1974 w polityce

Wydarzenia polityczne w 1974 roku.

Styczeń

4 stycznia – prezydent Wietnamu Południowego, Nguyễn Văn Thiệu, w swoim wystąpieniu radiowym ogłosił, że wojska Wietkongu ponownie zaatakowały Wietnam Południowy. Prezydent zaapelował do narodu o zjednoczenie sił w walce z Wietkongiem.

Luty

7 lutego – w wyniku chaosu w rządzie, spowodowanego kryzysem naftowym, królowa Elżbieta II podjęła decyzję o rozwiązaniu brytyjskiego parlamentu.

13 lutego – Aleksandr Sołżenicyn został wydalony z Związku Radzieckiego.

Marzec

28 marca – Nicolae Ceaușescu objął urząd prezydenta Rumunii.

Kwiecień

25 kwietnia – w Portugalii miała miejsce rewolucja goździków, która była bezkrwawym zamachem stanu zrealizowanym przez grupę wojskowych z Ruchu Sił Zbrojnych, dowodzoną przez Antónia de Spínolę. W wyniku tego wydarzenia od władzy odsunięto Marcela Caetana, a nową władzę przejął Komitet Ocalenia Narodowego, z Spínolą na czołowej pozycji.

Lipiec

3 lipca – prezydent Richard Nixon oraz Leonid Breżniew podpisali w Moskwie porozumienie dotyczące ograniczenia mocy ładunków używanych do podziemnych prób jądrowych, a także deklarację o kontynuacji prac nad nowym układem rozbrojeniowym.

Sierpień

9 sierpnia – Richard Nixon zrezygnował z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych w związku z aferą Watergate.

Wrzesień

8 września – Gerald Ford przyznał Richardowi Nixonowi „amestię” za wszelkie możliwe przewinienia związane z jego kadencją.

12 września – w wyniku zamachu stanu zorganizowanego przez Komitet Koordynacyjny Sił Zbrojnych (Derg), cesarz Etiopii Hajle Syllasje I stracił władzę.

Grudzień

10 grudnia – Eisaku Satō oraz Seán MacBride zostali laureatami Pokojowej Nagrody Nobla.

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!