1619 w polityce

Wydarzenia polityczne w 1619 roku.

Wydarzenia

2 maja – w trakcie wojny trzydziestoletniej stany morawskie, podczas zgromadzenia w Znojmie, postanawiają przystąpić do antyhabsburskiego powstania Czechów.

18 maja – w ramach wojny trzydziestoletniej Stany Generalne Niderlandów decydują o udzieleniu wsparcia finansowego czeskim powstańcom w ich walce przeciwko Habsburgom.

5 sierpnia – w wojnie trzydziestoletniej ma miejsce zwycięska bitwa pod Dolni Vestonice (Unter Wistenitz), która zmusza cesarskie oddziały dowodzone przez hrabiego Henri Duvala de Dampierre’a do odwrotu z Moraw.

18 sierpnia – książę Siedmiogrodzki, Gabor Bethlen, informuje na piśmie Dyrekcję czeską w Pradze o przystąpieniu Księstwa Siedmiogrodu do walki po stronie Czech przeciwko Habsburgom.

30 sierpnia – na wniosek króla Zygmunta III Wazy, senat Rzeczypospolitej wyraża zgodę na zaciągnięcie przez Ferdynanda Habsburga, jako króla czeskiego, lekkiej jazdy z Polski.

26 sierpnia – Fryderyk V, palatyn reński, zostaje wybrany przez stany czeskie na króla Czech.

4 listopada – w Pradze odbywa się koronacja Fryderyka V na króla Czech.

23 listopada – w wojnie trzydziestoletniej polscy lisowczycy odnoszą zwycięstwo w bitwie pod Humiennem, co umożliwia polskim oddziałom posiłkowym po stronie Habsburgów wkroczenie do Siedmiogrodu i na Węgry.

27 listopada – sojusznicze siły siedmiogrodzko-czeskie rozpoczynają oblężenie Wiednia.

5 grudnia – armia siedmiogrodzka wycofuje się spod obleganego Wiednia.

Zmarli

20 marca – umiera Maciej I Habsburg, cesarz Austrii (ur. 1557).

13 maja – Jan van Oldenbarnevelt, wielki pensjonariusz Holandii, zostaje ścięty w Hadze (ur. 1547).

Przypisy