10 Przykazań (ulotka)

10 Przykazań UPL

UPL (Ukraińska Partia Ludowa, ukr. Десять заповідей УНП) to ulotka autorstwa Mykoły Michnowśkiego, wydana w 1903 roku. Była ona rozpowszechniana wśród ukraińskiego społeczeństwa w zaborze austriackim i rosyjskim, a także w diasporze, jako manifest ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego.

Treść przykazań:

Jedna, jedyna, niepodzielna, niepodległa i wolna Ukraina – republika ludzi pracujących. To jest ogólnoukraiński ideał narodowy. Niech każde ukraińskie dziecko pamięta, że przyszło na świat, aby wypełnić ten ideał.

Wszyscy ludzie są twoimi braćmi, ale Moskale, Lachy, Węgrzy, Rumuni oraz Żydzi są wrogami naszego narodu, dopóki dominują nad nami i nas wyzyskują.

Ukraina należy do Ukraińców! Dlatego wygnaj obcych gnębicieli z Ukrainy!

Zawsze i wszędzie posługuj się ukraińskim językiem. Nie pozwól, aby ani twoja żona, ani twoje dzieci zanieczyściły twój dom obcym językiem gnębicieli.

Szanuj działaczy swojego kraju, nienawidź jego wrogów, a przechrztów – odstępców, znieważaj. Tylko wtedy twój naród i ty doświadczycie pomyślności.

Nie zabijaj Ukrainy swoją obojętnością na ogólnonarodowe sprawy.

Nie stawaj się renegatem – odstępcą.

Nie okradaj swojego narodu, pracując dla wrogów Ukrainy.

Wspieraj swoich rodaków przed innymi. Bądź zjednoczony.

Nie wybieraj żony spośród obcych, ponieważ twoje dzieci mogą stać się twoimi wrogami; nie zaprzyjaźniaj się z wrogami naszego narodu, gdyż w ten sposób wzmacniasz ich siłę i odwagę; unikaj kontaktów z gnębicielami, bo staniesz się zdrajcą.

Dekalog UPL stał się wzorem dla późniejszego Dekalogu ukraińskiego nacjonalisty.

Według Lucyny Kulińskiej, ulotka miała na celu podsycanie nienawiści Ukraińców wobec innych narodowości w imię walki o niepodległość Ukrainy.

Przypisy

Bibliografia

  • Lucyna Kulińska, Działalność terrorystyczna i sabotażowa nacjonalistycznych organizacji ukraińskich w Polsce w latach 1922-1939, Kraków 2009, ISBN 978-83-7188-147-3
  • Krzysztof Łada, Teoria i ludobójcza praktyka ukraińskiego integralnego nacjonalizmu wobec Polaków, Żydów i Rosjan w pierwszej połowie XX wieku. [w:] Czesław Partacz, Bogusław Polak, Waldemar Handke (red.), Wołyń i Małopolska Wschodnia 1943-1944, Koszalin-Leszno 2004, ISBN 83-921389-0-2