Rezerwowy Batalion Policji (Reserve-Polizei-Bataillon 101)
Rezerwowy Batalion Policji, znany jako Reserve-Polizei-Bataillon 101, był oddziałem zmilitaryzowanej niemieckiej policji, który odpowiadał za wysiedlenia Polaków z Kraju Warty oraz za zagładę Żydów w okupowanej Polsce. Jednostka ta podlegała dowództwu Ordnungspolizei (Befehlshaber der Ordnungspolizei Posen oraz Befehlshaber der Ordnungspolizei Ost) oraz SS.
Skład
Oddział składał się z 500 funkcjonariuszy, którzy zdecydowali się na służbę w rezerwie policji, aby uniknąć powołania do Wehrmachtu.
Ofiary
Policjanci z tego niemieckiego oddziału brali udział w licznych zbrodniach, takich jak zbrodnia w Łomazach, rozstrzelania w Józefowie, Aktion Erntefest oraz wiele innych mordów i likwidacji gett, łącznie pozbawiając życia 83 tysiące Żydów.
Historia
Historię tej jednostki szczegółowo przedstawił Christopher Browning w swojej najbardziej znanej książce, zatytułowanej Zwykli ludzie: 101. Policyjny Batalion Rezerwy i „ostateczne rozwiązanie” w Polsce (oryg. Ordinary Men: Reserve Police Battalion 101 and the Final Solution in Poland).