1283

Wydarzenia w Polsce

Na terenie Gostynina miało miejsce litewskie najazd.

Leszek Czarny odniósł zwycięstwo nad Litwinami.

Oznaczało to koniec podboju Prus przez zakon krzyżacki. Od momentu, gdy pierwsze oddziały krzyżackie pod dowództwem mistrza krajowego Hermanna von Balk przekroczyły zachodnią granicę, minęło pięćdziesiąt lat. W obszarze między Wisłą a Niemnem powstało nowe niemieckie państwo. Aby wzmocnić żywioł niemiecki, Krzyżacy sprowadzali ludność z terenów Cesarstwa, głównie mieszczan i chłopów, obdarzając ich przywilejami. Pruscy szlachcice, którzy przyjęli chrzest i nie brali udziału w powstaniach, zachowali swoje prawa, tworząc warstwę drobnego rycerstwa. Prześladowane chłopstwo pruskie popadło w niewolę i masowo ginęło. Na początku zakonu, nawet uniemożliwiano im zawieranie małżeństw.

Wzmiankowano także wieś Wojski.

2 października – Żerków otrzymał prawa miejskie.

17 grudnia – wnuczka księcia szczecińskiego, Ludgarda, żona Przemysła II, została zamordowana w Poznaniu z rozkazu męża lub za jego zgodą.

19 grudnia – w kościele franciszkańskim w Kaliszu miała miejsce konsekracja Jakuba Świnki na arcybiskupa gnieźnieńskiego.

28 grudnia – książę wielkopolski Przemysł II ufundował klasztor dominikanek w Poznaniu, przekazując im wsie Piątków, Rudnicę i Zaparcice oraz jezioro Gostynińskie.

Pojawiła się pierwsza wzmianka o Ostrzeszowie, które było królewskim miastem na szlaku handlowym Wrocław–Kalisz–Toruń. Prawa miejskie otrzymało w roku 1283.

Pleszew w województwie wielkopolskim zyskał prawa miejskie, stając się miastem, które funkcjonuje do dziś.

Brandenburczycy zniszczyli gród Pyrzyce.

Wydarzenia na świecie

1 czerwca:

Król Neapolu i Sycylii Karol I oraz król Aragonii i Walencji Piotr III przybyli na miejsce wyznaczonego pojedynku w Bordeaux o różnych porach, gdzie stawką było panowanie nad Sycylią, po czym obaj ogłosili swoje zwycięstwo.

Pod naciskiem stanów Albrecht I, dotychczas współrządzący z młodszym bratem Rudolfem, został ogłoszony samodzielnym księciem Austrii.

13 czerwca – w Rostocku książęta z Lubeki, Wismaru, Rostocku, Stralsundu, Greifswaldu, Szczecina, Demmin, Anklam oraz książę Saksonii-Lauenburg Jan I, książęta meklemburscy, książę pomorski Bogusław IV i książę rugijski Wisław II zawarli pokój ziemski skierowany przeciwko Brandenburgii.

8 lipca – miała miejsce morska bitwa koło Malty w czasie nieszporów sycylijskich.

Anklam przystąpiło do Hanz.

Początek wojen Litwy z Krzyżakami. Wcześniej toczyli walki jedynie z zakonem kawalerów mieczowych.

Urodzili się

Delfina de Signe – francuska tercjarka franciszkańska, błogosławiona katolicka (zm. 1358).

Zmarli

30 listopada – bł. Jan z Vercelli, włoski dominikanin, generał zakonu (ur. ok. 1205).

Między 11 a 14 grudnia – Ludgarda Meklemburska, żona Przemysła II (ur. 1260/1261).

Data dzienna nieznana:

Filip I de Courtenay, tytularny cesarz Łaciński (ur. 1243).

Przypisy