16 Batalion Remontu Lotnisk

16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk im. gen. bryg. Stanisława Taczaka

To samodzielny pododdział logistyczny Sił Powietrznych (JW 3918).

Charakterystyka

W kwietniu 1945 roku w Dęblinie rozpoczęto formowanie jednostki, znanej jako 1 Samodzielny Inżynieryjno-Lotniskowy Batalion. Do sierpnia 1946 roku batalion stacjonował w Łodzi, gdzie zajmował się odbudową lotniska. Następnie jednostka przeniosła się do Oksywia, by zmodernizować bazę lotniczą Gdynia-Babie Doły. Kolejnym garnizonem batalionu stał się Elbląg. W 1951 roku, w związku z nadejściem nowej ery lotnictwa wojskowego, związanej z samolotami napędzanymi silnikami odrzutowymi, batalion przeszedł reorganizację i zmienił nazwę na 16 Batalion Budowy Lotnisk. Został przeniesiony do Grudziądza, gdzie stacjonował do 1957 roku, a następnie przeniósł się do Jarocina, który pozostaje jego macierzystym garnizonem do dziś. W wyniku kolejnej restrukturyzacji w 2004 roku jednostka zyskała nazwę 16 Batalion Usuwania Zniszczeń Lotniskowych.

26 maja 2006 roku batalion został podporządkowany dowódcy 2 Brygady Lotnictwa Taktycznego, a od 1 stycznia 2009 roku – dowódcy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, przyjmując nazwę 16 Batalion Remontu Lotnisk.

25 czerwca 2010 roku batalion otrzymał imię swojego patrona – gen. bryg. Stanisława Taczaka.

Zadania

Batalion pełni rolę logistycznej jednostki remontowej, odpowiedzialnej za realizację przedsięwzięć związanych z zabezpieczeniem lotniskowym na poziomie operacyjnym. Jego głównym zadaniem jest przywracanie zdolności eksploatacyjnej uszkodzonych lotnisk, w tym dróg startowych i dróg kołowania. W skład batalionu wchodzą dowództwo, sztab, kompania usuwania zniszczeń lotniskowych, kompania zabezpieczenia oraz pododdziały logistyczne.

Dowódcy batalionu

ppłk Marian Borowiak;

od listopada 2012 – 28 kwietnia 2017 – ppłk Andrzej Galan;

od kwietnia 2017 – ppłk Jarosław Grzesznik;

od października 2020 – ppłk Jacek Gochno;

Przypisy

Bibliografia

Dziennik Urzędowy MON z 2010