13. dzielnica Paryża
13. dzielnica Paryża (fr. 13e arrondissement de Paris) to jedna z 20 dzielnic stolicy Francji, zajmująca powierzchnię 7,15 km² i położona na lewym brzegu Sekwany. Na terenie tej dzielnicy znajduje się Chinatown, chińska enklawa utworzona przez społeczność chińską w jej południowo-wschodniej części. Wśród najbardziej rozpoznawalnych obiektów 13. dzielnicy wyróżnia się Francuską Bibliotekę Narodową oraz nowoczesną strefę biurową Paris Rive Gauche.
Do 2019 roku swoją siedzibę miała tutaj Télécom Paris Tech (dawniej École Nationale Supérieure des Télécommunications de Paris – ENST), jedna z francuskich Grandes Ecoles, która specjalizuje się w telekomunikacji i informatyce.
13. dzielnica dzieli się na cztery mniejsze obszary (quartier):
- Quartier de la Salpetrière (49. dzielnica Paryża)
- Quartier de la Gare (50. dzielnica Paryża)
- Quartier de la Maison-Blanche (51. dzielnica Paryża)
- Quartier Croulebarbe (52. dzielnica Paryża)
Demografia
Populacja 13. dzielnicy stale rośnie, głównie z powodu osiedlania się imigrantów z Azji. W tej dzielnicy znajduje się silna diaspora chińskojęzyczna oraz znaczna grupa imigrantów z Kambodży, Tajlandii i Wietnamu.
Obecnie 13. dzielnicę zamieszkuje 181 300 mieszkańców, co stanowi najwyższy poziom populacji tej dzielnicy. W 1999 roku zatrudnienie w dzielnicy osiągnęło liczby przekraczające 90 000 osób, jednak po wybudowaniu strefy Paris Rive Gauche, liczba ta jest znacznie wyższa.
Zmiany w populacji dzielnicy
Imigracja
Z danych z 1999 roku wynika, że 76,2% mieszkańców 13. dzielnicy urodziło się w Francji Metropolitarnej. Pozostałe 24,8% urodziło się poza jej granicami, w tym 1,8% to imigranci z francuskich terenów zamorskich, 4,5% to imigranci, którzy urodzili się za granicą, ale posiadają francuski paszport od urodzenia (w większości z byłych kolonii w Afryce Północnej), 2,9% to przedstawiciele EU-15, a 14,6% to imigranci spoza krajów EU-15.
Ważniejsze miejsca i zabytki w 13. dzielnicy
- Tour Super-Italie
- Tours Duo
- Biblioteka Narodowa Francji
- Szpital Salpêtrière
- Gare d’Austerlitz
- Université Paris Cité