1988

Wydarzenia w Polsce

Styczeń

1 stycznia:

zaprzestano zagłuszania Radia Wolna Europa.

w Nysie rozpoczęto produkcję samochodu dostawczego FSO Polonez Truck.

Miasta Brusy, Józefów, Nowogród Bobrzański oraz Ożarów uzyskały prawa miejskie.

9 stycznia:

podniesiono banderę na niszczycielu rakietowym ORP „Warszawa”.

odbyła się premiera filmu Pan Samochodzik i praskie tajemnice.

16 stycznia – OPZZ zorganizował w Warszawie zjazd osób bez mieszkań, co miało na celu wywarcie presji na rząd w obliczu kryzysu budownictwa mieszkaniowego.

26 stycznia – Rada Państwa PRL uhonorowała przywódcę Rumunii Nicolae Ceaușescu Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi PRL ze wstęgą, który jednak nie został przyjęty.

Luty

1 lutego – wprowadzono podwyżkę cen zaopatrzeniowych i detalicznych oraz cen skupu, połączoną z działaniami rewaloryzacyjnymi.

10 lutego – Sejm uchwalił program II etapu reform gospodarczych.

16 lutego – karnawałowy happening Pomarańczowej Alternatywy we Wrocławiu został rozwiązany przez milicję, a część uczestników została tymczasowo aresztowana.

19 lutego – zadebiutował 1. odcinek serialu Na kłopoty… Bednarski.

24 lutego – Rada Państwa ratyfikowała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym.

Marzec

marzec – zniesiono kartki na czekoladę i wyroby czekoladowe.

1 marca – w Jeleniej Górze odbyła się konferencja dotycząca sytuacji ekologicznej w rejonie przygranicznym, z udziałem przedstawicieli Czechosłowacji, NRD i Polski.

7 marca – zadebiutował film Śmierć Johna L.

8 marca – z okazji 20-lecia wydarzeń marcowych z 1968 roku, NZS zorganizował demonstracje studenckie w Warszawie, Krakowie i Lublinie.

31 marca – Krzysztof Pajewski zdobył tytuł mistrza świata taekwondo w kategorii do 71 kg.

Kwiecień

17 kwietnia – relikwie św. Andrzeja Boboli zostały złożone w nowo wybudowanym sanktuarium jego imienia w Warszawie.

21 kwietnia – w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano ostatni w Polsce wyrok śmierci, który przypadł na Stanisława Czabańskiego.

25 kwietnia:

strajki komunikacji miejskiej w Bydgoszczy i Inowrocławiu dały początek największej fali strajków po 13 grudnia 1981 roku, która trwała do 10 maja i objęła kilkanaście zakładów pracy oraz uczelni. Strajkom towarzyszyły liczne demonstracje. Wiosenny protest społeczny odbył się w 19 z 49 województw, z czego strajki miały miejsce w 9 województwach.

premiera filmu Cyrk odjeżdża.

26 kwietnia – rozpoczął się strajk okupacyjny w Hucie im. Lenina w Krakowie, który został spacyfikowany w nocy z 4 na 5 maja.

Maj

1 maja – PAP podało, że w pochodach majowych uczestniczyło 9 mln osób. W 14 miastach wojewódzkich odbyły się niezależne manifestacje (kontrpochody), a w wyniku starć z milicją zatrzymano uczestników.

2 maja:

Gdańsk – rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej. Po dwóch dniach stocznię otoczyły oddziały ZOMO, a łączność telefoniczna została odcięta. Następnego dnia do stoczni przybyli Tadeusz Mazowiecki, Andrzej Wielowieyski oraz pełnomocnik Episkopatu w celu mediacji, jednak rozmowy z dyrekcją nie przyniosły rezultatu. Protest stoczniowców wsparli studenci Uniwersytetu Gdańskiego, którzy również zorganizowali strajk okupacyjny.

premiera filmu Kingsajz.

3 maja – utworzono Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.

10–22 maja – zorganizowano pierwszy Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, który od 1994 roku odbywa się corocznie.

15 maja – Sejm nadał rządowi specjalne uprawnienia.

19 maja – miała miejsce katastrofa kolejowa transportu wojskowego w Pile, w wyniku której zginęło 10 żołnierzy, a 28 zostało rannych.

24 maja – podczas prac rozbiórkowych kamienicy w Środzie Śląskiej odkryto i częściowo rozgrabiono drugą część tzw. skarbu średzkiego, który zawierał średniowieczne monety oraz klejnoty monarchów czeskich, w tym złotą koronę zdobioną kamieniami szlachetnymi.

26 maja – otwarto Instytut „Centrum Zdrowia Matki Polki” w Łodzi.

Czerwiec

4 czerwca – zderzenie ciężarówki wojskowej z pociągiem na przejeździe kolejowym pod Bytomiem Odrzańskim zakończyło się śmiercią 10 żołnierzy.

6 czerwca:

150 osobistości wysłało list do Przewodniczącego Rady Państwa z prośbą o przywrócenie zarządu i normalizację warunków działania PEN Clubu.

odbyła się premiera filmu kryminalnego Zabij mnie glino w reżyserii Jacka Bromskiego.

14 czerwca – minister spraw zagranicznych Marian Orzechowski przekazał przedstawicielom 25 państw-sygnatariuszy aktu KBWE memorandum rządu PRL w kwestii ograniczenia zbrojeń i budowy środków zaufania w Europie Środkowej (tzw. plan Jaruzelskiego).

19 czerwca – miały miejsce wybory do rad narodowych; według oficjalnych danych frekwencja wyniosła 55–56%, podczas gdy dane niezależne wskazywały na 23%; „Solidarność” wezwała do bojkotu tych wyborów.

Lipiec

1 lipca:

przewodniczący Klubu Rzymskiego dr Alexander King odwiedził Wojciecha Jaruzelskiego, a w spotkaniu uczestniczył także prof. Adam Schaff.

rozpoczęła się próba sprzedaży benzyny bez „kartek”; litr „niebieskiej” kosztował 260 zł, a litr „żółtej” 300 zł.

wprowadzono podwyżkę cen skupu artykułów rolnych o 14,5%, jednak ceny nawozów i maszyn rolniczych również wzrosły. Rolnicy zażądali parytetu dochodów ludności rolniczej i nierolniczej.

2 lipca – minister obrony narodowej PRL gen. armii Florian Siwicki przyjął Włodzimierza Sokorskiego, obchodzącego 80. rocznicę urodzin, i przekazał mu list gratulacyjny od gen. armii Wojciecha Jaruzelskiego.

11 lipca – do Warszawy przybyli na szczyt polityczny Układu Warszawskiego Michaił Gorbaczow, Nicolae Ceaușescu, Erich Honecker, Gustáv Husák i Todor Żiwkow.

15–16 lipca – odbył się Szczyt Układu Warszawskiego.

Sierpień

1 sierpnia – polskie centrum PEN wznowiło działalność.

7 sierpnia – Dorota Nowak-Idzi oraz polska drużyna zdobyły złote medale na mistrzostwach świata w pięcioboju nowoczesnym kobiet.

12 sierpnia – doszło do spotkania kardynała Józefa Glempa i Wojciecha Jaruzelskiego.

15 sierpnia:

strajki w Polsce 1988: letnia fala strajków, bardziej masowa niż wiosenna, rozpoczęła się od KWK „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju, obejmując ponad 150 tys. osób w 15 województwach.

premiera filmu Kogel-mogel.

17 sierpnia – Polska po raz pierwszy uzyskała połączenie internetowe ze światem, łączem 9600 bps do Kopenhagi.

22 sierpnia – w Gdańsku rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej i Stoczni Północnej. Powołano MKS. W kolejnych dniach zastrajkowały także stocznie: Remontowa, „Wisła” i „Radunia”. Wojewodowie: katowicki, gdański i szczeciński otrzymali upoważnienie do wprowadzenia godziny milicyjnej, która była wprowadzona na kilka dni w Jastrzębiu, Wodzisławiu, Żorach i Suszcu na Górnym Śląsku.

27–28 sierpnia – odbyło się nadzwyczajne plenum KC PZPR, podczas którego pojawiły się propozycje przywrócenia pluralizmu związkowego i dialogu z opozycją.

31 sierpnia – miało miejsce spotkanie Czesława Kiszczaka z Lechem Wałęsą, co zaowocowało ideą „Okrągłego Stołu”.

Wrzesień

3 września – zakończenie strajku w KWK „Manifest Lipcowy” oznaczało koniec strajków w kraju.

5 września – prymas Józef Glemp udał się na Białoruś, zaproszony przez metropolitę Mińska i całej Białorusi Filareta. Była to pierwsza wizyta głowy polskiego kościoła katolickiego w ZSRR.

15 września – Stanisław Skalski, najlepszy polski as myśliwski II wojny światowej, został awansowany do stopnia generała brygady.

16 września – rozpoczęły się rozmowy w Magdalence.

19 września:

rząd Zbigniewa Messnera podał się do dymisji.

Juliusz Żuławski został prezesem nowego zarządu PEN-Clubu.

25 września – Tomasz Jędrusik ustanowił rekord Polski w biegu na 400 m z czasem 45,27 s.

27 września – Mieczysław Rakowski rozpoczął tworzenie nowego rządu.

Październik

3 października – odbyła się premiera filmu Klątwa Doliny Węży.

13 października – obchodzono 400-lecie najstarszego w Polsce liceum im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

14 października – Mieczysław Rakowski przedstawił Sejmowi skład swojego rządu. Premier poinformował o rozmowach z przedstawicielami środowisk niezależnych dotyczących ich zaangażowania w rząd, które jednak nie spotkały się z pozytywnym odzewem.

17 października – zadebiutował film Trójkąt bermudzki.

21 października – Edmund Osmańczyk wystosował list otwarty do premiera, domagając się otwarcia łamów gazety rządowej „Rzeczpospolita” dla ludzi o „innych poglądach”.

29 października – Stocznia Gdańska znalazła się w fazie likwidacji.

Listopad

2 listopada:

rozpoczęła się 3-dniowa wizyta premier Margaret Thatcher; odbyło się spotkanie z Wojciechem Jaruzelskim, Józefem Glempem, M.F. Rakowskim oraz Lechem Wałęsą. Premier Thatcher wyraziła chęć bezpośredniego poznania sytuacji w „tym fascynującym kraju”.

doszło do katastrofy samolotu pasażerskiego PLL LOT An-24 pod Rzeszowem, w której zginęła jedna osoba.

3 listopada – trwał konflikt NRD – Polska w kwestii rozgraniczenia wód Zatoki Pomorskiej.

4 listopada – LOT ogłosił zamiar dzierżawienia samolotów Boeing 767.

11 listopada – w Sejmie odbyła się uroczysta sesja z okazji 70-lecia niepodległości.

14 listopada – Sąd Najwyższy zezwolił wybranym bibliotekom na gromadzenie „druków zakazanych”.

15 listopada – Urząd Miasta Warszawy odmówił rejestracji NZS.

30 listopada – miała miejsce debata telewizyjna z udziałem Lecha Wałęsy i Alfreda Miodowicza.

Grudzień

1 grudnia – podpisano umowę, która później została unieważniona, na produkcję przez FSO modelu samochodu Fiat Uno.

3 grudnia – w wyniku katastrofy kolejowej w Bielawie Dolnej zginęło 8 osób.

5 grudnia – Premier Mieczysław Rakowski zakończył wizytę w NRD, gdzie prowadził rozmowy z premierem Willi Stophem oraz został przyjęty przez Ericha Honeckera.

6 grudnia – przeprowadzono spis powszechny.

7 grudnia – zwodowano okręt transportowo-minowy ORP „Gniezno”.

17 grudnia – zarejestrowano Związek Sybiraków.

18 grudnia – powstał „Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie”.

19 grudnia – miała miejsce premiera filmu Dziewczynka z hotelu Excelsior.

23 grudnia – Sejm PRL uchwalił wniesioną przez rząd Mieczysława Rakowskiego liberalną ustawę o działalności gospodarczej, znaną jako „ustawa Wilczka”.

24 grudnia – prymas Józef Glemp wystąpił z nowiną wigilijną w telewizji.

30 grudnia – w TVP2 wyemitowano premierowy odcinek serialu W labiryncie.

Wydarzenia na świecie

Styczeń

1 stycznia – Niemcy objęły prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

2 stycznia – Kanada i USA podpisały układ o wolnym handlu.

13 stycznia – Lee Teng-hui został prezydentem Tajwanu.

17 stycznia:

w Berlinie Wschodnim grupa niezależnych demonstrantów dołączyła do oficjalnych obchodów ku czci działaczy komunistycznych. Aresztowano ponad 100 osób, a wiele z nich w kolejnych dniach pozbawiono obywatelstwa i deportowano do granicy z RFN.

w Rzymie Jan Paweł II jako pierwszy papież zorganizował konferencję prasową.

18 stycznia – w katastrofie samolotu Ił-18D w chińskim mieście Chongqing zginęło 108 osób.

25 stycznia – Ramsewak Shankar został prezydentem Surinamu.

Luty

3 lutego – Chiny i Urugwaj nawiązały stosunki dyplomatyczne.

5 lutego:

dyktator Panamy Manuel Noriega został oskarżony przez sąd federalny w Miami o handel narkotykami.

premiera filmu Nieznośna lekkość bytu.

6 lutego – powstało skrajnie prawicowe ugrupowanie Szwedzcy Demokraci.

13–28 lutego – miały miejsce XV Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Calgary.

14 lutego – trzech członków Organizacji Wyzwolenia Palestyny zginęło w zamachu bombowym na Cyprze.

20 lutego – parlament Nagorno-Karabachskiego Obwodu Autonomicznego, zamieszkanego przez Ormian, ogłosił przyłączenie do Armenii.

25 lutego – miała miejsce wielka pokojowa demonstracja w Erywaniu za przyłączeniem Górskiego Karabachu do Armenii.

26 lutego – odbyła się premiera filmu Frantic.

27 lutego – w azerskim mieście Sumgait miał miejsce pogrom mniejszości ormiańskiej.

29 lutego – w wyniku apelacji dla byłego dyktatora Republiki Środkowoafrykańskiej Jean-Bédel Bokassa wyrok śmierci zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności.

Marzec

4 marca:

otwarto szklaną piramidę w Luwrze.

23 osoby zginęły w katastrofie samolotu Fairchild Hiller FH-227 pod francuskim Fontainebleau.

6 marca – brytyjscy agenci służb specjalnych zastrzelili w Gibraltarze trzech nieuzbrojonych członków IRA, podejrzewanych o przygotowywanie zamachu bombowego.

12 marca – odbył się pierwszy komercyjny start rakiety Ariane 3.

13 marca – otwarto tunel Seikan, łączący japońskie wyspy Honsiu i Hokkaido.

14 marca:

w pobliżu spornych Wysp Spratly na Morzu Południowochińskim miała miejsce bitwa morska między Wietnamem a Chinami, w której zginęło 6 marynarzy chińskich oraz 64 wietnamskich.

po raz pierwszy obchodzono Dzień Liczby Pi.

16 marca – iracka armia przeprowadziła atak gazowy na kurdyjskie miasto Halabdża, w wyniku którego zginęło około 5 tys. osób, a kilka tysięcy zostało okaleczonych.

17 marca – w Kolumbii zginęło 143 osoby w katastrofie Boeinga 727 linii Avianca.

18 marca – miało miejsce całkowite zaćmienie Słońca nad Indonezją i zachodnim Pacyfikiem.

22 marca – An-225 Mrija ustanowił podczas trzygodzinnego lotu 106 rekordów świata.

23 marca:

rząd Nikaragui i antykomunistyczna organizacja partyzancka Contras zawarły w Sapoa zawieszenie broni w wojnie domowej.

Zbigniew Boniek wystąpił po raz ostatni (80.) w reprezentacji Polski w zremisowanym 1:1 towarzyskim meczu z Irlandią Północną w Belfaście.

25 marca:

odbyła się manifestacja świeczkowa w Bratysławie.

w Orlando na Florydzie Artur Wojdat jako drugi polski pływak w historii ustanowił rekord świata na 400 m stylem dowolnym (3:47,38).

27 marca:

izraelski technik nuklearny Mordechaj Vanunu został skazany na 18 lat pozbawienia wolności przez sąd w Jerozolimie za ujawnienie prasie brytyjskiej tajemnic izraelskiego programu nuklearnego.

Moudud Ahmed został premierem Bangladeszu.

28 marca – odbył się pierwszy komercyjny lot Airbusa A320 (Air France).

30 marca – założono Fidesz, węgierską centroprawicową partię polityczną.

Kwiecień

5 kwietnia – arabscy terroryści porwali Boeinga 747 linii Kuwait Airways z 111 osobami na pokładzie, lecącym z Bangkoku do Kuwejtu, i skierowali go do irańskiego Meszhedu, gdzie zażądali od władz kuweckich zwolnienia 17 szyickich rebeliantów.

10 kwietnia:

doszło do eksplozji w magazynie amunicji na przedmieściach Rawalpindi w Pakistanie, w wyniku której rakiety spadające na Rawalpindi i Islamabad zabiły ponad 5000 osób.

w Japonii otwarto Wielki Most Seto, łączący wyspy Honsiu i Sikoku.

11 kwietnia – odbyła się 60. ceremonia wręczenia Oscarów.

13 kwietnia – Ciriaco De Mita został premierem Włoch.

14 kwietnia – w Genewie podpisano porozumienie dotyczące zakończenia konfliktu w Afganistanie przez Afganistan, Pakistan, USA i ZSRR.

16 kwietnia – podczas zamachu zorganizowanego przez izraelskie służby specjalne zginął jeden z przywódców OWP, Chalil al-Wazir, znany pod pseudonimem Abu Dżihad.

18 kwietnia – w Zatoce Perskiej marynarka USA przeprowadziła operację Operation Praying Mantis, atakując i niszcząc kilka irańskich okrętów i platform wiertniczych w odwecie za minowanie wód zatoki oraz ataki na tankowce.

20 kwietnia:

w Moskwie otwarto pierwsze w ZSRR boisko do baseballa.

porywacze samolotu kuwejckich linii lotniczych na lotnisku w Algierze uwolnili pozostałych zakładników.

22 kwietnia – doszło do pożaru i zatonięcia cypryjskiego tankowca Athenian Venture u wybrzeży kanadyjskiej Nowej Szkocji. Zginęło 24 polskich marynarzy oraz żony 5 z nich.

23 kwietnia – grecki kolarz Kanellos Kanellopoulos ustanowił rekord dystansu pokonanego mięśniolotem (115,11 km).

24 kwietnia – we Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której do II tury przeszli urzędujący prezydent François Mitterrand i Jacques Chirac.

25 kwietnia – Iwan Demianiuk został skazany przez sąd w Izraelu na karę śmierci za zbrodnie popełnione w obozie Treblinka. Wyrok został później uchylony przez izraelski Sąd Najwyższy.

28 kwietnia – katastrofa lotu Aloha Airlines 243: 1 osoba zginęła, a 65 zostało rannych w wyniku dekompresji po oderwaniu się fragmentu kadłuba Boeinga 737 nad Hawajami.

30 kwietnia:

otwarto wystawę World Expo ’88 w Brisbane.

w Dublinie odbył się 33. Konkurs Piosenki Eurowizji, w którym zwyciężył utwór Ne Partez Pas Sans Moi, reprezentujący Szwajcarię, wykonany przez Kanadyjkę Céline Dion.

Maj

1 maja – niemiecki pociąg ICE V ustanowił światowy rekord prędkości (406,9 km/h).

3 maja – po przebudowie ponownie otwarto dworzec kolejowy Tel Awiw Merkaz.

4 maja – w Henderson (Nevada) doszło do wybuchu w zakładach chemicznych, w wyniku którego zginęły 2 osoby, a 372 zostały ranne.

8 maja – François Mitterrand wygrał wybory prezydenckie we Francji. Przegrany premier Jacques Chirac podał rząd do dymisji.

9 maja – w Canberze królowa Elżbieta II otworzyła Parliament House, nową siedzibę australijskiego parlamentu.

10 maja – Michel Rocard został premierem Francji.

14 maja – prezydent Francji rozwiązał Zgromadzenie Narodowe i ogłosił nowe wybory.

15 maja – Armia Radziecka rozpoczęła proces wycofywania się z Afganistanu.

16 maja:

Algieria i Maroko wznowiły stosunki dyplomatyczne, zerwane w 1975 roku z powodu sporu o przyszłość Sahary Zachodniej.

papież Jan Paweł II kanonizował w Asunción trzech męczenników z Paragwaju.

20 maja – w Carnarvon w Australii Zachodniej doszło do katastrofy masowca Korean Star i wycieku 600 ton oleju napędowego ze zbiorników statku.

21 maja:

papież Jan Paweł II otworzył w Watykanie schronisko dla ubogich Donum Mariae.

KPZR zdymisjonowała szefów partii w Armenii i Azerbejdżanie w związku z krwawymi rozruchami na tle etnicznym.

22 maja – reprezentant NRD Ulf Timmermann ustanowił w Chanii na Krecie rekord świata w pchnięciu kulą (23,06 m), jako pierwszy przekraczając granicę 23 metrów.

24 maja – lecący z Belize Boeing 737 środkowoamerykańskich linii TACA Airlines, po awarii obu silników, wylądował awaryjnie na wale przeciwpowodziowym pod Nowym Orleanem. Nikt spośród 38 pasażerów i 7 członków załogi nie zginął.

28 maja – Senat Stanów Zjednoczonych, a w kilka godzin później prezydium Rady Najwyższej ZSRR ratyfikowały traktat INF dotyczący likwidacji rakiet krótkiego i średniego zasięgu.

29 maja – prezydent Ronald Reagan rozpoczął swoją pierwszą wizytę w ZSRR.

Czerwiec

4 czerwca – w wyniku eksplozji trzech wagonów z ładunkiem heksogenu w pociągu przejeżdżającym przez Arzamas w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji zginęło 91 osób, a około 1500 zostało rannych.

10 czerwca – w RFN rozpoczęły się VIII Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej.

11 czerwca – Galina Czistiakowa ustanowiła w Leningradzie rekord świata w skoku w dal (7,52 m).

14 czerwca – w Yellowstone wybuchł pożar Storm Creek, który trwał do listopada.

18 czerwca – turecki premier Turgut Özal został postrzelony podczas spotkania partyjnego w Ankarze.

19 czerwca – papież Jan Paweł II kanonizował 117 męczenników wietnamskich.

21 czerwca – premiera komedii kryminalnej Kto wrobił królika Rogera? w reżyserii Roberta Zemeckisa.

25 czerwca:

Europejska Wspólnota Gospodarcza i Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej zawarły porozumienie o nawiązaniu stosunków pomiędzy obiema organizacjami.

w finale rozgrywanych w RFN piłkarskich mistrzostw Europy Holandia pokonała ZSRR 2:0.

26 czerwca – katastrofa samolotu Airbus A320 linii Air France podczas pokazów lotniczych w Habsheim, w której zginęły trzy osoby.

27 czerwca – 56 osób zginęło, a 57 zostało rannych w katastrofie kolejowej w Paryżu.

30 czerwca – arcybiskup Marcel Lefebvre wyświęcił wbrew Stolicy Apostolskiej czterech biskupów, co skutkowało nałożeniem na niego ekskomuniki.

Lipiec

1 lipca – Grecja objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

3 lipca:

amerykański krążownik zestrzelił irański samolot pasażerski, w wyniku czego zginęło 290 osób.

otwarto Most Mehmeda Zdobywcy, drugą przeprawę mostową przez Bosfor.

6 lipca – eksplozja i pożar na platformie wiertniczej Piper Alpha na Morzu Północnym zakończyły się śmiercią 167 osób.

11 lipca – doszło do napadu terrorystycznego na grecki prom wycieczkowy City of Poros, w wyniku którego zginęło 9 osób (głównie zagranicznych turystów), a 98 zostało rannych.

12 lipca – wystrzelono radziecką sondę marsjańską Fobos 2.

15 lipca – miała miejsce premiera filmu Szklana pułapka.

16 lipca – w Indianapolis, Amerykanka Florence Griffith-Joyner ustanowiła nowy rekord świata w biegu na 100 m wynikiem 10,49 s (rekord niepobity od 21 lat).

22 lipca – w Meksyku, Brazylijczyk Robson da Silva ustanowił rekord Ameryki Południowej w biegu na 100 m wynikiem 10,00 s (rekord niepobity od 21 lat).

23 lipca – ZSRR rozpoczął niszczenie rakiet SS-20, zgodnie z Traktatem INF.

31 lipca – król Jordanii Husajn formalnie zrzekł się praw do Zachodniego Brzegu Jordanu na rzecz Palestyńczyków.

Sierpień

3 sierpnia – Niemiec Mathias Rust, który 28 maja 1987 roku wylądował awionetką na Placu Czerwonym, został przedterminowo zwolniony z radzieckiego więzienia.

7 sierpnia – zestrzelenie samolotu BAe-125 prezydenta Botswany Quetta Masirego przez angolskie myśliwce MiG-23; samolot lądował awaryjnie.

8 sierpnia:

Angola, Kuba i RPA zawarły rozejm w trakcie wojny w Angoli.

w Birmie wybuchło tzw. „Powstanie 8888”, brutalnie stłumione przez wojsko.

9 sierpnia – Wayne Gretzky, określany jako „najlepszy hokeista wszech czasów”, zszokował Kanadyjczyków przechodząc z drużyny Edmonton Oilers do Los Angeles Kings.

11 sierpnia – powstała Al-Ka’ida.

17 sierpnia:

w katastrofie lotniczej w okolicach Bahawalpur zginął prezydent Pakistanu Muhammad Zia ul-Haq, a wraz z nim ambasador Stanów Zjednoczonych oraz kilkudziesięciu wysokich rangą pakistańskich wojskowych.

w Zurychu, Amerykanin Butch Reynolds ustanowił rekord świata w biegu na 400 m wynikiem 43,29 s.

20 sierpnia:

oficjalnie wszedł w życie rozejm pomiędzy Irakiem a Iranem, kończąc wojnę iracko-irańską.

w amerykańskim Parku Narodowym Yellowstone spaliło się około 60 tys. ha lasów w ciągu jednego dnia (tzw. czarna sobota).

w zamachu bombowym dokonanym przez ugrupowanie Tymczasowa IRA na autobus przewożący brytyjskich żołnierzy w Irlandii Północnej zginęło 8 osób, a 28 zostało rannych.

w trzęsieniu ziemi o sile 6,6 stopnia w skali Richtera w Nepalu i Indiach zginęło około 1450 osób.

Bułgarka Jordanka Donkowa ustanowiła rekord świata w biegu płotkarskim na 100 m wynikiem 12,21 s (rekord niepobity od 21 lat).

23 sierpnia – w rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow w krajach bałtyckich odbyły się wielkie demonstracje, domagające się większej autonomii dla tych republik.

25 sierpnia – wielki pożar zniszczył część historycznej dzielnicy Lizbony – Chiado.

28 sierpnia – podczas pokazów lotniczych w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech Zachodnich doszło do katastrofy, w wyniku której zginęło 70 osób, a prawie 1000 zostało rannych.

Wrzesień

9 września – w katastrofie wietnamskiego Tu-134 w Bangkoku zginęło 76 osób.

10 września – Usama ibn Ladin założył w Afganistanie Al-Ka’idę.

15 września – beatyfikacja Sługi Bożego Józefa Gerarda przez Jana Pawła II.

17 września – w Seulu rozpoczęły się XXIV Igrzyska Olimpijskie.

18 września – w Birmie doszło do wojskowego zamachu stanu.

23 września – odbyła się premiera amerykańskiego filmu Goryle we mgle w reżyserii Michaela Apteda.

25 września – Michael Palin opuścił londyński Reform Club, by rozpocząć realizację serii dokumentalnej Around the World in 80 Days dla BBC.

26 września – podczas igrzysk olimpijskich w Seulu kanadyjski sprinter Ben Johnson został zdyskwalifikowany i pozbawiony złotego medalu za zwycięstwo w biegu na 100 m po pozytywnym wyniku testu antydopingowego.

27 września – birmańska polityk Aung San Suu Kyi założyła opozycyjną wobec rządów wojskowych Narodową Ligę na rzecz Demokracji.

28 września – judoka Waldemar Legień zdobył złoty medal olimpijski w Seulu.

29 września:

rozpoczęła się misja STS-26 wahadłowca Discovery, pierwsza po katastrofie Challengera.

w Seulu, Amerykanka Florence Griffith-Joyner ustanowiła rekord świata w biegu na 200 m wynikiem 21,34 s (rekord niepobity od 21 lat).

Październik

2 października:

kanonizacja Magdaleny z Canossy przez Jana Pawła II.

w Seulu zakończyły się XXIV Letnie Igrzyska Olimpijskie.

7 października – miało miejsce zakrycie Wenus przez Księżyc.

11 października – Jan Paweł II wygłosił przemówienie na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

16 października – San Marino zostało członkiem Rady Europy.

19 października:

24 osoby zginęły w katastrofie Bo

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!