(101955) Bennu

(101955) Bennu

(101955) Bennu (1999 RQ36) to planetoida klasyfikująca się w grupie Apolla, a także zaliczana do obiektów NEO (bliskich Ziemi) oraz PHA (potencjalnie niebezpiecznych asteroid). Została odkryta 11 września 1999 roku w ramach programu LINEAR.

Orbita

Planetoida (101955) Bennu porusza się wokół Słońca w cyklu trwającym 1 rok i 71 dni, utrzymując średnią odległość wynoszącą 1,13 jednostki astronomicznej (au). Nachylenie jej orbity względem ekliptyki wynosi 6,03°, a mimośród tej orbity osiąga wartość 0,2037. Orbita Bennu w całości znajduje się wewnątrz orbity Marsa, a planetoida ta przecina orbitę Ziemi w trakcie swojego ruchu orbitalnego.

Zgodnie z danymi z 2021 roku, w latach 2169–2199 planetoida zbliży się do Ziemi kilka razy. Łączne prawdopodobieństwo jej kolizji z Ziemią w trakcie tych zbliżeń wynosi 0,037%. W związku z tym, NASA rozważała możliwość wysłania pocisków o wadze ośmiu ton, które mogłyby zmienić tor lotu tej planetoidy.

Nazwa

Nazwa Bennu pochodzi od świętego ptaka w mitologii egipskiej, który był związany z bóstwami Atumem, Ra oraz Ozyrysem. Nazwę planetoidy wybrano w wyniku konkursu ogłoszonego przed planowaną misją OSIRIS-REx. Przed nadaniem jej obecnego imienia, planetoida była oznaczana jako (101955) 1999 RQ36.

Badania

8 września 2016 roku, NASA zainicjowała misję OSIRIS-REx, wysyłając sondę w kierunku planetoidy Bennu. Sonda dotarła do celu 3 grudnia 2018 roku z zamiarem pobrania próbek gruntu i przetransportowania ich na Ziemię. Jest to trzecia misja w ramach programu New Frontiers.

Wirtualna wycieczka po BennuFilm: Wirtualna wycieczka po Bennu, węglowej asteroidzie bliskiej Ziemi. Sonda kosmiczna OSIRIS-REx przybyła w to miejsce, prawie 130 milionów km od Ziemi, sześć lat temu, 3 grudnia.

Naukowcy opisali Bennu jako obiekt składający się z luźnego materiału o słabym zbiciu, o kształcie przypominającym bączek. Oczekiwano, że jego powierzchnia będzie pokryta drobnoziarnistym materiałem przypominającym piasek, lecz zaskoczyła ich nierówna, pełna głazów powierzchnia – od rozmiarów samochodów, przez domy, aż po boiska piłkarskie. Dzięki danym z wysokościomierza laserowego oraz zdjęciom o wysokiej rozdzielczości z OSIRIS-REx, możliwe jest teraz wirtualne zwiedzanie tego niezwykłego terenu.

11 grudnia 2018 roku, zespół misji ogłosił, że sonda wykryła obecność grup hydroksylowych w minerałach Bennu. To odkrycie sugeruje, że woda mogła być obecna w większej planetoidzie, z której Bennu mogła się wyodrębnić.

31 grudnia 2018 roku, OSIRIS-REx weszła na orbitę wokół Bennu, stając się najmniejszym obiektem, wokół którego orbitował statek kosmiczny.

20 października 2020 roku, OSIRIS-REx z powodzeniem pobrała próbki z powierzchni asteroidy za pomocą mechanicznego ramienia.

W styczniu 2025 roku, naukowcy analizujący próbki pobrane przez misję NASA OSIRIS-REx ogłosili odkrycie kluczowych składników życia, takich jak aminokwasy oraz zasady azotowe DNA i RNA. Obecność tych związków sugeruje, że warunki sprzyjające powstawaniu życia były powszechne w młodym Układzie Słonecznym. Dodatkowo, w próbkach znaleziono minerały takie jak kalcyt i halit, które świadczą o obecności słonej wody w przeszłości Bennu. Odkrycia te wspierają hipotezę, że asteroidy mogły dostarczyć na Ziemię niezbędne składniki do powstania życia.

Zobacz też

  • lista planetoid 101001–102000

Przypisy

Linki zewnętrzne