13. emerytura (znana również jako Emerytura+)
To dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, którego wysokość odpowiada najniższej emeryturze.
Potocznie określane jako „trzynasta emerytura”, świadczenie to zostało wprowadzone na mocy Ustawy z 4 kwietnia 2019 r. dotyczącej jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów. Od 2020 roku stało się coroczną formą wsparcia.
Wysokość 13. emerytury
Opinie na temat świadczenia
Zgodnie z założeniami ustawodawcy, celem wprowadzenia „trzynastki” było udzielenie wparcia materialnego emerytom i rencistom oraz redukcja nierówności społecznych i ekonomicznych.
Niemniej jednak, trzynasta emerytura bywa postrzegana jako sposób na kupowanie głosów starszego elektoratu, a jej efekty nie rozwiązują kluczowych problemów, takich jak ubóstwo osób starszych czy niedobór systemowej opieki dla osób powyżej 80. roku życia.
Wiele osób krytykuje brak kryterium dochodowego, ponieważ 13. emerytura przysługuje zarówno najuboższym, jak i najzamożniejszym.
To rozwiązanie bywa oceniane jako niesprawiedliwe wobec tych, którzy pracowali dłużej, ponieważ wysokość świadczenia jest taka sama dla osób, które przez wiele lat odprowadzały składki, jak i dla tych, którzy pracowali legalnie zaledwie przez miesiąc.
Wyrażono także obawy, że podobne świadczenia mogą pobudzać oczekiwania na analogiczne zasiłki w przyszłości.
Zobacz też
- 14. emerytura