1901 w polityce

Wydarzenia polityczne w 1901 roku.

Styczeń

10 stycznia – zmarł James Robert, premier stanu Queensland.

16 stycznia – zmarł Hiram Rhodes Revels, amerykański polityk.

22 stycznia – po 63 latach panowania zmarła królowa Wiktoria, najdłużej rządząca monarchini w historii Wielkiej Brytanii.

Luty

11 lutego – zmarł Milan I Obrenowić, król Serbii.

Marzec

2 marca – Kongres USA uchwalił tzw. poprawkę Platta, której wprowadzenie do konstytucji Kuby było warunkiem uznania jej niepodległości.

13 marca – zmarł Benjamin Harrison, prezydent Stanów Zjednoczonych.

30 marca – zmarł Wilhelm von Bismarck, niemiecki prawnik oraz polityk.

Kwiecień

1 kwietnia – we Wrześni miały miejsce strajki dzieci szkolnych. Protest był reakcją na decyzję niemieckich władz, które nakazały nauczanie religii w języku niemieckim (religia była ostatnim przedmiotem, który polskie dzieci mogły uczyć się w swoim ojczystym języku). Dzieci zostały ukarane chłostą, a rodzice, którzy stanęli w ich obronie, zostali aresztowani i skazani na kary więzienia (do 2,5 roku).

Maj

4 maja – zmarł John Jones Ross, premier prowincji Quebec.

14 maja – Józef Piłsudski uciekł ze szpitala Mikołaja Cudotwórcy w Petersburgu, gdzie symulował chorobę psychiczną przed władzami carskimi. W jego ucieczce pomogli mu doktorzy Bronisław Czeczot oraz Władysław Mazurkiewicz.

Czerwiec

22 czerwca – zmarła Mathilde Weber, niemiecka bojowniczka o prawa kobiet.

Lipiec

1 lipca – zmarł James Henderson Kyle, amerykański pastor i polityk.

31 lipca – zmarł Robert Bosse, niemiecki polityk.

Sierpień

5 sierpnia – zmarła Wiktoria Koburg, cesarzowa i żona Fryderyka III Hohenzollerna.

9 sierpnia – Kongres Stanów Zjednoczonych podjął decyzję o powiększeniu terytorium Oklahomy o 2,1 miliona akrów, które zostały odkupione od Komańczyków, Apaczów i Kiowa.

Wrzesień

7 września – formalnie zakończyło się chińskie Powstanie bokserów. Rząd chiński zobowiązał się do wypłacenia Niemcom, Włochom, Austro-Węgrom, Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji, Stanom Zjednoczonym i Japonii odszkodowania w wysokości 450 milionów taelów w złocie do roku 1940, wraz z odsetkami (4% rocznie).

14 września – polski anarchista Leon Czołgosz przeprowadził udany zamach na prezydenta Williama McKinleya. Po jego śmierci urząd objął dotychczasowy wiceprezydent Theodore Roosevelt.

Listopad

18 listopada – w Waszyngtonie Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone podpisały traktat regulujący zasady kontroli strefy Kanału Panamskiego. Na podstawie postanowień, kontrola nad strefą została powierzona USA, które zobowiązały się również do zapewnienia swobodnego przepływu jednostkom wszystkich innych państw.

Grudzień

10 grudnia – Pokojową Nagrodę Nobla otrzymali Henri Dunant oraz Frédéric Passy.

14 grudnia – zmarł David Preston Thompson, amerykański polityk.

Przypisy

Zostań naszym fanem!

Pomóż nam się rozwijać! Polub nas na Facebooku! i śledź nas na X!