( )

( ) – trzeci album grupy Sigur Rós

( ) to trzeci album islandzkiej grupy Sigur Rós, wydany w 2002 roku (zob. 2002 w muzyce). Album nie posiada oficjalnego tytułu i składa się z ośmiu utworów, które nie mają przypisanych nazw. Płyta jest podzielona na dwie części – pierwsze cztery utwory charakteryzują się lekkim i optymistycznym brzmieniem, natomiast ostatnie cztery są bardziej melancholijne. Między obiema częściami znajduje się trzydziestosześciosekundowa przerwa.

Wszystkie utwory zostały skomponowane podczas trasy koncertowej Ágætis byrjun i były już wykonywane na żywo, zanim trafiły na album. W trakcie jednej z przerw w trasie zespół zarejestrował płytę w swoim studiu. Można zauważyć pewne różnice pomiędzy wersjami koncertowymi a tymi ze studia.

Teksty utworów są śpiewane w stworzonym przez zespół języku zwanym Vonlenska (isl. język nadziei). Nie jest to prawdziwy język, ponieważ nie ma w nim gramatyki, jednak sylaby są tak zestawione, że przypominają autentyczne wyrazy. Wiele powtarzających się fraz brzmi bardzo podobnie do angielskich zwrotów, takich jak „you sold”, „you sigh so long”, „you sat alone”. Nie jest do końca pewne, czy ten efekt był zamierzony. Do albumu CD dołączona była książeczka z dwanaście pustymi stronami, zachęcając słuchaczy do nadawania własnych znaczeń słowom.

Pierwszy utwór z albumu ukazał się jako singel i został wzbogacony o teledysk w reżyserii włosko-kanadyjskiej artystki Florii Sigismondi. Klip, wydany w lutym 2003 roku, przedstawia dzieci bawiące się w zimie nuklearnej, noszące groźne maski przeciwgazowe. MTV uznało ten teledysk za najlepszy w 2003 roku podczas ceremonii Europejskich Nagród Muzycznych.

Ostatni utwór na płycie ma bardzo dramatyczny charakter, znacznie odbiegający od nieoficjalnego tytułu „piosenka popowa”. Rozpoczyna się wolno, niemal jak w śnie, z rozpoznawalnym riffem gitarowym, ale po kilku minutach przechodzi w intensywny finał. Jest to najczęściej wykonywany utwór zamykający koncerty zespołu. Podczas występów scena często jest zasłaniana białą kurtyną, zza której widać jedynie tańczące światła i cienie muzyków.

Na całym świecie sprzedano ponad pół miliona kopii albumu ( ).

Lista utworów

Pomimo że utwory nie mają oficjalnych tytułów, członkowie zespołu nadali im nieoficjalne nazwy robocze, co ułatwia ich identyfikację.

  • brak tytułu (06:38) (Vaka – imię córki perkusisty grupy)
  • brak tytułu (07:33) (Fyrsta, „Pierwsza”)
  • brak tytułu (06:33) (Samskeyti, „Przywiązanie”)
  • brak tytułu (06:56) (Njósnavélin, „Maszyna szpiegowska”)
  • brak tytułu (09:57) (Álafoss – okolica w Islandii, gdzie znajduje się studio nagraniowe grupy)
  • brak tytułu (08:48) (E-bow – specjalny elektryczny smyczek użyty przez basistę zespołu)
  • brak tytułu (13:00) (Dauðalagið, „Piosenka śmierci”)
  • brak tytułu (11:45) (Popplagið, „Piosenka popowa”)

Przypisy

Linki zewnętrzne

Strona poświęcona albumowi: sigur-ros.co.uk. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-05)].