1945. Wojna i pokój
Książka Magdaleny Grzebałkowskiej, zatytułowana 1945. Wojna i pokój, została wydana w 2015 roku w Warszawie przez Agorę. Publikacja ta koncentruje się na wydarzeniach na ziemiach polskich w 1945 roku, tuż po zakończeniu działań wojennych.
Forma książki przypomina reportaż, a każdy rozdział otwiera zestawienie ogłoszeń prasowych z poszczególnych miesięcy 1945 roku. Grzebałkowska skoncentrowała się na przedstawieniu konkretnych ludzi i wydarzeń, unikając szerokiego opisu „wielkiej historii” oraz kalendarium. W dziele zostały ukazane zjawiska, miejsca i wydarzenia takie jak: szaber, przesiedlenia Niemców i Polaków, a także miasta takie jak Warszawa, Wrocław, Sanok, żydowski dom dziecka w Otwocku, katastrofa Gustloffa, jak również postacie takie jak Bolesław Drobner czy Czesław Gęborski. Obraz powojennej Polski, przedstawiony przez autorkę, ukazuje okres trudny i pełen cierpienia, w którym nie ma miejsca na radość ani ulgę z powodu końca wojny.
Za swoją książkę Grzebałkowska otrzymała nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki w 2015 roku oraz do Nagrody Literackiej „Nike” w 2016 roku. Zdobyła także Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego w 2015 roku oraz została laureatką Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
Przypisy