1111

Wydarzenia w Polsce

Wojna w Prusach, którą prowadził Bolesław Krzywousty, miała miejsce na przełomie lat 1110 i 1111. W wyniku tych działań zorganizowano rozmieszczenie jeńców, w tym na Pomorzu. Powstała osada obronna Gardna Wielka, usytuowana na skarpie jeziora Gardno, gdzie osiedlono przybyłych jeńców.

Wydarzenia na świecie

12 lutego – w Rzymie, wzburzony tłum przerwał uroczystości koronacyjne Henryka V, króla Niemiec, na cesarza rzymskiego. To zdarzenie miało miejsce po ogłoszeniu przez papieża Paschalisa II, że królewskie lenna mają zostać zwrócone władcy.

13 kwietnia – papież Paschalis II dokonał koronacji Henryka V, króla Niemiec, na cesarza rzymskiego.

Almorawidzi, dowodzeni przez Syr ibn Abi Bakra, zdobyli miasta Santarém i Sintrę. Ich działania mające na celu odzyskanie utraconych terenów doprowadziły do splądrowania Coimbry. W tym samym roku miasto zbuntowało się przeciwko swojemu władcy w Portugalii.

W bitwie pod Szajzarem, Mohammad Tapar wyznaczył Mawduda ibn Altunasza, gubernatora Mosulu (atabega), do prowadzenia wyprawy Seldżuków przeciwko krzyżowcom. W skład armii weszły muzułmańskie kontyngenty z Damaszku, Diyarbakır, Ahlat oraz oddziały perskie dowodzone przez emira Hamadanu, znanego jako Bursuq ibn Bursuq. Krzyżowcy, liczący 16 tysięcy mężczyzn i pod dowództwem króla Baldwina I z Boulogne, króla Jerozolimy, zostali odcięci od zaopatrzenia i po dwóch tygodniach, z powodu nieustannych potyczek z Seldżukami, zmuszeni do wycofania się w kierunku Afamiji w północnej Syrii.

Gmina Lodi Vecchio (znana jako Laus Pompeia) była oblegana i niszczona przez wojska mediolańskie w północnych Włoszech.

W czasie zimy, krzyżowcy, dowodzeni przez króla Baldwina I z Boulogne, zdobyli miasto Tyr, mimo braku wsparcia ze strony floty. W trakcie oblężenia do obozu krzyżowców przybyła bizantyjska delegacja, która próbowała namówić Baldwina do dołączenia do koalicji przeciwko Tankredowi, włosko-normańskiemu księciu Galilei, lecz ten odmówił.

Walki w Prusach miały miejsce na przełomie lat 1110 i 1111, prowadzone przez Bolesława Krzywoustego.

Urodzili się

Andrzej I Bogolubski (data prawdopodobna), wielki książę włodzimierski (zm. 1174)

Zmarli

7 marca – Boemund I, syn Roberta, książę Antiochii (ur. 1058)

2 kwietnia – Eufemia węgierska, królewna węgierska, księżna morawska z dynastii Arpadów (ur. ?)

17 kwietnia – Robert z Molesme, opat i reformator zakonny, założyciel zakonu cystersów, święty Kościoła katolickiego (ur. ok. 1027–1029)

5 października – Robert II Jerozolimski, hrabia Flandrii, jeden z przywódców I wyprawy krzyżowej (ur. ok. 1065)

Al-Ghazali, perski filozof muzułmański, mistyk suficki (ur. ok. 1058)

Dahong Bao’en, chiński mistrz chan szkoły caodong, uczeń mistrza chan Touziego Yiqinga (ur. 1058)

Paweł, biskup kruszwicki (ur. ?)

Piotr I, biskup wrocławski (ur. ?)

Przypisy