1209

Wydarzenia w Polsce

Bitwa pod Lubuszem – oblężenie Lubusza przez margrabiego Łużyc Konrada II. Odsiecz Lubusza, podjęta przez księcia wielkopolskiego Władysława III Laskonogiego, zakończyła się niepowodzeniem. Po wycofaniu się wojsk Władysława, Lubusz uległ kapitulacji, a jego obrońcy zostali zabici z rozkazu margrabiego Konrada.

Książę wrocławski Henryk I Brodaty oraz jego żona Jadwiga, która później została świętą, doczekali się siedmiorga dzieci. W katedrze wrocławskiej złożyli ślub czystości dozgonnej. Na pamiątkę tego wydarzenia, książę zapuścił brodę, której nigdy nie strzygł, co przyczyniło się do jego przydomka. Jadwiga zaczęła prowadzić surowy żywot mniszki.

Pierwsza wzmianka o Gdyni.

Wydarzenia na świecie

16 kwietnia – Franciszek z Asyżu otrzymał ustne zatwierdzenie reguły od papieża Innocentego III, co oznaczało powstanie Zakonu Braci Mniejszych.

22 lipca – w trakcie wojen albigeńskich, krzyżowcy dokonali rzezi w Béziers. Rozpoczęła się wojna albigeńska – 20-letnia kampania wojskowa zainicjowana przez Kościół katolicki w celu wyeliminowania katarów z Langwedocji.

15 sierpnia – w ramach wojen albigeńskich, Szymon z Montfort, przywódca Krucjaty albigeńskiej, zdobył Carcassonne, czyniąc z niego twierdzę graniczną między Francją a Aragonią.

4 października – Otto IV został koronowany na cesarza rzymskiego przez papieża Innocentego III.

Założono University of Cambridge.

Ukończono budowę London Bridge, mostu w Londynie na Tamizie.

Plemiona zamieszkujące Dżungarię i Kotlinę Turfańską, tworzące królestwo Ujgurów, dobrowolnie przyłączyły się do Imperium mongolskiego.

Urodzili się

Przemysł, margrabia morawski (zm. 1239)

Zmarli

10 stycznia – Wilhelm z Donjeon, francuski cysters, biskup Bourges, święty katolicki (ur. ok. 1135 lub 1150)

12 listopada – Philippe du Plaissis, wielki mistrz zakonu templariuszy (ur. 1165)