14 Dywizja Zmechanizowana
14 Dywizja Zmechanizowana (niem. 14. Panzergrenadierdivision „Hanse“, 14. PzGrenDiv) to zmechanizowany związek taktyczny Bundeswehry, którego dowództwo znajdowało się w Neubrandenburgu. Dywizję utworzono 3 października 1990 roku, a jej rozformowanie miało miejsce 31 grudnia 2008 roku. Obejmuje swoim zasięgiem kraje związkowe położone na wybrzeżu, takie jak Szlezwik-Holsztyn oraz Meklemburgia-Pomorze Przednie, a jej struktura była podporządkowana Wielonarodowemu Korpusowi Północno-Wschodniemu z siedzibą w Szczecinie.
Zadania
Dywizja realizowała różnorodne zadania. Oprócz szkolenia żołnierzy pełniących podstawową służbę wojskową, żołnierzy służby okresowej oraz zawodowych, dowództwo dywizji planowało i zarządzało dużymi jednostkami narodowymi oraz wielonarodowymi w ramach misji pokojowych ONZ, NATO oraz działań obronnych kraju.
Historia
Dywizję powołano do życia 3 października 1990 roku na podstawie rozformowanych dywizji Nationale Volksarmee NRD, takich jak 8 Zmotoryzowana Dywizja Strzelców, 9 Dywizja Pancerna oraz 1 Zmotoryzowana Dywizja Strzelców. Z tych jednostek utworzono odpowiednio 40, 41 i 42 Brygadę Obrony Terytorialnej. W 1991 roku powstały jednostki podległe 8 Dowództwu Okręgu Wojskowego, a w dywizji zaczęto używać niemieckich bojowych wozów piechoty Marder 1, zastępując wcześniej używane poradzieckie transportery opancerzone.
W 1995 roku dywizję przekształcono w 8 Dowództwo Okręgu Wojskowego/14 Dywizję Zmechanizowaną, a brygady obrony terytorialnej przekształcono w brygady zmechanizowane. W 1997 roku 42 Brygada Pancerna z Poczdamu została podporządkowana 13 Dywizji Zmechanizowanej, co skutkowało przydzieleniem 18 Brygady Pancernej z Neumünster do dywizji. W 1998 roku zmieniono nazwę dywizji na 14. Panzergrenadierdivision „Hanse” oraz rozpoczęto współpracę partnerską z miastem Neubrandenburg.
W 2001 roku rozformowano 40 Brygadę Zmechanizowaną. W związku z planowanym rozformowaniem dywizji, w 2007 roku 41 Brygada Zmechanizowana została przeniesiona do 13 Dywizji Zmechanizowanej w Lipsku, a pozostałe jednostki rozformowano. W 2008 roku zmieniono podporządkowanie pozostałych oddziałów dywizji. 6 batalion rozpoznawczy został przydzielony do 41 Brygady Zmechanizowanej, a różne jednostki wsparcia również zmieniły swoje podporządkowanie. 14 orkiestra wojsk lądowych została włączona do Centrum Orkiestr Wojskowych Bundeswehry, a 18 Brygada Pancerna rozformowana 19 czerwca 2008 roku.
Oznaka rozpoznawcza
Oznaka dywizji przedstawia na polu w kolorach żółto-czerwono-biało-niebieskich orła z herbu Brandenburgii, który zamiast czerwonej barwy ma kolor czarny, przypominający orła z herbu Prus. Kolory pola odzwierciedlają kraje związkowe, w których stacjonowały podległe jednostki: Szlezwik-Holsztyn, Meklemburgia-Pomorze Przednie oraz Brandenburgia.
Motto
Ostatnie motto dywizji brzmiało: „Für den Einsatz ausbilden, im Einsatz bestehen” (pl. „Szkolić do misji, osiągać sukcesy w misji”). Dywizja określała się także mianem „Das Heer im Norden” (pl. „Armia Północy”).
Struktura organizacyjna
Organizacja dywizji w 2008 roku przedstawiała się następująco:
dowództwo dywizji – Neubrandenburg
Wyposażenie
W 1999 roku dywizja dysponowała następującym sprzętem:
- około 265 czołgów typu Leopard 1 i Leopard 2
- około 265 bojowych wozów piechoty Marder 1
- 80 dział przeciwlotniczych Gepard oraz systemów przeciwlotniczych Roland
- 50 bojowych wozów rozpoznawczych typu Luchs
- 100 jednostek artylerii samobieżnej M109 SPH i haubic FH70
- 30 wyrzutni rakiet M270 MLRS oraz LARS
- 20 niszczycieli czołgów Jaguar 1
- 20 ustawiaczy min Skorpion
- kołowe transportery opancerzone TPz 1 Fuchs
- mosty towarzyszące
- przeciwpancerne pociski kierowane Milan
- samobieżne haubicoarmaty Panzerhaubitze 2000
Misje
W latach 1997 i 1998 dywizja uczestniczyła w misji w Bośni i Hercegowinie w ramach czwartego kontyngentu SFOR. W 1999 roku jednostki dywizji przeniesiono do Kosowa w ramach drugiego kontyngentu KFOR. W 2001 roku miała miejsce kolejna misja w ramach 3 kontyngentu SFOR/KFOR na Półwyspie Bałkańskim. W sierpniu 2002 roku dywizja uczestniczyła w działaniach związanych z powodzią. W latach 2003 i 2004 jednostki dywizji częściowo stacjonowały na Bałkanach oraz w Afganistanie w ramach ISAF.
Dowództwo
Bibliografia
14. PzGrenDiv