1807 w polityce

Wydarzenia polityczne w 1807 roku

Wydarzenia

3 lutego – miała miejsce brytyjska interwencja w Ameryce Południowej, skutkująca bezwarunkową kapitulacją Montevideo, które zostało zdobyte przez brytyjski korpus dowodzony przez generała Samuela Auchmuty’ego.

8 lutego – odbyła się Bitwa pod Pruską Iławą.

10 lutego – w kontekście procesu dekolonizacyjnego Ameryki Południowej, po upadku Montevideo, cabildo Buenos Aires postanawia pozbawić władzy oskarżonego o nieudolność wicekróla La Platy, markiza Rafaela de Sobremonte. W jego miejsce ustanawia się generała Santiago Liniersa, który zyskuje władzę, oraz wzywa do przybycia gubernatora Paragwaju, pułkownika Bernardo Velasco.

7 lipca – w ramach brytyjskiej interwencji w Ameryce Południowej dochodzi do kapitulacji wojsk brytyjskich. Po odparciu brytyjskiego szturmu na Buenos Aires, generałowie John Whitelocke i George Murray z brytyjskiej strony oraz generał Liniers ze strony hiszpańskiej podpisują umowę, na mocy której obie strony zgadzają się zwolnić wzajemnie wszystkich jeńców. Brytyjski korpus ekspedycyjny oraz flota zobowiązują się do ewakuacji okupowanych miejscowości i opuszczenia rejonu La Platy w ciągu dwóch miesięcy.

14 lipca – miała miejsce Bitwa pod Frydlandem.

Pokój w Tylży:

7 lipca Napoleon podpisuje układ z carem Rosji, Aleksandrem I.

9 lipca Napoleon zawiera umowę z Królestwem Prus.

Utworzenie Księstwa Warszawskiego:

22 lipca Napoleon nadaje Księstwu Warszawskiemu konstytucję, co oznacza wprowadzenie Kodeksu Napoleona do prawodawstwa nowego państwa.

Urodzili się

Paweł Popiel, konserwatywny publicysta i polityk.

14 marca – Józefina, królowa Szwecji i Norwegii.

13 grudnia – Giuseppe Pecci, włoski kardynał i brat papieża Leona XIII.

Zmarli

7 stycznia – Pedro de Alcántara Téllez-Girón, hiszpański arystokrata.

29 kwietnia – Ludwik Fryderyk II, książę Schwarzburg-Rudolstadt.

14 września – George Townshend, brytyjski arystokrata i dowódca.

Jan Jeleński, konfederat targowicki.

Przypisy