1956 Wolność i miłość

1956 Wolność i miłość

(węg. Szabadság, szerelem) – to węgierski film z 2006 roku w reżyserii Krisztiny Goda. Produkcja ta ukazuje wydarzenia związane z powstaniem węgierskim z 1956 roku oraz krótko po jego zakończeniu odbywający się mecz piłki wodnej pomiędzy ZSRR a Węgrami, który miał miejsce podczas igrzysk olimpijskich w Melbourne. Mecz ten jest znany pod nazwą „krew w wodzie”. Choć film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, postacie w nim występujące są fikcyjne.

Premiera filmu miała miejsce w 50. rocznicę powstania.

To pierwszy węgierski film, który został zaprezentowany w Białym Domu.

Historia powstania filmu

Inicjatorem powstania filmu był amerykański producent, mający węgierskie korzenie, Andrew Vajna. Opuścił on Węgry jako dziecko po upadku powstania. Od zawsze pragnął stworzyć film o wydarzeniach, które zmusiły jego rodzinę do emigracji i na zawsze odmieniły jego życie, lecz nie mógł znaleźć odpowiedniej historii. Inspirację znalazł dopiero w filmie Cud w Lake Placid, który uświadomił mu, jak wielki potencjał tkwi w przedstawieniu wydarzenia sportowego jako centralnego punktu fabuły.

Vajna zaprosił do współpracy scenarzystę Joego Eszterhasa, który zaproponował wprowadzenie wątku romansowego, mającego połączyć różne motywy i uczynić narrację bardziej osobistą.

Mimo że Vajna miał doświadczenie w Hollywood, od samego początku dążył do tego, aby film miał węgierski charakter, z węgierską obsadą oraz reżyserem. Po długich poszukiwaniach odpowiedniej osoby, zdecydował się na reżyserię Krisztiny Goda, której debiut Tylko seks i nic więcej zrobił na nim duże wrażenie.

Aktorzy intensywnie przygotowywali się do swojej roli, zdobywając wiedzę o powstaniu z opowieści bliskich, którzy je pamiętali, oraz z literatury historycznej.

Realistyczne odwzorowanie wydarzeń sportowych stanowiło pewne wyzwanie. Timor Benedek, odpowiedzialny za przygotowanie aktorów, przeprowadził szereg rozmów z zawodnikami węgierskiej reprezentacji z lat 50. W tamtych czasach w meczach piłki wodnej używano innego sprzętu. Na przykład, piłki były skórzane, a podczas gry nasiąkały wodą, co sprawiało, że stawały się coraz cięższe i trudniejsze w obsłudze. W filmie użyto specjalnie wykonanych piłek, które miały wyglądać jak skórzane, ale były znacznie łatwiejsze w użyciu. W niektóre role podczas meczu wcielili się również przedstawiciele węgierskiej reprezentacji piłki ręcznej. Kręcenie filmu wymagało od nich oraz od aktorów spędzania w wodzie około 10 godzin dziennie.

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!