101, Milky Way

101, Milky Way

Album studyjny Klausa Schulzego, zatytułowany 101, Milky Way, został nagrany w 2009 roku i wydany 15 listopada 2024 roku przez wytwórnię SPV.

Historia

Pod koniec 2008 roku jedna z niemieckich wytwórni filmowych zwróciła się do Klausa Schulzego z prośbą o stworzenie ścieżki dźwiękowej do planowanego filmu dokumentalnego o hakerach komputerowych. Pełny album został stworzony w 2009 roku, jednak reżyser dokumentu, Alex Biedermann, wykorzystał jedynie niewielkie fragmenty jako subtelną muzykę w tle. Reszta albumu pozostała niepublikowana w archiwum kompozytora. W 2024 roku wytwórnia SPV zdecydowała się na jego wydanie, spełniając życzenie bliskich artysty.

Muzyka

Album otwiera utwór „Infinity”, który zaczyna się od ciepłych, pulsujących dźwięków otoczenia, a następnie przechodzi w sekcję, która ukazuje zainteresowanie Klausa Schulzego muzyką świata. Utwór „Alpha” ma podobny styl, lecz bez wpływów z muzyki etnicznej. „Multi” zaczyna się w mroczniejszym tonie, a po kilku minutach wprowadzane są wirujące, jasne dźwięki syntezatorów, prowadzące do hipnotycznej, niemal tanecznej drugiej części utworu, wzbogaconej perkusyjnymi rytmami i transowymi tonami. „Meta” służy jako relaks przed kolejnym, blisko dwudziestominutowym utworem „Uni”, który na początku ma płynny, ambientowy charakter, ale z czasem przybiera minimalistyczny i chłodny ton po czwartej minucie.

Wydanie

15 listopada 2024 roku album został wydany w formacie CD, jako podwójne LP oraz w wersji streamingowej i do pobrania cyfrowego.

Lista utworów

Streaming + digital download

Lista i informacje według Bandcamp:

Informacje

Klaus Schulze – kompozytor, miksowanie

Thomas Kagermann – chórki, skrzypce („Infinity”)

Tom Dams – loopy („Multi”, „Meta”), mastering

Noty informacyjne – Elfi Schulze, James L. Frachon, Max Schulze, Richard Schulze, Tom Dams

Fotografie – James L. Frachon, Mygale Films

Odbiór

Opinie krytyków

Toni Hennig z magazynu laut.de ocenia, że 101, Milky Way jest „świadectwem kreatywności i produktywności, jaką Klaus Schulze wykazał przez całe swoje życie. Każdy, kto oczekiwał klasycznego albumu w stylu jego ostatniej płyty Deus Arrakis, może być nieco rozczarowany. Jednak ci, którzy cenią bardziej transowe utwory, jak Moonlake, mogą sięgnąć po ten album bez wahania”.

Zdaniem Mike’a Barnesa z magazynu Prog, album jest „szczególnie polecany tym, którzy cenią podróż równie mocno jak cel – nie zawsze jest wiele do zobaczenia po drodze”. Jako jedyny zbędny element recenzent wskazał „pięć i pół minuty pętli rytmicznej, która dość leniwie kończy ten album”.

Listy tygodniowe

Przypisy

Linki zewnętrzne

101, Milky Way na oficjalnej stronie Klausa Schulzego