1,1,2,2-Tetrabromoetan

1,1,2,2-Tetrabromoetan – Opis i Zastosowanie

1,1,2,2-Tetrabromoetan, znany jako TBE i o wzorze chemicznym C2H2Br4, to organiczny związek chemiczny będący bromowym pochodnym etanu. Występuje w postaci ciężkiej, żółtawej cieczy, której zapach przypomina kamforę oraz jodoform. TBE nie rozpuszcza się w wodzie, lecz doskonale łączy się z wieloma rozpuszczalnikami organicznymi, takimi jak etanol, eter dietylowy oraz chloroform. Związek ten jest wytwarzany w wyniku bromowania acetylenu.

TBE ma szereg zastosowań, w tym w mikroskopii oraz jako rozpuszczalnik. Działa również jako tzw. ciecz ciężka, posiadająca gęstość wynoszącą 2,97 g/cm³, co czyni ją użyteczną w procesie wzbogacania minerałów (metoda DMS, ang. dense-medium separation). Dzięki tej metodzie możliwe jest oddzielanie kwarcu (o gęstości 2,65 g/cm³) od hematytu (o gęstości 5,1 g/cm³). Minerał o gęstości niższej od TBE unosi się na powierzchni cieczy, natomiast ten o gęstości większej opada na dno. Pożądaną gęstość tetrabromoetanu można uzyskać, rozcieńczając go acetonem lub spirytusem mineralnym. TBE jest także wykorzystywany w syntezie chemicznej, na przykład jako składnik katalizatora (źródło bromu) w procesie Amoco do produkcji kwasu tereftalowego.

Uwagi

Przypisy

Bibliografia

David R.D.R. Lide (red.), CRC Handbook of Chemistry and Physics, wyd. 90, Boca Raton: CRC Press, 2009, ISBN 978-1-4200-9084-0 (ang.).