122 męczenników wojny domowej w Hiszpanii

122 błogosławionych męczenników to grupa 122 hiszpańskich męczenników, którzy zostali zamordowani w latach 1936–1939 w wyniku prześladowań antykatolickich podczas hiszpańskiej wojny domowej, z nienawiści do wiary (łac. odium fidei). Ich beatyfikacji dokonał papież Jan Paweł II w Watykanie 25 października 1992 roku.

Geneza męczeństwa

Na początku lat trzydziestych w Hiszpanii narastały konflikty społeczne, co doprowadziło do fali prześladowań Kościoła katolickiego. W czasie tym, w trakcie wojny domowej, zginęło 12 biskupów, 4194 księży, 2365 zakonników, 283 zakonnice, a setki tysięcy wiernych padły ofiarą prześladowań, które doprowadziły do zniszczenia ponad 2000 świątyń.

Wśród błogosławionych znajduje się 71 zakonników z Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego, którzy zostali zamordowani w 1936 roku. Wśród nich jest siedmiu braci pochodzących z Kolumbii, będących pierwszymi przedstawicielami tego kraju wyniesionymi na ołtarze. Bonifratrzy pełnili swoją posługę w szpitalach w Katalonii oraz w centralnej Hiszpanii. W Talavera de la Reina, po przesłuchaniu 25 lipca, czterech zakonników zostało zamordowanych w zbiorowej egzekucji. 30 lipca zginęło piętnastu zakonników opiekujących się chorymi w szpitalu w Calafell. 9 sierpnia, podczas podróży z Madrytu do Barcelony, kolumbijscy studenci w habitach zostali zamordowani, a 1 września zginęło dwunastu aresztowanych ze społeczności w Carabanchel Alto (Barrio de Buenavista). Po czterech miesiącach aresztu w San Anton, 28 i 30 listopada, dwudziestu dwóch zakonników z Ciempozuelos również straciło życie. W procesie kanonicznym, który toczył się w latach 1948-1956, potwierdzono autentyczność męczeństwa poszczególnych zakonników tego zgromadzenia, którzy zostali zamordowani w Barcelonie, Madrycie, Ciempozuelos i San Baudilio de Llobregat.

Miejscowość Barbastro w latach 1936/1937 stała się miejscem brutalnych prześladowań katolików. W miasteczku, które liczyło wówczas 8 tysięcy mieszkańców, zamordowano 837 osób podejrzewanych o współpracę z Kościołem. Komunistyczne bojówki zabiły m.in. biskupa Florentyna Asensio Barroso oraz 115 księży. Wśród rozstrzelanych „Męczenników z Barbastro” znalazło się 51 misjonarzy (9 kapłanów, 5 braci zakonnych i 37 kleryków) z Zgromadzenia Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy, zamordowanych w 1936 roku. Oprawcy, przetrzymując zakonników, powtarzali:

Od samego początku zatrzymani bracia i klerycy byli izolowani, a ich przełożeni, nie mając informacji o ich losie, nie mieli wpływu na ich osobiste decyzje. W zachowanym liście do rodziców, napisanym dzień przed śmiercią, Ramón Illa Salvía pisał…

Lista błogosławionych

Męczennicy z zakonu bonifratrów (OH)

Męczennicy z zakonu klaretynów w Barbastro (CMF)

Dzień obchodów

Dzień upamiętnienia „Męczenników z Barbastro” przypada na 13 sierpnia, natomiast zakonników z Zakonu Szpitalnego Świętego Jana Bożego wspomina się w Kościele katolickim 30 lipca.

W kulturze

O prześladowaniach oraz śmierci męczenników z Barbastro opowiada książka Gabriela Campo Villegasa pt. „Zakazany Bóg”, na podstawie której powstał film o tym samym tytule.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

„L’Osservatore Romano”. Numer 12 (148) 1992. Mario Agnes – redaktor naczelny. ISSN 1122-7249. (pol.). brak numeru strony

„L’Osservatore Romano”. Numer 2 (220) 2000. s. 45-49. Mario Agnes – redaktor naczelny. (pol.).

71 mártires de la Orden de San Juan de Dios. eltestigofiel.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (hiszp.)

51 Mártires claretianos de Barbastro. eltestigofiel.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)]. (hiszp.)

Linki zewnętrzne

Martyrs of the Religious Persecution during the Spanish Civil War (7) (ang.)

Błogosławieni męczennicy hiszpańscy

Męczennicy z Barbastro. klaretyni.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-19)].

BEATIFICAZIONE DI 122 MARTIRI SPAGNOLI E DI UNA LAICA ECUADORIANA (wł.)