie jej orbity względem ekliptyki wynosi 30,37˚.
Właściwości fizyczne
22 września 2001 roku, kometę obserwowała sonda Deep Space 1, wysłana przez NASA, która zbliżyła się do jej jądra na odległość 2171 km. Sonda zdołała wykonać zdjęcia o rozdzielczości sięgającej 48 metrów oraz przeprowadzić pomiary składu plazmy otaczającej kometę.
Jądro komety Borrelly’ego ma kształt wydłużonego głazu, przypominającego kręgiel, o przybliżonych wymiarach 8 × 4 × 4 km. Jego powierzchnia jest jedną z najciemniejszych wśród ciał Układu Słonecznego, z średnim albedo wynoszącym 0,02, z najciemniejszymi miejscami osiągającymi albedo 0,007. Cały lód znajduje się pod gorącą, suchą i czarną jak sadza powierzchnią. Z jądra komety wydobywają się strugi pyłu i gazu, tworząc komę.
Zobacz też
- lista komet okresowych
- lista komet nieokresowych
Przypisy
Bibliografia
19P/Borrelly w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
19P/Borrelly w bazie Minor Planet Center (ang.)
Linki zewnętrzne
Diagram orbity 19P/Borrelly w bazie Jet Propulsion Laboratory (ang.)
19P/Borrelly w Cometography (ang.)