10 nowych izraelskich szekli wzór 1995 – moneta o nominale dziesięciu nowych szekli, która została wprowadzona do obiegu 7 lutego 1995 roku, stanowi monetę obiegową Państwa Izrael.
Awers
Awers prezentuje palmę daktylową z siedmioma liśćmi, a po obu stronach znajdują się kosze z daktylami. Po lewej stronie, na obręczy, umieszczono herb Izraela, a po prawej stronie widnieje napis „ku odkupieniu Syjonu” zarówno w starożytnym, jak i współczesnym hebrajskim. Prawa strona rdzenia jest otoczona sznurem pereł, podczas gdy lewa strona pierścienia oraz część rdzenia mają pionowe linie.
Rewers
Rewers zawiera nominał monety, napis „nowe szekle” w językach hebrajskim, arabskim i angielskim, rok według kalendarza żydowskiego oraz nazwę państwa w trzech językach. Wzór zawiera również pionowe linie, podobnie jak na awersie, oraz daktyle. Motyw monety nawiązuje do tej, która była wybita w 69 roku p.n.e. w czasach wojny żydowskiej, przed zniszczeniem Świątyni Jerozolimskiej.
Nakład
Moneta była produkowana w mennicach w Utrechcie, Kongsbergu i Vantai. Dla emisji od 2013 roku brak jest informacji na temat liczby wybitych monet oraz mennic. Monety te są bimetalowe, z pierścieniem wykonanym ze stali niklowanej, a rdzeniem z brązu. Średnica monety wynosi 23 mm, a jej masa to 7 g.
Mennice: Mennica Norweska – Kongsberg; Królewska Mennica Holenderska – Utrecht; Mennica Fińska – Vantaa.
Emisje okolicznościowe
Rocznice niepodległości (piedforty)
Monety okolicznościowe z serii rocznic niepodległościowych były wybijane stemplem lustrzanym jako piedforty (monety na grubym krążku). Emisja miała miejsce w latach 1995–2000. Wszystkie monety miały znak mennicy na awersie. Oprócz różnicy w grubości, nie różniły się one od monet obiegowych tego okresu.
Mennica: Królewska Mennica Holenderska – Utrecht.
Chanuka
Monety z serii chanukowej były wybijane zwykłym stemplem. Moneta dziesięcioszeklowa posiada znak mennicy – gwiazdę Dawida. Awersy nie różnią się od tych na monetach obiegowych tego okresu. Na rewersie, pod nominałem i nazwą waluty, umieszczono małą chanukiję. Po lewej stronie znajduje się napis „HANUKKA” w języku angielskim, a po prawej stronie – hebrajska nazwa święta „חנוכה”. W przypadku monety dziesięcioszeklowej świecznik i napisy znajdują się pod nominałem.
Mennica: Królewska Mennica Holenderska – Utrecht.
Osobistości
Na awersie monety z 1995 roku, obok herbu, pionowe linie tworzą kontur twarzy Goldy Meir. Po prawej stronie znajduje się jej imię i nazwisko zapisane w języku hebrajskim. Wygląd rewersu odpowiada rewersom standardowych monet obiegowych o tym samym nominale.
Mennica: Królewska Mennica Holenderska – Utrecht.
Przypisy
Bibliografia
GeorgeG. Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 1901-2000, Iola: Krause Publications, 2014a.
GregoryG. Cuhaj, Standard Catalog of World Coins 2001-Date, Iola: Krause Publishing, 2014b.
ThomasT. Michael, Standard Catalog of World Coins 2001-Date, Iola: Krause Publishing, 2017.