1589 w polityce

Wydarzenia polityczne w 1589 roku.

Wydarzenia

9 marca – w ratuszu w Czeladzi, Jan Zamoyski oraz Wilhelm z Ruzomberoka podpisali traktat będzińsko-bytomski, który dotyczył stosunków pomiędzy Rzecząpospolitą Obojga Narodów a Świętym Cesarstwem Rzymskim. Dokument ten kończył wojnę o koronę polską, która rozpoczęła się w wyniku elekcji w 1587 roku. Dzięki temu traktatowi, Rzeczpospolita i Austria mogły powrócić do pokojowych i przyjaznych relacji, zapewniając sobie wzajemną neutralność oraz regulując roszczenia związane z działaniami wojennymi. Arcyksiążę Maksymilian Habsburg został zmuszony do rezygnacji z pretensji do tronu Rzeczypospolitej, a traktat był przestrzegany przez obie strony aż do I rozbioru Rzeczypospolitej.

26 maja – cesarz Rudolf II ratyfikował traktat będzińsko-bytowski, co następnie potwierdzili arcyksiążęta Karol, Maciej, Ferdynand oraz Ernest. Ceremonia zaprzysiężenia miała miejsce 10 lipca.

2 sierpnia – Król Francji oraz były król Polski, Henryk III Walezy, został zamordowany przez katolickiego fanatyka, zakonnika Jacquesa Clémenta. Napastnik został natychmiast zlinczowany przez straż królewską, a jego ciało zostało poćwiartowane i spalone.

Po tej tragedii, Henryk IV objął tron Francji, inaugurując dynastię Burbonów, która rządziła do czasu rewolucji, a także później, po restauracji monarchii w XIX wieku.

Urodzeni

25 października – urodziny Jana Stanisława Sapiehy, marszałka wielkiego litewskiego.

Zmarli

21 lutego – zmarł William Somerset, 3. hrabia Worcester, angielski arystokrata.

Przypisy