1985 (utwór)

„1985” to utwór, który zdobył największą popularność dzięki pop-punkowemu zespołowi Bowling for Soup. W 2004 roku osiągnął 23. pozycję na liście Billboard Hot 100. Piosenka znalazła się na albumie A Hangover You Don’t Deserve oraz na amerykańskich składankach muzycznych: Now That’s What I Call Music! 17 (seria U.S.) i Barbie Hit Mix, Vol. 2. Oryginalnie „1985” została napisana i nagrana przez zespół SR-71, którego liderem był Mitch Allan.

Geneza

Według zespołu SR-71, Jaret Reddick, frontman Bowling for Soup i przyjaciel SR-71, usłyszał tę piosenkę z ich albumu Here We Go Again i zapytał o zgodę na nagranie covera. Jak twierdzi BFS, to jednak Allan zasugerował mu możliwość stworzenia wersji cover. Wersja BFS – z niewielkimi zmianami w tekście oryginału – zdobyła ogromną popularność i była często grana na amerykańskich stacjach radiowych, osiągając szczyty list przebojów.

Odniesienia do kultury lat 80.

Wersja piosenki od BFS różni się od oryginalnej wersji SR-71, w tym także w odniesieniach do lat 80. Niektóre z nich zostały usunięte, inne zastąpione nowymi, a niektóre dodane w miejsce powtórzonych linii w oryginale.

Szczegółowe odniesienia:

  • Whitesnake i teledysk do „Here I Go Again” z 1987 roku, w którym wystąpiła Tawny Kitaen tańcząca na samochodach.
  • Zdanie „Never knew George was gay, hoped they’d hook up one day” (tylko wersja SR-71) nawiązuje do George’a Michaela, byłego członka Wham!, który ujawnił swoją orientację kilka lat później.
  • Pytanie, dlaczego Sammy Hagar śpiewa w zespole Van Halen (tylko wersja Bowling for Soup).
  • Czas, gdy sitcomy i teleturnieje były na szczycie popularności, a reality show nie istniały.
  • Czas, kiedy MTV emitowało tylko teledyski, a nie głównie programy rozrywkowe, jak ma to miejsce obecnie.
  • Ozzy Osbourne, zanim stał się aktorem (tylko wersja Bowling for Soup).
  • Czasy, gdy Madonna i U2 dominowali na scenie muzycznej, długo przed tym, jak muzyka grunge zyskała popularność dzięki Nirvanie w latach 90.
  • Wspomnienie o Duran Duran, Bruce Springsteenie i Blondie.
  • Odniesienia do filmów The Breakfast Club, Pretty in Pink, St. Elmo’s Fire (tylko wersja Bowling for Soup) oraz Fast Times At Ridgemont High (tylko wersja SR-71).
  • Zdanie „She rocked out to Wham!, not a big Limp Bizkit fan” odnosi się do popularności Wham! długo przed Limp Bizkit, który rozpoczął działalność w nurcie Nu Metal w 1995 roku.

Listy przebojów

Parodie

Matt Hodgson, znany jako „That One Guy”, stworzył parodię pt. „1955”, inspirowaną filmem Powrót do przyszłości. Utwór stał się hitem w radiowym programie Dr. Demento.

Psycho Pat Schaefer, także w programie Dr. Demento, nagrał parodię pt. „1955”, koncentrującą się na babci i jej wyimaginowanym życiu w roku 1955.

Johnny Crass wyprodukował kolejną parodię, „Being a Jedi”, opartą na Star Wars. Ta wersja dotyczyła fabuły Zemsty Sithów i porównania prequeli (części I-III) do klasycznej trylogii (części IV-VI).

Zespół The Bob Ricci sparodiował tę piosenkę jako „Beach Boy Soup”, wykorzystując melodykę utworu „Kokomo” grupy The Beach Boys.

Zespół ApologetiX, wykonujący rock chrześcijański i parodiujący inne utwory, stworzył parodię „1985” zatytułowaną „None Too Ladylike”, która znalazła się na ich albumie Wordplay z 2006 roku.

Dino-Mike napisał piosenkę pod tytułem Another „1985” Parody, nawiązując do licznych parodii oryginalnej piosenki.

Covery

Richard Thompson wykonał cover utworu Bowling For Soup, który znalazł się na jego albumie koncertowym 1000 Years of Popular Music.

Inne utwory

Zespół Gym Class Heroes ma piosenkę zatytułowaną „Eighty-Five”, którą wydali na albumie …For the Kids w 2001 roku. Utwór ten wciąż jest grany na ich koncertach.

W latach 70. Paul McCartney nagrał piosenkę o nazwie „Nineteen Hundred and Eighty-Five”.

„1985” to również tytuł utworu zespołu Manic Street Preachers z albumu Lifeblood, wydanego w 2004 roku.

Kolejną piosenkę o tej samej nazwie stworzył zespół Roper, która znajduje się na ich albumie Brace Yourself for the Mediocre.

Zespół The French Kicks nagrał utwór zatytułowany „1985”, który znalazł się na ich albumie One Time Bells.

Japońska punkrockowa grupa The Blue Hearts napisała i wykonała utwór „1985”, w którym rok jest wymawiany po angielsku („nineteen eighty five”), zamiast w języku japońskim.

W 2004 roku Patrik Isaksson nagrał piosenkę w języku szwedzkim pt. „1985”, która zdobyła miejsce na szwedzkiej liście przebojów Svensktoppen.

Linki zewnętrzne

Okładka

Strona Bowling for Soup

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!