15 cm sIG 33 (Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf. B

15 cm sIG 33 (Sf) auf Panzerkampfwagen I Ausf. B

Niemieckie działo samobieżne z okresu II wojny światowej, które było uzbrojone w działo piechoty kal. 149 mm, powstało na podwoziu czołgu PzKpfw I Ausf. B.

Historia

Podczas kampanii wrześniowej okazało się, że działa piechoty 15 cm sIG 33 (rzeczywisty kaliber wynosił 149 mm) były bardzo efektywne, ale ich załogi ponosiły znaczne straty, zwłaszcza w trakcie przetaczania działa. Również kluczowe było to, że według doktryny Blitzkriegu ataki przełamujące miały być realizowane przez szybkie jednostki wspierane przez lotnictwo i artylerię. Aby jednostki artylerii mogły nadążyć za dynamicznie rozwijającym się natarciem, uznano za konieczne wyposażenie ich w działa samobieżne, które byłyby równie mobilne jak czołgi. W celu przyspieszenia produkcji postanowiono wykorzystać do budowy artylerii wycofywane z eksploatacji podwozia starszych typów czołgów bez wież. Pierwszymi niemieckimi pojazdami tego rodzaju były samobieżne działa zbudowane na podwoziach czołgów lekkich PzKpfw I Ausf. B, uzbrojone w haubicę piechoty sIG 33 L/12, oznaczane jako 15 cm sIG 33 (Sf) auf PzKpfw I Ausf. B.

Konstrukcja

W przeciwieństwie do pancernych dział Sturmgeschütz III, które były projektowane od podstaw, pierwsze samobieżne działa były pojazdami improwizowanymi. Prototyp 15 cm sIG 33 (Sf) auf PzKpfw I Ausf. B (Sd.Kfz. 101) składał się z czołgu PzKpfw I Ausf. B, z którego usunięto wieżę, a na jego podwoziu zamontowano haubicę piechoty sIG 33, wykorzystując pełne podwozie kołowe i dodając prowizoryczną osłonę dla załogi. Testy prototypu ujawniły liczne wady (podwozie było przeciążone, a pojazd miał dużą wysokość), jednak w kontekście planowanego ataku na Francję postanowiono wyprodukować ograniczoną liczbę tych pojazdów. W styczniu i lutym 1940 roku w zakładach Alkett zbudowano 38 seryjnych egzemplarzy, w których armaty montowano bez kół, a osłonę załogi wzmocniono pancernymi blachami o grubości 10 mm. Z tych pojazdów sformowano siedem kompanii (sIG Kompanie) o numerach od 701 do 706. Po kampanii we Francji działa samobieżne tego typu brały udział również w walkach na Bałkanach oraz na froncie wschodnim. Ostatnie z tych dział zostały wycofane z jednostek pod koniec 1943 roku (704. kompania).

Przypisy

Bibliografia

Janusz Ledwoch, 1997, Niemieckie wozy bojowe 1933-1945, Warszawa, Militaria, ISBN 83-86209-57-7.

Mariusz Skotnicki, Ciężkie działo piechoty sIG 33, „Nowa Technika Wojskowa”, 10/2002, październik 2002, Warszawa: Magnum-X.

Linki zewnętrzne

Historia konstrukcji 15cm sIG33 (Sf) auf PzKpfw I Ausf. B. panzerwaffe.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-01)].