18 brumaire’a Ludwika Bonaparte
„18 brumaire’a Ludwika Bonaparte” to pamflet polityczny stworzony przez Karola Marksa w okresie od grudnia 1851 do marca 1852. Po raz pierwszy został opublikowany w niemieckojęzycznym czasopiśmie Rewolucja, redagowanym przez Josepha Weydemeyera, w Nowym Jorku w 1869 roku.
Tekst stanowi analizę zamachu stanu, który miał miejsce we Francji 2 grudnia 1851, zorganizowanego przez Ludwika Napoleona Bonapartego. Marks wykorzystuje w swojej pracy rozwiniętą przez siebie metodologię materializmu historycznego. Porównuje ten zamach do przejęcia władzy przez Napoleona Bonapartego w 1799 roku. W przedmowie autor zaznacza, że celem jego pracy jest udowodnienie, w jaki sposób przebieg walki klasowej we Francji stworzył warunki, które umożliwiły osobie o groteskowo przeciętnej naturze odegranie roli bohatera. W dziele tym Marks bada także wpływ jednostek oraz sytuacji ekonomicznej na kształtowanie historii.
Wielu późniejszych badaczy autorytaryzmu i faszyzmu zainteresowało się marksistowską koncepcją historiograficzną przedstawioną w tej pracy. Do dziś książka ta uznawana jest przez marksistów za jedną z kluczowych analiz Marksa.
Inni badacze zwrócili uwagę na poruszoną przez Marksa kwestię złożoności reprezentacji politycznej oraz jej odróżnienia od prostego przedstawienia. Temat ten omówiła m.in. Gayatri Spivak w swoim znanym eseju „Can the Subaltern Speak?” z 1988 roku.
Linki zewnętrzne