19 złotych – 100-lecie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
Polski banknot kolekcjonerski o nominale 19 złotych został wprowadzony do obiegu 2 października 2019 roku na mocy zarządzenia z 12 września 2019 roku. Jest to pierwszy banknot w Polsce o takim nominale, który nawiązuje do daty założenia PWPW w 1919 roku.
Awers
Na awersie banknotu znajduje się wizerunek Ignacego Jana Paderewskiego, pochodzący z portretu z lat przed 1936 rokiem, oraz podpis kompozytora. Po lewej stronie umieszczono stylizowany napis „niepodległa”, będący symbolem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, obok którego widnieje obrazek Orderu Orła Białego. Dodatkowo, po lewej stronie banknotu zamieszczono nominał z opisem słownym oraz gałązką wawrzynu, symbolizującą braterstwo. W lewym górnym rogu widnieje polskie godło oraz napis „Narodowy Bank Polski”, natomiast w prawym górnym rogu znajduje się nominał oraz daty 1919/2019.
Rewers
Na rewersie banknotu umieszczono wizerunek gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych z panoramą Warszawy w tle. Nad tym obrazem znajduje się pasek z napisem „Narodowy Bank Polski” oraz nominałem. Po lewej stronie rewersu widnieje numer seryjny banknotu, a po prawej stronie napis „NIEPODLEGŁOŚĆ”.
Nakład
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych wyprodukowała 55 000 banknotów o wymiarach 150 mm × 77 mm, według projektu Justyny Kopeckiej.
Opis
Jest to 11. banknot kolekcjonerski wydany przez PWPW, który upamiętnia 100. rocznicę powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Zabezpieczenia
Banknot wyposażono w szereg zabezpieczeń, takich jak:
- efekt kątowy
- mikrodruk
- druk techniką stalorytniczą
- recto-verso
- znak wodny
- znak UV
- relief
- tło gilosowe
Uwagi
Banknot ma datę 25 stycznia 2019 roku, z serią RP (skrót od Rzeczpospolita Polska). W 2020 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie Banknote and ID Document of the Year Awards organizowanym przez Reconnaissance International w kategorii Najlepszy Nowy Banknot Kolekcjonerski za rok 2019.