1947

Wydarzenia w Polsce

1 stycznia:

  • Piekary Śląskie oraz Świętochłowice otrzymały prawa miejskie.
  • Szopienice, w tym osiedla Dąbrówka Mała, Janów i Giszowiec, uzyskały prawa miejskie.

4 stycznia – w Warszawie rozpoczął się proces dowódców WiN, w tym Franciszka Niepokólczyckiego.

8 stycznia:

  • W warszawskim kinie Palladium miała miejsce premiera filmu Zakazane piosenki w reżyserii Leonarda Buczkowskiego, pierwszego fabularnego filmu nakręconego w Polsce po wojnie.
  • Przed Sądem Okręgowym w Gdańsku rozpoczął się drugi proces załogi Stutthofu.

11 stycznia – do Polski przybyli małżonkowie Irène Joliot-Curie i Frederic Joliot-Curie.

17 stycznia:

  • Rozwiązano Krajową Radę Narodową.
  • Założono klub piłkarski MKS Myszków.

19 stycznia – odbyły się sfałszowane przez ówczesne władze wybory do Sejmu Ustawodawczego.

31 stycznia – przed Sądem Okręgowym w Gdańsku zakończył się drugi proces załogi Stutthofu. Dziesięć osób skazano na karę śmierci, zaś czternaście na pozbawienie wolności od trzech lat do dożywotniego pozbawienia wolności.

1 lutego – utworzono Politechnikę Szczecińską.

3 lutego – zapadł wyrok w procesie dziesięciu przywódców I Zarządu Głównego WiN; wśród skazanych znalazł się między innymi Marian Gołębiewski – kara śmierci, Jan Rzepecki, Antoni Sanojca i Emilia Malessa (osiem z dziesięciu oskarżonych było odznaczonych orderem Virtuti Militari).

4 lutego – rozpoczęła się pierwsza sesja obrad Sejmu Ustawodawczego (1947–1952). Marszałkiem Sejmu został Władysław Kowalski, a prezydentem Bolesław Bierut.

5 lutego:

  • Sejm wybrał na prezydenta RP Bolesława Bieruta.
  • Zakończono działalność Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej.
  • Ogłoszono amnestię.

6 lutego – Sejm Ustawodawczy powołał Józefa Cyrankiewicza na urząd premiera.

15 lutego – ppłk Stanisław Kasznica, ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych, został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

17 lutego – w Krakowie wznowiła działalność Polska Akademia Umiejętności.

19 lutego – Sejm Ustawodawczy uchwalił Małą Konstytucję.

21 lutego – dowódca oddziału antykomunistycznej partyzantki Józef Kuraś (ps. „Ogień”), po otoczeniu przez grupę operacyjną KBW w Ostrowsku koło Nowego Targu i nieudanych próbach wydostania się z okrążenia, usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z wiejskich chałup. Zmarł tuż po północy 22 lutego w szpitalu w Nowym Targu.

22 lutego – ogłoszono amnestię, na mocy której zwolniono ponad 26 tys. więźniów; ujawniło się wówczas około 30 tys. żołnierzy podziemia (którzy wkrótce ponownie trafili do więzień).

24 lutego – przed Najwyższym Trybunałem Narodowym zakończył się proces członków okupacyjnych władz Warszawy.

26 lutego – stanowisko dowódcy Marynarki Wojennej objął kontradm. Włodzimierz Steyer.

3 marca – Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie ogłosił wyroki w procesie byłych wysokich przedstawicieli hitlerowskich władz stolicy. Ludwig Fischer, Max Daume i Josef Meisinger skazani zostali na karę śmierci, a Ludwig Leist na 8 lat pozbawienia wolności.

10 marca – Polska i Czechosłowacja podpisały układ o przyjaźni.

11 marca – przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie rozpoczął się proces komendanta obozu Auschwitz-Birkenau, Rudolfa Hoessa.

14 marca – zmieniono nazwę miasta i gminy Rychwałd na Bogatynia.

15 marca – Brańsk na Podlasiu został opanowany przez partyzantów 6. Brygady Wileńskiej AK.

23 marca – oblatano LWD Żak.

28 marca – w zasadzce oddziału UPA pod Baligrodem zginął wiceminister obrony narodowej, gen. Karol Świerczewski. Jego śmierć była jedną z przyczyn rozpoczęcia akcji „Wisła”, wymierzonej przeciwko ludności i partyzantom ukraińskim.

1 kwietnia:

  • W zasadzce UPA koło Łubnego w Bieszczadach zginęło 29 żołnierzy WOP.
  • Pochowano gen. Karola Świerczewskiego.

2 kwietnia – Rudolf Höß, komendant niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w latach 1940–1943, został skazany przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie na karę śmierci.

13 kwietnia – Polska Partia Robotnicza rozpoczęła akcję nazywaną „bitwą o handel”, która zakładała silny rozwój handlu państwowego, reorganizację spółdzielczości, ograniczenie handlu prywatnego oraz kontrolę cen, co doprowadziło do trudności w zaopatrzeniu ludności w towary.

16 kwietnia – na terenie byłego obozu Auschwitz-Birkenau został powieszony jego komendant Rudolf Höß.

17 kwietnia – powstał klub sportowy Zatoka z siedzibą w Braniewie na Warmii.

25 kwietnia – została utworzona Robotnicza Spółdzielnia Wydawnicza „Prasa”.

27 kwietnia:

  • W Poznaniu rozpoczęły się pierwsze powojenne targi międzynarodowe.
  • Zakończono prace związane z wytyczaniem w terenie wschodniej granicy polsko-radzieckiej.

28 kwietnia – na polecenie komunistycznych władz, Wojsko Polskie, wspierane przez MO, ORMO, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, KBW i WOP, rozpoczęły przymusowe przesiedlenie ludności ukraińskiej z ziem południowo-wschodniej Polski na „Ziemie Odzyskane” (Akcja „Wisła”).

30 kwietnia:

  • Wyprodukowano pierwszy po II wojnie światowej polski traktor typu Ursus.
  • MS Batory przybył do Gdyni po raz pierwszy od zakończenia wojny.

8 maja – Witold Pilecki został aresztowany przez Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

27 maja – na dworcu w Lesznie doszło do strzelaniny między żołnierzami polskimi i radzieckimi, w wyniku której zginęło trzech Rosjan.

2 czerwca:

  • W ramach „bitwy o handel” Sejm przyjął ustawy dotyczące zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym, obywatelskich komisji podatkowych oraz lustratorów społecznych, a także o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i budowlanych.
  • Oblatano pierwszy powojenny szybowiec IS-1 Sęp.

2 lipca – Sejm uchwalił ustawy dotyczące powołania Rady Ochrony Pomników Męczeństwa oraz utworzenia Państwowego Muzeum na Majdanku i Państwowego Muzeum Oświęcim-Brzezinka. Sejm podjął uchwałę, na mocy której tereny obozów: Auschwitz-Birkenau, Majdanek, Stutthof i Łambinowice zostały uznane za pomniki męczeństwa narodu polskiego i innych narodów.

3 lipca:

  • Sejm przyjął ustawę o odbudowie Warszawy.
  • Potajemnie przybyły z emigracji działacz narodowy Adam Doboszyński został aresztowany, torturowany, skazany na śmierć i stracony (29 lipca 1947).

4 lipca – do kraju powrócił niszczyciel ORP Błyskawica.

9 lipca – Polska, pod naciskiem Związku Radzieckiego, odrzuciła zaproszenie na konferencję w sprawie planu Marshalla. Rząd polski wystosował notę protestacyjną do rządów Wielkiej Brytanii i Francji przeciwko uprzywilejowaniu Niemiec w tym planie.

12 lipca – drogą lotniczą z Londynu sprowadzono część zasobów Funduszu Obrony Narodowej (350 kg złota i 2,5 mln USD) oraz trumnę z ciałem zmarłego tam 9 lipca gen. Lucjana Żeligowskiego.

27 lipca – Wincenty Pstrowski ogłosił list otwarty do górników, wzywając do „współzawodnictwa pracy i przekraczania norm”.

10 sierpnia – w Krakowie rozpoczął się proces kierownictwa PSL oraz członków organizacji Wolność i Niezawisłość (WiN).

22 sierpnia – ukazał się pierwszy numer dziennika Głos Szczeciński.

10 września – Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie wydał wyrok w sprawie przywódców PSL (Stanisław Mierzwa, Karol Buczek) i WiN (ppłk Franciszek Niepokólczycki). Sądzono 17 osób, zapadło 8 wyroków śmierci, ostatecznie zamordowano 3 byłych legionistów: Alojzy Kaczmarczyk, Józef Ostafin i Walerian Tumanowicz, wszyscy odznaczeni Virtuti Militari.

22 września – w Szklarskiej Porębie rozpoczęła się konferencja 9 partii komunistycznych. Utworzono Biuro Informacyjne Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominform).

26 września – znacjonalizowano hotel Bristol.

27 września – na naradzie partii komunistycznych i robotniczych w Szklarskiej Porębie utworzono Kominform.

6 października – Henryk Dobrowolski został prezydentem Krakowa.

20 października:

  • Polska reprezentacja piłki nożnej poniosła klęskę 1:7 w wyjazdowym spotkaniu z Jugosławią.
  • Do stolicy przybyło 28 francuskich autobusów marki „Chausson”.

21 października – przywódca PSL, Stanisław Mikołajczyk, unikając aresztowania, przedostał się do Europy Zachodniej (wywieziony w kryjówce na skrzyni samochodu ciężarowego Ambasady Brytyjskiej z Warszawy do Gdyni).

22 października – została utworzona Akademia Sztabu Generalnego, której nadano imię gen. Karola Świerczewskiego.

24 października – powstał Teatr Nowy w Warszawie.

6 listopada – w Radlinie w wyniku wybuchu metanu w KWK Marcel zginęło 5 górników.

10 listopada – zainaugurowała działalność Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego.

11 listopada – 4 kolejarzy zginęło w wyniku zaczadzenia w tunelu pod Małym Wołowcem.

15 listopada – mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora, działający na Lubelszczyźnie, został aresztowany i zamordowany na mocy wyroku sądowego.

21 listopada – reaktywowano Białowieski Park Narodowy.

24 listopada – w Krakowie rozpoczął się pierwszy proces oświęcimski.

16 grudnia – przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Krakowie zakończył się pierwszy proces oświęcimski. 23 członków załogi KL Auschwitz-Birkenau skazano na karę śmierci (u dwóch oskarżonych zamieniono ją następnie na dożywotnie pozbawienie wolności), 16 na karę pozbawienia wolności od 3 lat do dożywotniego pozbawienia wolności, a jednego oskarżonego uniewinniono.

30 grudnia – w Łodzi powstało Studio Małych Form Filmowych „Semafor”.

Powstały kluby piłkarskie: Wisła Płock (początkowo jako Elektryczność Płock), Chemik Kędzierzyn-Koźle, Śląsk Wrocław, Górnik Polkowice, Stilon Gorzów, Wigry Suwałki.

Wydarzenia na świecie

1 stycznia – połączenie brytyjskiej i amerykańskiej strefy okupacyjnej w Niemczech w jeden obszar gospodarczy – Bizonię.

4 stycznia – ukazało się pierwsze wydanie niemieckiego tygodnika „Der Spiegel”.

9 stycznia – w ramach denazyfikacji Amerykanie zburzyli Ehrentempel (Świątynię Honoru), zespół dwóch budowli z 1935 roku w Monachium, gdzie pochowano szesnastu członków NSDAP, którzy zginęli podczas puczu monachijskiego w 1923 roku.

10 stycznia:

  • ONZ przejęła kontrolę nad wolnym miastem Triest.
  • Grecki parowiec „Himara” wpadł na minę morską na południe od Aten; zginęło 392 spośród 637 osób na pokładzie.

11 stycznia:

  • Generał Grigorij Kulik został aresztowany w ZSRR.
  • Powstała Włoska Partia Socjaldemokratyczna (PSDI).
  • Oblatano amerykański myśliwiec McDonnell F2H Banshee.

16 stycznia – Vincent Auriol został prezydentem Francji.

22 stycznia – Paul Ramadier został premierem Francji.

26 stycznia – w katastrofie samolotu DC-3 linii KLM na lotnisku w Kopenhadze zginęły 22 osoby, w tym szwedzki książę Gustaw Adolf i amerykańska śpiewaczka operowa Grace Moore.

27 stycznia – premierzy Clement Attlee i Aung San podpisali w Londynie układ, na mocy którego Birma miała uzyskać niepodległość w ciągu następnego roku.

2 lutego – papież Pius XII ogłosił konstytucję apostolską Provida Mater Ecclesia, ustanawiającą instytuty świeckie.

3 lutego – w Snag (Jukon, Kanada) zanotowano −63 °C, co stanowi najniższą temperaturę w Ameryce Północnej.

6 lutego – w Canberze Australia, Francja, Holandia, Nowa Zelandia, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podpisały porozumienie o utworzeniu Komisji Południowego Pacyfiku.

8 lutego – w Berlinie spłonęło ponad 100 uczestników balu maskowego.

10 lutego – w Paryżu podpisano traktaty pokojowe z sojusznikami III Rzeszy. Utworzono Wolne Terytorium Triestu.

12 lutego – na rosyjskim dalekim wschodzie spadł meteoryt żelazny Sikhote-Alin.

17 lutego:

  • Rozgłośnia Głos Ameryki rozpoczęła nadawanie audycji do ZSRR.
  • W Nowym Jorku założono Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników (IBA).

20 lutego – wystrzelona przez Amerykanów rakieta V2 po raz pierwszy w historii wyniosła w przestrzeń kosmiczną (na wysokość 109 km) zwierzęta (muszki owocowe).

21 lutego – w Nowym Jorku zaprezentowano aparat do fotografii błyskawicznej Polaroid.

23 lutego – powstała Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO).

25 lutego:

  • Uchwałą Sojuszniczej Rady Kontroli Niemiec ogłoszono likwidację państwa pruskiego.
  • Najbardziej tragiczna katastrofa w historii kolei japońskich, w której zginęło 184 pasażerów.

28 lutego – incydent 28 lutego: w Tajpej wojsko otworzyło ogień do demonstrantów domagających się demokratyzacji życia publicznego.

1 marca – zainaugurowano działalność Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

3 marca – grecki rząd zwrócił się do USA o pomoc w walce z komunistyczną partyzantką.

4 marca – podpisano francusko-brytyjski traktat z Dunkierki.

5 marca – w Norymberdze rozpoczął się proces prawników nazistowskiego wymiaru sprawiedliwości.

6 marca:

  • Zakończył się proces załogi Dachau (US vs. Willi Fischer i inni).
  • Zwodowano krążownik ciężki USS Newport News, pierwszy okręt wojenny wyposażony w urządzenia klimatyzacyjne (stocznia Newport News).

7 marca:

  • W Paragwaju wybuchła wojna domowa.
  • Założono kolumbijski klub piłkarski Atlético Nacional.

12 marca – prezydent USA Harry Truman wezwał Kongres do przyznania natychmiastowej pomocy wojskowej i gospodarczej Grecji i Turcji w celu odparcia komunizmu, formułując tym samym nową wytyczną amerykańskiej polityki zagranicznej (tzw. Doktryna Trumana).

13 marca – odbyła się 19. ceremonia wręczenia Oscarów.

14 marca – podpisano Unię Celną Beneluksu.

16 marca – dokonano oblotu amerykańskiego samolotu pasażerskiego Convair CV-240.

17 marca – dokonano oblotu amerykańskiego bombowca B-45 Tornado.

20 marca – Paul-Henri Spaak został premierem Belgii.

25 marca – eksplozja w kopalni węgla w amerykańskim miasteczku Centralia (Illinois), w wyniku której zginęło 111 górników.

29 marca – na Madagaskarze wybuchło powstanie antyfrancuskie.

30 marca – po tajnym procesie został stracony przywódca Kurdów irańskich Qazi Muhammad oraz wszyscy członkowie zlikwidowanej Republiki Mahabadzkiej.

1 kwietnia:

  • Paweł I został królem Grecji.
  • W austriackim Gmünd założono niemieckie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Porsche.

2 kwietnia – rząd brytyjski oficjalnie przekazał sprawę konfliktu w Mandacie Palestyny do ONZ.

7 kwietnia – w Damaszku założono panarabską Partię Socjalistycznego Odrodzenia Arabskiego, znaną jako „Partia Baas”.

9 kwietnia – założono Universidad del Bío-Bío w chilijskim Concepción.

10 kwietnia – w Oksfordzie rozpoczął się kongres założycielski Międzynarodówki Liberalnej.

16 kwietnia:

  • Amerykański przemysłowiec i polityk Bernard Baruch po raz pierwszy użył terminu „zimna wojna”.
  • W porcie w Texas City wskutek wybuchu 2300 ton saletry amonowej w ładowniach francuskiego statku SS „Grandcamp” zginęło 581 osób, a tysiące odniosły obrażenia.

17 kwietnia – brytyjski statek pasażerski SS „Sir Harvey Adamson” z 269 osobami na pokładzie zatonął podczas rejsu z Rangunu do Mergui w Birmie.

18 kwietnia:

  • Okupacyjne wojska brytyjskie podjęły nieudaną próbę wysadzenia w powietrze wyspy Helgoland.
  • W Bratysławie został stracony za zbrodnie wojenne ks. Jozef Tiso, przywódca Słowacji w latach 1939–1945.
  • Została założona Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB).

20 kwietnia – Fryderyk IX został królem Danii.

28 kwietnia:

  • W Nowym Jorku odbyło się pierwsze nadzwyczajne posiedzenie ONZ.
  • Norweski podróżnik Thor Heyerdahl rozpoczął wyprawę na tratwie „Kon-Tiki” z Peru przez Ocean Spokojny, mającą na celu udowodnienie hipotezy, że ludzie przybyli na wyspy Polinezji z Ameryki Południowej.

1 maja – w Portella della Ginestra na włoskiej wyspie Sycylia Ochotnicza Armia Niepodległej Sycylii (EVIS) dokonała masakry, w wyniku której zginęło 11 osób, a 56 zostało rannych.

2 maja – zlikwidowano Cesarstwo Wielkiej Japonii.

3 maja – w Japonii zaczęła obowiązywać nowa konstytucja, tzw. pokojowa.

11 maja – na torze wyścigowym we włoskiej Piacenzy zadebiutowało Ferrari 125 S.

13 maja – utworzono Specjalny Komitet Narodów Zjednoczonych ds. Palestyny (UNSCOP).

16 maja – założono mołdawski klub piłkarski Zimbru Kiszyniów (pod nazwą Dinamo).

19 maja:

  • Dokonano oblotu bombowca Tu-4.
  • W Stambule otwarto stadion BJK İnönü Stadı, na którym mecze rozgrywa Beşiktaş JK.

22 maja – zimna wojna: prezydent USA Harry Truman podpisał ustawę wprowadzającą doktrynę Trumana, przyznającą 400 milionów dolarów pomocy militarnej i ekonomicznej Turcji i Grecji.

29 maja – samolot Douglas DC-4 należący do United Airlines rozbił się podczas startu do lotu z Nowego Jorku do Cleveland; zginęły 42 osoby.

30 maja – 53 osoby zginęły w katastrofie samolotu Douglas C-54 Skymaster, który odbywał lot z Newark do Miami.

3 czerwca – wicekról Indii Lord Mountbatten ogłosił plan podziału Indii poprzez utworzenie Pakistanu z prowincji z większością muzułmańską.

5 czerwca – George Marshall, amerykański sekretarz stanu, przedstawił plan pomocy gospodarczej dla Europy, tzw. Plan Marshalla.

7 czerwca – założono chilijski klub piłkarski CD Huachipato.

10 czerwca – szwedzkie przedsiębiorstwo motoryzacyjne Saab zaprezentowało swój pierwszy model samochodu osobowego Saab 92.

13 czerwca – 50 osób zginęło w katastrofie samolotu Douglas DC-4 pod Waszyngtonem.

17 czerwca – prezydent USA, Harry Truman, przedstawił w przemówieniu w Princeton zasady doktryny powstrzymywania (doktryna Trumana).

25 czerwca – dokonano oblotu bombowca Boeing B-50 Superfortress.

29 czerwca – w miejscowości Målilla zanotowano rekordowo wysoką temperaturę (+38 °C) w historii Szwecji (ex aequo z Ultuną w 1933 roku).

2 lipca – w miejscowości Roswell, w stanie Nowy Meksyk (Stany Zjednoczone), rzekomo rozbił się niezidentyfikowany obiekt latający (UFO).

4 lipca – generał Kazimierz Tumidajski (ps. „Marcin”), komendant Okręgu Lubelskiego Armii Krajowej, został zamordowany podczas przymusowego dokarmiania w obozie internowanych w Diagiliewie, Riazanska Oblast, ZSRR.

8 lipca – „incydent w Roswell”: USAAF poinformowały o odnalezieniu szczątków niezidentyfikowanego obiektu latającego.

10 lipca – w Zagrzebiu powstała wytwórnia płytowa „Jugoton”.

13 lipca – w Uściu nad Łabą doszło do największej w historii Czech katastrofy tramwajowej – zginęło 30 osób, a 76 zostało rannych.

18 lipca:

  • Król Wielkiej Brytanii Jerzy VI podpisał ustawę o niepodległości Indii.
  • Powiernicze Wyspy Pacyfiku przeszły pod powiernictwo USA.

19 lipca – w zamachu zginął premier Birmy generał Aung San, ojciec noblistki Aung San Suu Kyi.

26 lipca – decyzją prezydenta Harry’ego Trumana utworzono Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) oraz Radę Bezpieczeństwa Narodowego (NCS).

1 sierpnia – inauguracja działalności Bundesbanku – banku centralnego NRF.

2 sierpnia – należący do British South American Airways samolot Avro Lancastrian z 5 członkami załogi i 6 pasażerami rozbił się na wulkanie Tupungato na granicy chilijsko-argentyńskiej, gdzie został zasypany przez lawinę i opady śniegu. Jego wrak odnaleziono w 2000 roku na zmniejszającym się lodowcu.

7 sierpnia – zakończyła się wyprawa Thora Heyerdahla na tratwie Kon-Tiki.

8 sierpnia – przyjęto flagę Pakistanu.

12 sierpnia – rozpoczęła się seryjna produkcja samochodu Renault 4CV.

14 sierpnia – Indyjski Kongres Narodowy wyraził zgodę na podział Indii i utworzenie odrębnego państwa islamskiego, które nazwano Pakistanem.

15 sierpnia – rozpad imperium brytyjskiego: po podziale Indii Brytyjskich proklamowano niepodległość Indii.

20 sierpnia – zakończył się proces norymberski lekarzy oskarżonych o ludobójstwo.

28 sierpnia – w wyniku obrażeń odniesionych podczas walki z bykiem z hodowli Miura zmarł hiszpański matador Manolete, uznawany za największego toreadora wszech czasów.

18 września – „zimna wojna”: w USA weszła w życie ustawa powołująca Centralną Agencję Wywiadowczą i Radę Bezpieczeństwa Narodowego.

30 września – Jemen oraz Pakistan zostały członkami ONZ.

1 października – apel prezydenta Trumana, aby Amerykanie zrezygnowali z jedzenia mięsa przez kilka dni w tygodniu, aby zaoszczędzone środki przekazać głodującym mieszkańcom Europy.

3 października – w więzieniu Landsberg pod Monachium powieszono 10 nazistowskich zbrodniarzy skazanych na śmierć w procesie załogi obozu koncentracyjnego Flossenbürg.

14 października:

  • Amerykański pilot Chuck Yeager jako pierwszy przekroczył barierę dźwięku podczas lotu eksperymentalnym samolotem Bell X-1.
  • W Paryżu strajki przeciwko drożyźnie i redukcji przydziałów żywności.

20 października – przyjęto flagę ONZ.

22 października – początek indyjsko-pakistańskiej wojny o Kaszmir.

24 października – Douglas DC-6 lecący z Los Angeles do Chicago rozbił się niedaleko lotniska w Bryce Canyon w stanie Utah, w wyniku czego zginęły 52 osoby.

26 października – maharadża Hari Singh podpisał akt wstąpienia Kaszmiru do Indii.

30 października – w Genewie podpisano Układ w Sprawie Taryf Celnych i Handlu GATT.

2 listopada – odbył się jedyny lot amerykańskiej łodzi latającej Świerkowa Gęś, największego samolotu o konstrukcji drewnianej.

11 listopada – premiera filmu Dżentelmeńska umowa.

20 listopada – księżniczka Elżbieta, następczyni tronu Zjednoczonego Królestwa, poślubiła greckiego księcia Filipa.

24 listopada – Robert Schuman został premierem Francji.

25 listopada:

  • Nowa Zelandia ratyfikowała Statut Westminsterski.
  • Opublikowano pierwszą wersję tzw. czarnej listy Hollywood.

29 listopada – Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181: na wniosek ONZ Palestyna została podzielona na część żydowską i arabską, które przekształciły się następnie w Izrael i arabską Palestynę.

30 listopada – wybuchła wojna domowa w Palestynie.

3 grudnia – na Broadwayu miała miejsce premiera sztuki Tramwaj zwany pożądaniem autorstwa Tennessee Williamsa.

4 grudnia – w Norymberdze zakończył się proces prawników z czasów III Rzeszy.

6 grudnia – utworzono Park Narodowy Everglades na Florydzie.

9 grudnia – wojna o niepodległość Indonezji: holenderscy żołnierze dokonali masakry 431 mieszkańców wsi Rawagede w prowincji Jawa Zachodnia.

12 grudnia – wojna domowa w Palestynie: żydowska organizacja terrorystyczna Irgun przeprowadziła zamachy bombowe na autobusy w Hajfie i Ramli, w wyniku czego zginęło 27 osób, a 30 zostało rannych.

14 grudnia – w Madrycie otwarto Stadion Santiago Bernabéu.

16 grudnia – Amerykanie John Bardeen i Walter Houser Brattain z Bell Labs skonstruowali pierwszy działający typ tranzystora (tzw. tranzystor ostrzowy).

17 grudnia – dokonano oblotu bombowca Boeing B-47 Stratojet.

22 grudnia – uchwalono Konstytucję Włoch.

23 grudnia – zakład doświadczalny Bell Labs przedsiębiorstwa AT&T zaprezentował pierwszy tranzystor, wynaleziony przez Johna Bardeena, Waltera Housera Brattaina i Will iama Shockleya; cała trójka została w 1956 roku uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki.

25 grudnia – zaczęła obowiązywać nowa konstytucja w Chinach.

27 grudnia – Włochy uchwaliły konstytucję republikańską.

29 grudnia – wojna domowa w Palestynie: w zamachu przeprowadzonym przez żydowską organizację Irgun na kawiarnię przy Bramie Damasceńskiej w Jerozolimie zginęło 15 osób.

30 grudnia:

  • Abdykował król Rumunii Michał I.
  • Dokonano oblotu myśliwca MiG-15.
  • W Hajfie terroryści z żydowskiej organizacji Irgun Cewai Leumi rzucili dwie bomby w tłum Arabów stojących przed rafinerią, zabijając 6 osób i raniąc 42. W odwecie zginęło 39 żydows

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!