115 Batalion Schutzmannschaft

115 Batalion Schutzmannschaft

115 Batalion Schutzmannschaft (niem. Schutzmannschaft Bataillon 115) to ukraiński kolaboracyjny batalion zmilitaryzowanej policji, który był podporządkowany niemieckiemu dowództwu.

Historia

Batalion 115 został założony pod koniec 1941 roku z członków Kurenia Bukowińskiego (część z nich została również wcielona do batalionów 109 i 118) oraz z byłych żołnierzy Armii Czerwonej, rekrutowanych w obozach jenieckich i kryminalistów. Niektórzy ochotnicy, którzy dołączyli do batalionu, brali udział w zbrodniach w Babim Jarze. Osobom wstępującym do jednostki obiecywano służbę na terenie Ukrainy, w rejonie Kijowa.

W 1942 roku batalion został przeniesiony na Białoruś, gdzie brał udział w niemieckich akcjach przeciwpartyzanckich, takich jak Hermann, Regenschauer i Frühlingsfest.

W 1943 roku niemal 50 policjantów z 115. batalionu zdezerterowało i przyłączyło się do UPA na Wołyniu.

W 1944 roku Niemcy wycofali batalion do Prus Wschodnich, gdzie został połączony z 118. batalionem, tworząc 63. Batalion Schutzmannschaft. Następnie żołnierze tego oddziału zostali wcieleni do 30. Dywizji Grenadierów SS i przerzuceni na front zachodni. W Francji kilkuset żołnierzy tej jednostki zdezerterowało i dołączyło do francuskiego ruchu oporu; niektóre źródła wskazują na istnienie dwóch ukraińskich batalionów partyzanckich – im. Iwana Bohuna i im. Tarasa Szewczenki.

Po wyzwoleniu części terytorium Francji, żołnierze zostali wcieleni do 13 Półbrygady Legii Cudzoziemskiej, w której walczyli do zakończenia wojny.

Zobacz też

Przypisy