1934 w polityce

Wydarzenia polityczne w 1934 roku.

Styczeń

26 stycznia – minister spraw zagranicznych III Rzeszy, Konstantin von Neurath, oraz ambasador Polski w Berlinie, Józef Lipski, podpisali deklarację polsko-niemiecką o niestosowaniu przemocy.

Luty

17 lutego – zmarł Albert I Koburg, król Belgów.

Marzec

1 marca – na cesarza Mandżukuo został mianowany Pu Yi.

3 marca – przyszedł na świat Jacek Kuroń, opozycjonista oraz działacz Komitetu Obrony Robotników, uczestnik obrad Okrągłego Stołu, a także minister pracy i polityki socjalnej w rządach Tadeusza Mazowieckiego i Hanny Suchockiej.

Czerwiec

14 czerwca – centralny bank Niemiec ogłosił, że zawiesza spłatę zadłużenia z tytułu reparacji wojennych.

15 czerwca – minister spraw wewnętrznych Bronisław Pieracki zginął w zamachu przeprowadzonym przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów.

17 czerwca – prezydent Ignacy Mościcki podpisał rozporządzenie o utworzeniu specjalnego „miejsca odosobnienia” dla „osób zagrażających bezpieczeństwu, spokojowi i porządkowi publicznemu” w Berezie Kartuskiej (dzisiaj na Białorusi), co zostało zaproponowane przez premiera Leona Kozłowskiego i zaakceptowane przez Józefa Piłsudskiego.

30 czerwca – w III Rzeszy miała miejsce akcja likwidacji potencjalnych przeciwników Adolfa Hitlera znana jako „noc długich noży”.

lipiec

12 lipca – formalnie utworzono Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej.

29 lipca – na stanowisko szefa austriackiego rządu powołano Kurta Schuschnigga.

Sierpień

2 sierpnia – zmarł Paul von Hindenburg, prezydent Niemiec.

7 sierpnia – w Tannenbergu odbył się pogrzeb Paula von Hindenburga, w którym wziął udział Adolf Hitler.

19 sierpnia – w Niemczech przeprowadzono referendum, w którym niemal 89% głosujących opowiedziało się za uznaniem nadzwyczajnej pozycji Adolfa Hitlera w kraju.

Październik

9 października – w Marsylii zginęli w zamachu król Jugosławii Aleksander I Karadziordziewić oraz francuski minister spraw zagranicznych Louis Barthou, zamachowcy to chorwaccy i macedońscy terroryści.

15 października – dowództwo Chińskiej Robotniczo-Chłopskiej Armii Czerwonej, w wyniku strat poniesionych w walkach z wojskami Czang Kaj-szeka, przegrupowało swoje siły. W związku z tym główni dowódcy (Mao Zedong, Zhou Enlai i Zhu De) opuścili Okręg Centralny i rozpoczęli (razem z około 100 tysiącami żołnierzy) Długi Marsz.

Grudzień

1 grudnia – w Leningradzie zastrzelono członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii Siergieja Kirowa. Incydent ten stał się pretekstem do rozpoczęcia czystek politycznych w ZSRR.

10 grudnia – Arthur Henderson otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!