181 Rezerwowa Kompania Saperów

181 Rezerwowa Kompania Saperów (181 rez. ksap) – jednostka saperów Wojska Polskiego w okresie II Rzeczypospolitej.

Historia kompanii

Mobilizacja 181 rezerwowej kompanii saperów w 8 batalionie saperów rozpoczęła się 24 sierpnia, w momencie ogłoszenia alarmu mobilizacyjnego. Proces ten odbywał się w koszarach batalionu oraz w pobliskich obiektach użyteczności publicznej i zakończył się 27 sierpnia.

Kompania ta została przydzielona do Armii „Pomorze” i podlegała bezpośrednio dowódcy saperów Armii, ppłk. Emilowi Strumińskiemu.

Po zakończeniu mobilizacji, z utworzonych kompanii saperskich powstała Zbiorcza Grupa kompanii saperów rezerwowych, której dowódcą został major w stanie spoczynku Wiktor Krajewski. Kompanie stacjonowały w Toruniu, gdzie prowadziły prace umocnieniowe na przedpolu miasta oraz przygotowania do zniszczenia infrastruktury w Toruniu.

W nocy z 6 na 7 września, dowódca saperów Armii ppłk Strumiński wydał rozkaz zniszczenia obu mostów w Toruniu oraz przemieszczenia się w rejon Łącka.

12 września, w momencie powołania Grupy Operacyjnej przez gen. bryg. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, mjr Wiktor Krajewski został wyznaczony na dowódcę saperów tej grupy.

13 września 181 rezerwowa kompania saperów opuściła Łąck, idąc przez Gąbin i Pacyny do Żychlina, a następnie w kierunku Luszyna.

15 września, w wyniku niemieckich bombardowań, kompania znajdująca się w rejonie majątku Luszyn poniosła poważne straty w ludziach i sprzęcie, tracąc 50% swojego stanu osobowego.

Większość żołnierzy kompanii została wzięta do niewoli niemieckiej na zachodnim brzegu Bzury.

Struktura i obsada etatowa

Dowódca kompanii – kpt Stanisław Graczyk

Przypisy

Bibliografia

Zdzisław Józef Cutter, Polskie wojska saperskie w 1939 r.: organizacja, wyposażenie, mobilizacja i działania wojenne. Częstochowa: Wydawnictwo Wyższej Szkoły Pedagogicznej, 2003. ISBN 83-7098-834-2. Brak numerów stron w książce.

Zdzisław Józef Cutter, Saperzy II Rzeczypospolitej. Warszawa [etc.]: Pat, 2005. ISBN 83-921881-3-6. Brak numerów stron w książce.

Przemysław Dymek, Zarys historii wojennej pułków polskich w kampanii wrześniowej, „8 Batalion Saperów”, Oficyna Wydawnicza „Ajaks”, ISBN – 978-83-62046-80-5.