10 najbardziej poszukiwanych zbiegów FBI

10 najbardziej poszukiwanych zbiegów FBI

Program publiczny Federalnego Biura Śledczego Stanów Zjednoczonych (FBI) funkcjonuje od 14 marca 1950 roku we współpracy z mediami. Jego celem jest informowanie społeczeństwa o szczególnie niebezpiecznych przestępcach, którzy są na wolności, aby ostrzec obywateli przed zagrożeniem oraz zachęcić ich do przekazywania informacji, które mogą pomóc w ich ujęciu. Osoby, które dostarczą cennych informacji, mogą liczyć na nagrody pieniężne, które wynoszą co najmniej 100 000 dolarów amerykańskich. W ramach programu publikowana jest lista dziesięciu zbiegów, uznawanych przez FBI za najbardziej niebezpiecznych.

Historia

Lista najbardziej poszukiwanych zbiegów została stworzona 14 marca 1950 roku z inicjatywy byłego dyrektora FBI, J. Edgara Hoovera. Pierwszym osobą, która znalazła się na liście, był Thomas James Holden, oskarżany o zabójstwo żony, rodzonego brata i przyrodniego brata. Od momentu powstania listy, na przestrzeni lat, figurowało na niej ponad 500 różnych osób, z czego ponad 480 zostało odnalezionych. Ponad 160 zbiegów zostało ujętych dzięki współpracy z obywatelami.

Charakterystyka zbiegów umieszczanych na liście zmieniała się na przestrzeni lat, odzwierciedlając priorytety FBI oraz obraz przestępczości w Stanach Zjednoczonych. W latach 50. XX wieku na liście dominowali przestępcy oskarżeni o napady na banki, włamania i kradzieże samochodów. Lata 60. to czas, gdy przeważały osoby poszukiwane za zniszczenie mienia rządowego, sabotaż oraz uprowadzenia. W latach 70. FBI zaczęło bardziej koncentrować się na zwalczaniu zorganizowanej przestępczości oraz grup terrorystycznych. W latach 80. i 90. na liście pojawiło się więcej przestępców odpowiedzialnych za przestępstwa seksualne i przemyt narkotyków. W XXI wieku na liście znalazły się osoby odpowiedzialne za przestępstwa wobec dzieci, przestępczość białych kołnierzyków oraz zorganizowaną przemoc.

Najkrócej przebywającą na liście osobą był Billy Austin Bryant, który został usunięty z niej po zaledwie dwóch godzinach w 1969 roku. Z kolei najdłużej na liście figurował Victor Manuel Gerena, który pozostawał na niej przez 32 lata.

Selekcja

Aby osoba mogła zostać umieszczona na liście, musi być oskarżona o poważne przestępstwa lub być uznawana za szczególnie niebezpieczną na podstawie aktualnych zarzutów. Konieczne jest również przekonanie, że informowanie opinii publicznej może przyczynić się do ujęcia zbiega.

Lista jest tworzona przez 56 oficerów terenowych z oddziału FBI, zajmującego się poszukiwaniami zbiegów, znanego jako Criminal Investigative Division (CID). Spotykają się oni w siedzibie FBI, w budynku J. Edgar Hoover Building, aby omawiać potencjalnych kandydatów. Następnie nominowani kandydaci są weryfikowani przez agentów specjalnych CID oraz Biuro Spraw Wewnętrznych. Ostateczna lista jest zatwierdzana przez zarząd główny FBI.

Osoby mogą być usuwane z listy w przypadku spełnienia jednego z poniższych warunków:

  • Osoba została ujęta.
  • Proces federalny toczący się przeciwko niej został umorzony.
  • Osoba przestała spełniać kryteria umieszczenia na liście. W dziesięciu przypadkach z listy usunięto osobę, ponieważ FBI uznało, że nie stanowi już zagrożenia dla społeczeństwa.
  • Usunięta osoba zostaje zastąpiona inną.

Lista osób umieszczonych na liście

Osoby znajdujące się na liście są uporządkowane według daty dodania. Lista FBI nie jest rankingowa. Z uwagi na czasochłonny proces dodawania i usuwania, niektórzy zbiegi mogli figurować na liście nawet po swoim ujęciu lub śmierci, a niektórzy zostali dodani pomimo, że zostali już unieszkodliwieni. Niektóre osoby zostały umieszczone na liście przez FBI dwukrotnie.

Lista wszystkich osób, które znalazły się na liście

Przypisy